Jak wielka ciężarówka mack stała się najpiękniejszym truckiem w Polsce

Dodano: 28 sierpnia 2009, 14:45 Autor:

Pasują do siebie, jakby byli dla siebie stworzeni: ona - kolorowa, obwieszona świecidełkami, amerykańską urodą przyciągająca wzrok każdego; on - przystojniak, z szopą kręconych, siwiejących włosów, z ramionami muskularnymi jak liny okrętowe.

OK, a teraz koniec zagadek. "Ona” to amerykańska ciężarówka mack, stworzona do holowania autobusów i ciężkich pojazdów. Mimo że jest przeznaczona do mocowania się z tonami żelastwa, które wpadło do rowu czy rozkraczyło się na drodze, ma bajkowy wygląd. To cud motoryzacyjnej techniki. Coś takiego mogli stworzyć tylko Amerykanie, którzy lubują się w tym, co wielkie i co błyszczy.

SPEŁNIENIE MARZEŃ

To, że "ona” wygląda tak pięknie, to "jego” zasługa, czyli Andrzeja Rzepy z Agatówki koło Stalowej Woli. Andrzej nie kryje, że posiadanie tego auta jest spełnieniem marzeń jego życia. W latach osiemdziesiątych wyjechał do Stanów Zjednoczonych i pracował przy naprawie samochodów w Wellington, niedaleko miejscowości, gdzie ciężkie pojazdy produkuje firma Mack. Widział często te auta i zapierały mu one dech w piersiach.

Jak się okazuje, inni Polacy także to doceniają. Właśnie bajeczny holownik drogowy mack zdobył puchar, główną nagrodę na V Master Truck Show, czyli na Zlocie Ciężkich Pojazdów Tuningowanych w Opolu.

- To taka typowo amerykańska ciężarówka - ocenia Andrzej Rzepa. Kiedy widziałem je w Stanach, nawet nie przypuszczałem, że stanę się jej właścicielem i że będzie stać na moim podwórku - śmieje się. To jedno z takich zdarzeń losowych, które spełniają się jak bajka, jak sen.

A kupił to cudo okazjonalnie przed dwoma laty. Zobaczył ogłoszenie, że jest do sprzedaży. Ciężarówka, wydawałoby się, była leciwa, zjechała z taśmy montażowej w latach osiemdziesiątych, właśnie wtedy, kiedy Andrzej był w Stanach. Poprzedni właściciel macka zażądał takiej ceny, jakby się nie znał na tych ciężarówkach albo jakby miał tego pojazdu dość. Tylko 170 tysięcy złotych. - Wziąłem kredyt i kupiłem - mówi Andrzej.

- On nie dawał sobie rady z jej utrzymaniem, nie miał zielonego pojęcia o tej maszynie. Brakowało mu smykałki do zadbania o nią - ocenia poprzedniego właściciela.

Mack w pełnej krasie.

Mack w pełnej krasie. (fot. Z. Surowaniec)

WIELKIE ŁADUNKI

Od najmłodszych lat samochody są pasją Andrzeja. Skończył szkołę samochodową. Po powrocie z Ameryki, gdzie dłubał w samochodach, za zarobione pieniądze założył firmę transportową Angelo ICS w Agatówce, dokąd przyszedł z Jeleniej Góry za żoną. Zajmuje się specjalistycznym transportem ładunków masowych i ponadgabarytowych, pilotowaniem pojazdów ponadgabarytowych. Czerpał spore korzyści z bliskości Huty Stalowa Wola, dla której transportował do portu w Amsterdamie wielkie maszyny budowlane.

Tylko że teraz powstało tyle konkurencyjnych firm zajmujących się transportem wielkich maszyn i zespołów, że Andrzeja Rzepę szlag na to trafia. Sam pomógł kilku osobom robić forsę na przewozie wielkogabarytowym, a wkrótce stali się jego konkurentami i podbierają mu zamówienia. Kiedyś był pierwszy i jedyny w regionie. Teraz musi się przepychać, żeby dostać jakieś zamówienie.

Mack jest dla niego osłodą na nerwowe czasy. To klejnot w koronie jego firmy, gdzie króluje marka Volvo. Albo, używając dosadnego języka - najpiękniejsza rasowa klacz w jego stajni i w dodatku czempionka. Dlatego wymaga odpowiedniego traktowania. Wymycie i wypolerowanie takiego kolosa to potężne wyzwanie kosmetyczne. - Kiedyś pomagali mi pracownicy, ale zawsze zostawiali jakieś smugi. A ja wypoleruję każdą część, pociągnę irchą, żeby się błyszczało - zwierza się.

Mack jest obwieszony różnej wielkości kolorowymi lampami, reflektorami i światełkami odblaskowymi. - Szczególnie pięknie wygląda nocą, kiedy świecą się wszystkie reflektory. Wygląda na drodze jak ruchoma choinka - rozmarza się Andrzej.

DO CIĘŻKIEJ PRACY

Ale ta maszyna to przecież nie kolorowa atrapa. Stworzona jest do ciężkiej pracy. Holuje pojazdy o ciężarze do 60 ton, dźwiga trzydziestotonowe zwały maszyn. Po autostradzie rozpędza się do 120 kilometrów na godzinę. Ale ceną jej sprawności jest ogromna ilość pożeranego paliwa - 40 litrów oleju napędowego na sto kilometrów. Duże jest piękne, ale dużo kosztuje.

Andrzej Rzepa ma w swojej stajni wyłącznie ciężarówki volvo. Jest autoryzowanym przedstawicielem tej firmy do naprawy samochodów tej marki. Potrafi dbać o auta, w jego warsztacie jest idealny porządek. Zadbane auta potrafią się odwdzięczyć. Ma ciężarówkę volvo z 1972 roku. Przejechała 2 miliony kilometrów na oryginalnych podzespołach i dalej jest używana. - Ja w swoim życiu przejechałem trzy miliony kilometrów - wyliczył.

Andrzej ma dla kogo rozwijać interes. Jego syn skończył średnią szkołę samochodową i studia w tym kierunku. Ojciec pomógł mu założyć firmę transportową. Przewozi ciężary do sześćdziesięciu ton, do czterdziestu pięciu metrów długości. Wnuczek Maciuś nie odstępuje dziadka i potakuje, że też będzie samochodziarzem.

Jednak wesołe iskierki w oczach Andrzeja gasną, kiedy wspomina o żonie, która przed trzema laty przegrała walkę z rakiem. Jego też to cholerstwo dopadło, ale się wywinął. I stara się żyć tak aktywnie, jak tylko można. Jest członkiem Automobilklubu Stalowa Wola, ma uprawnienia ratownika drogowego i startuje w konkursach, należy do krakowskiego klubu tuningowanych trackersów. Współpracuje z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy, pożyczył jej organizatorom platformę do przejazdu przez miasto. Pomaga aeroklubowi.

KOLEJNY PUCHAR

A teraz właściciel firmy Angelo szykuje się na kolejne zloty ciężkich pojazdów tuningowanych. Najbliższy jest 15 września we Wrocławiu. Wybłyszczony mack Andrzeja Rzepy na pewno będzie tam gwiazdą wśród ciężarówek.

Czytaj więcej o:
  • ciężarówka
  • truck
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

Jak oceniasz rządy prezydenta Stalowej Woli Andrzeja Szlęzaka na półmetku tej kadencji? [koniec]

wyniki głosowania
Liczba głosów: 196.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 015-823-26-02

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 42106419

Napisz na Skype: interwencje

Serwisy powiatowe

Serwisy społecznościowe

echodnia.eu jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.echodnia.eu jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.