Budowa wiatraków prądotwórczych i rozbudowa sortowni odpadów wstrzymane

Dodano: 28 lipca 2009, 15:33 Autor:

Opóźnia się rozpoczęcie dwóch proekologicznych inwestycji Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Sandomierzu. Spółka czeka na unijne wsparcie – bez niego o rozbudowie sortowni odpadów i postawieniu wiatraków prądotwórczych na terenie ujęcia wody nie ma mowy.
Tadeusz Przyłucki, prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Sandomierzu: - Mamy opracowaną dokumentację, wymagane pozwolenia i obiecane pieniądze. Wciąż jednak nie wiemy, kiedy ogłoszony zostanie nabór wniosków o dofinansowanie.

Tadeusz Przyłucki, prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Sandomierzu: - Mamy opracowaną dokumentację, wymagane pozwolenia i obiecane pieniądze. Wciąż jednak nie wiemy, kiedy ogłoszony zostanie nabór wniosków o dofinansowanie.

ENERGIA Z WIATRU

Sandomierskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej chce postawić dwa wiatraki prądotwórcze – w Garbowie i Romanówce na terenie gminy Dwikozy. Ekologiczna energia pozyskiwana z siły wiatru miałaby być wykorzystywana przede wszystkim do zasilania pomp głębinowych pobierających wodę. Nadwyżki miałyby być sprzedawane.
Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej poczyniło już poważne przygotowania. Na terenie planowanej inwestycji zainstalowany został maszt pomiarowy, który potwierdził, że siła wiatru jest wystarczająca. W odpowiedzi na protest rolników z terenu gminy Dwikozy, zaniepokojonych rzekomym negatywnym wiatraków prądotwórczych na środowisko naturalne (konkretnie - owady zapylające drzewa owocowe), powstały dwie niezależne ekspertyzy. Zarówno, specjaliści z Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach, jak i Uniwersytetu Marii Curie - Skłodowskiej w Lublinie rozwiali obawy sadowników.

KORZYŚCI EKOLOGICZNE I FINANSOWE

Rozbudowa sortowni to konieczność. Istniejąca, postawiona w 2003 roku, jest już zbyt mała w stosunku do potrzeb.
Na terenie bazy zakładu Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej chce postawić nową halę recyklingu. Dzięki niej sortownia będzie mogła przyjmować trzy, cztery razy więcej odpadów niż do tej pory. Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej liczy na współpracę z okolicznymi gminami. Już teraz spółka odbiera odpady między innymi z Obrazowa, Samborca, Dwikóz i Gorzyc.

Sortownia ma przynieść korzyści ekologiczne i finansowe. Mniej śmieci będzie trafiało na ogólne wysypisko w Jańczycach (w gminie Baćkowice).

NIE MA I NIE WIADOMO, KIEDY BĘDZIE

Do obydwu inwestycji pod względem formalnym sandomierskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej jest przygotowane, ma wymagane pozwolenia i dokumentację. Problemem są pieniądze. Na obydwa zadania spółka chce pozyskać dofinansowanie z Unii Europejskiej. Wstępny wniosek o fundusze uzyskał w Urzędzie Marszałkowskim wysoką ocenę.

Ale pieniędzy, jak nie było, tak nie ma. Oczekiwanie na decyzję trwa już półtora roku. - Ogłoszenie konkursu blokuje brak rozporządzeń wykonawczych ministra rozwoju regionalnego dotyczących prowadzenia polityki rozwoju. Bez nich nie możemy ogłosić naboru wniosków – tłumaczy Iwona Sinkiewicz, rzecznik prasowy urzędu marszałkowskiego w Kielcach.

Kiedy będzie rozporządzenie? Nie wiadomo.
Koszt budowy elektrowni wiatrowej to 9 milionów złotych, sortowni - 4 miliony. - Liczymy na dofinansowanie w wysokości co najmniej połowy kosztów – mówi Tadeusz Przyłucki, prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Sandomierzu.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
  • Sprawdź gdzie otrzymasz najtańszy kredyt!​

alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Najpopularniejsze

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 0-801-164-279

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 42106419

Napisz na Skype: interwencje

Serwisy społecznościowe

echodnia.eu jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.echodnia.eu jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.