40 lat ambulatorium przy Hucie Stalowa Wola

Dodano: 5 września 2009, 12:30

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Stalowej Woli przy ulicy Kwiatkowskiego obchodzi czterdziestolecie istnienia. - Przed dziesięcioma laty mieliśmy cichy jubileusz. Teraz chcemy zrobić głośne obchody, aby pokazać ciekawych ludzi i nasze osiągnięcia – powiedział dyrektor dr Wojciech Korkowski.
Nagrodzeni pracownicy ambulatorium”.

Nagrodzeni pracownicy ambulatorium”. (fot. Zdzisław Surowaniec)

Akademia odbyła się wczoraj w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury. Goście dostawali wydawnictwo prezentujące historię ambulatorium – jak od samego początku nazywana jest placówka przy Hucie Stalowa Wola.

Bo właśnie to huta zbudowała Zakład Leczniczo-Zapobiegawczy, nazwany następnie Obwodowa Przychodnia Przemysłowa przy Hucie Stalowa Wola. Pierwszym kierownikiem został dr Mieczysław Paluch, dotychczasowy kierownik ambulatorium na terenie huty.

Przychodnia służyła pracownikom huty. Wówczas kombinat z filiami zatrudniał 22 tysiące ludzi. W razie wypadków była im udzielana szybka pomoc, bo przychodnia miała nawet swoją karetkę pogotowia i dyżurowała także nocą. Do lekarza "wyskakiwało się” z pracy, albo szło po pracy. Do przychodni przylgnęła nazwa "ambulatorium przy hucie” i tak jest dziś powszechnie używane, mimo zmiany charakteru placówki na publiczną.

Dziś "ambulatorium” obejmuje opieką około 40 tysięcy osób. To głównie mieszkańcy Stalowej Woli, ale także powiatu stalowowolskiego i okolicznych miejscowości. Mocną stroną zakładu jest lecznictwo specjalistyczne z szesnastoma poradniami. Jest tu nawet taka rzadkość jak poradnia leczenia bólu. Także rehabilitacja ma mocną pozycję. Jest tu oddział stacjonarny na 31 łóżek. Zakład przymierza się nawet do budowy hospicjum.

W ramach dnia otwartego w sobotę osobom odwiedzającym zakład zostanie umożliwione zwiedzanie pomieszczeń. Możliwe będzie zapoznanie się ze stoiskami firm oferujących środki lecznicze ogólnodostępne bez recepty, środki pielęgnacyjne, sprzęt rehabilitacyjny i wspomagający.

Będą wykonywanie pomiary ciśnienia tętniczego krwi, pomiary poziomu cukru oraz cholesterolu wraz z interpretacją, badania elektrokardiograficzne i spirometryczne z interpretacją, pomiary wagi ciała i wzrostu wraz z oznaczaniem indeksu BMI oraz komentarzem.

Także badania wad postawy, badania słuchu, prelekcje na temat cukrzycy, terapii ruchem, zasad zdrowego odżywiania się, szkodliwości palenia papierosów, zagrożeń uszkodzenia słuchu, udzielania pierwszej pomocy, szczepień ochronnych przeciw grypie, możliwości stosowania sprzętu rehabilitacyjnego oraz pomocniczego w opiece nad niepełnosprawnymi, a także pokazy ratownictwa medycznego.

Obchody jubileuszu 40-lecia SPZOZ przy ulicy Kwiatkowskiego 2 będą odbywały się pod patronatem honorowym prezydenta Stalowej Woli, który jest organem prowadzącym.

Czytaj więcej o:
  • ambulatorium
  • stalowa wola
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Najpopularniejsze

Jak oceniasz rządy prezydenta Stalowej Woli Andrzeja Szlęzaka na półmetku tej kadencji? [koniec]

wyniki głosowania
Liczba głosów: 196.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 015-823-26-02

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 42106419

Napisz na Skype: interwencje

Serwisy powiatowe

Serwisy społecznościowe

echodnia.eu jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.echodnia.eu jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.