Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Janusz Gajos w Olesznie, filmowcy w sandomierskim dworku - niektóre dwory i pałace wciąż tętnią życiem

Danuta PAROL [email protected]
Dr Maciej Zarębski prezentuje album.
Dr Maciej Zarębski prezentuje album. A. Piekarski
Region świętokrzyski obfituje w cenne zabytki architektury. Dwory i pałace zostały w większości zdewastowane podczas wojen, resztę zniszczeń dokonały rządy komunistów. Jak obecnie wyglądają, czy są odbudowywane?

Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w pięknie wydanym kolorowym albumie "Dwory i pałace w widłach Wisły i Pilicy". Autor tekstu i zdjęć dr Maciej Andrzej Zarębski, znany lekarz, pisarz, regionalista, przemierzył ponad 10 tysięcy kilometrów by zebrać materiały i fotografie. W wyniku jego pracy powstało wydawnictwo dokumentujące blisko 180 obiektów na terenie pięciu województw: łódzkiego, małopolskiego, mazowieckiego, śląskiego i świętokrzyskiego.

DWORY WCIĄŻ ŻYJĄ

Część prezentowanych obiektów znajduje się w rękach prywatnych i są odbudowywane. Dwór Niemojewskich w Olesznie (powiat włoszczowski), nabył popularny aktor Janusz Gajos. Obiekt jest przygotowywany do remontu. Drewniany, asymetryczny dwór w Niedźwicach, gmina Koprzywnica, nabyła rodzina Zalewskich. Obecni właściciele systematycznie przywracają mu dawną świetność. Wspaniale prezentuje się pałac Popielów w Kurozwękach. Wrócili spadkobiercy i starannie odbudowali obiekt, w jego wnętrzach odbywają się imprezy kulturalne. Dworek Skorupskich w Sandomierzu spopularyzował telewizyjny serial "Ojciec Mateusz".

Niewiele jest takich pozytywnych przykładów. "Na naszych oczach w ruinę zamieniają się wspaniałe pomniki kultury narodowej. Próby ich ratowania prowadzone są chaotycznie i przypadkowo. Dr Maciej A. Zaręski wykonał nadzwyczaj cenną rzecz - zebrał kompletny materiał dokumentujący zachowane budowle zabytkowe /w ich aktualnym stanie/ w dwadzieścia lat po odzyskaniu niepodległości" - napisał w przedmowie do albumu Paweł Pierściński, klasyk polskiej fotografii. "Album woła wielkim głosem o natychmiastowy ratunek dla najbardziej zagrożonych obiektów, zameczków i dworków. Jak również o system ochrony, konserwacji i zarządzania tą całą spuścizną kulturową, której jeszcze nie zdołał zniszczyć czas i źli ludzie" - podkreślił w recenzji prof. Andrzej Tyszka.

PIĘKNO NA ZDJĘCIACH

Dr Maciej Zarębski przyznał, że celem wydanego albumu było pokazanie z jednej strony tych, którzy ogromnym wysiłkiem odbudowują zabytkowe obiekty, a z drugiej - zupełny brak zainteresowania zabytkami służb konserwatorskich, władz samorządowych i wojewódzkich.

Eurodeputowany Paweł Zalewski obiecał, że nową angielską wersję albumu rozpropaguje w Brukseli.
Album jest ilustrowany pięknymi, kolorowymi zdjęciami, zawiera mapę lokalizacji dworów i pałaców. Wydawnictwo dedykowane Ludomirze, żonie Autora, wydało Świętokrzyskie Towarzystwo Regionalne w Zagnańsku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie