Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radomscy artyści pokazali prace na wielkiej wystawie sztuki w Berlinie

Barbara Koś
Postindustrialny kompleks Humboldt Berlin – Umspannwerk to jedna z największych galerii sztuki w Niemczech
Postindustrialny kompleks Humboldt Berlin – Umspannwerk to jedna z największych galerii sztuki w Niemczech Fot. archiwum
Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia" było jednym z kilku organizatorów dużej wystawy sztuki współczesnej "Ikony zwycięstwa- trans Form" , którą 31 sierpnia otwarto w pomieszczeniach berlińskiego centrum sztuki, postindustrialnym kompleksie Humboldt Berlin - Umspannwerk.

- To jedna z największych galerii sztuki w Niemczech - mówi Zbigniew Belowski, zastępca dyrektora do spraw artystycznych "Elektrowni". - Mieszcząca się w byłej elektrowni galeria ma ponad szesnaście metrów kwadratowych powierzchni, siedem poziomów…Cóż. Chcielibyśmy by przyszła radomska "Elektrownia" była podobna do tej berlińskiej choć "ciut, ciut…" - żartuje Belowski.

Wystawa "Ikony zwycięstwa - trans form" była próbą pokazania zapisu przemian, których dokonują całe narody czy społeczeństwa i tych, które zachodzą w każdym z nas. Wzięło w niej udział ponad stu artystów,
różnych pokoleń i z różnych krajów. Wśród nich - przedstawiciele radomskiego środowiska: Edyta Jaworska -Kowalska, jej siostra, Renata Jaworska, mieszkająca w Niemczech i Jerzy Kutkowski, artysta i fotografik.

- Edyta i Renata Jaworskie prezentowały malarstwo, a Jerzy Kutkowski- kolaże ukazujące stan wojenny - zawierające miedzy innymi notatki pamiętnika, kartki na mięso i inne dokumenty tego czasu - mówi Belowski.

Wystawa pokazała bowiem bardzo różne dziedziny sztuki - od zdjęć fotografów dokumentujących, czasem dramatyczne, czasem radosne, a często absurdalne wydarzenia lat 80 - tych i 90 - tych po prace malarskie, kolaże i multimedia artystów dokonujących refleksji nad możliwymi drogami współczesnych
przemian w sztuce.

Zbigniew Belowski, który gościł na otwarciu ekspozycji wraz z Aleksandrą Kielan, dyrektorem Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie i innymi przedstawicielami polskiej kultury, twierdzi, że uroczystość była wspaniała.

Uzupełnili wernisaż Andrzej Mitan i Tadeusz Sudnik, artyści i performerzy koncertem "Niemiecka wersja polskiego poematu pedagogicznego". Wystawa, otwarta w przeddzień 70 -tej rocznicy wybuchu II wojny światowej, zyskała bardzo dobre recenzje krytyków .

- Na wernisażu nie mogło zabraknąć pani Bogusławy Jaworskiej, burmistrza Zwolenia, mamy Edyty i Renaty Jaworskich - podkreśla Zbigniew Belowski. - Pani burmistrz naprawdę może być dumna z córek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie