Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To jest plaga! Komary atakują w mieście, lasach i na plażach, w dzień i w nocy

Agata KOWALCZYK [email protected]
Bzyczenie oznacza kłopoty. Komary legną się jak po powodzi i atakują. Trudno się przed nimi ochronić Atakują w mieście, lasach i na plażach, w dzień i w nocy. Gryzą, gdzie popadnie. Tego lata mamy w województwie świętokrzyskim plagę komarów. Owady te będą nas kąsać aż do pierwszych przymrozków.

- Stanęłam z psem, pod drzewem na kilka minut w rejonie alei Legionów. Rzuciła się na mnie chmara komarów, gryzły gdzie popadnie. Dopadły też Mopsa. Zwierze zaczęło się rzucać jak opętane. Pojedyncze komary chwyta, ale takiej chmurze nie dał rady - mówi pani Barbara.

Długa susza, a potem częste i intensywne opady deszczu stworzyły idealne warunki do rozmnażania się komarów. Powstało wiele kałuż i zastoisk wody, które są ciągle zasilane opadami deszczu. W nich to przy wysokiej temperaturze powietrza panują idealne warunki do wylęgu komarów. W bardzo krótkim czasie powstało ich kilka pokoleń. Takie zjawisko jest charakterystyczne dla okresu po powodzi.

DORODNE ŚWIĘTOKRZYSKIE OKAZY

Takich komarów jak na Kielecczyźnie nie ma nigdzie w Polsce i stały się nawet bohaterami naukowej pracy "Komary Świętokrzyskiego Parku Narodowego", którą napisała Elżbieta Wegner z Instytutu Zoologii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. - Tu spotkałam oprócz gatunków typowo górskich, występujące tylko na dalekiej północy naszego kontynentu - informowała dr Wegner. - Poza Górami Świętokrzyskimi nie żyją w innych częściach naszego kraju.

Polskie komary są niegroźne, nie przenoszą malarii czy innych chorób. Ich ukoszenia mogą być niebezpieczne tylko dla alergików.

Lekarze nie zanotowali jeszcze wizyt pacjentów pogryzionych przez komary. Jeśli ukąszeń mamy wiele, puchną i swędzą, to warto iść do dermatologa, zamiast drapać się tygodniami.
Specjaliści radzą przed wyjściem z domu smarować się środkami odstraszającymi komary, najbezpieczniejsze są naturalne olejki z geranium, czy goździkowy, które można kupić w aptekach. W sprzedaży jest także duży wybór środków chemicznych odstraszających owady, jak również uśmierzających swędzenie po ugryzieniu. Są one w formie aerozolu, żelu i plasterków.

Komary są także groźne dla zwierząt. - Mamy zgłoszenia pogryzienia krów, zaatakowały je tysiące owadów. Potrzebna była pomoc weterynarzy. Pokąsane zwierzęta robią się nerwowe i dają mniej mleka. Obory trzeba spryskiwać specjalnymi preparatami, które odstraszą komary - informuje Mieczysław Aleksandrowicz, Wojewódzki Inspektor Weterynarii w Kielcach.

JAK SIĘ BRONIĆ PRZED KOMARAMI?

- W mieszkaniach nie otwierajmy okien przy zapalonym świetle, które zwabia owady. W otworach można zamocować gęste siatki, jeśli nie mamy takie możliwości, to śpiące dzieci należy przykryć gazą. Gdy do domu wpadnie wiele owadów możemy zastosować środki chemiczne w formie aerozolu czy płytki umieszczanej w kontakcie elektrycznym wydzielającej trujące opary, który odstraszają i zabijają komary. Gdy zdecydujemy się na taką walkę to pamiętajmy, aby w pomieszczeniu nie przebywały dzieci, ludzie chorzy oraz zwierzęta i pasza dla nich. Akwarium należy przykryć papierem - radzi Marzena Haponiuk z Wojewódzkiej Stacji Sanepidu w Kielcach.

- Jeśli mieszkamy w domu, to dobrze jest zlikwidować kałuże i przyciąć zarośla, gdzie komary się lęgną.
Poza domem możemy się bronić przed komarami zapalając specjalne spirale lub świece nasączone środkami odstraszającymi owady.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie