Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielki mistrz doceniony. Aleksander Staniszew z Pińczowa został Profesorem Oświaty!

Michał IMOSA [email protected]
Aleksander Staniszew - nauczyciel wychowania fizycznego z Pińczowa, najważniejsza postać dwóch stylów karate w Europie został Profesorem Oświaty!

Aleksander Staniszew - nauczyciel wychowania fizycznego w Liceum Ogólnokształcącym imienia Hugona Kołłątaja w Pińczowie otrzymał tytuł Profesora Oświaty, najwyższe wyróżnienie dla nauczyciela w Polsce. Kim jest?

Aleksander Staniszew był jednym z pięciorga kandydatów z naszego województwa. Warunkiem przyznania tytułu było wykazanie się dużym dorobkiem pedagogicznym co najmniej 20 letni staż pracy i posiadanie tytułu nauczyciela dyplomowanego. W swoim wniosku i jego uzasadnieniu Eugeniusz Bogacz - dyrektor Liceum w Pińczowie, podkreślił między innymi, że Aleksander Staniszew wprowadził do Polski dwie odrębne dyscypliny sportu : Karate Shorin-Ryu i Kobudo. Rozpropagował je, opracował metodykę, stworzył pierwsze kluby, wyszkolił kadry instruktorskie i trenerskie. Obecnie Karate Shorin-Ryu uprawia w Polsce kilka tysięcy osób. Ta informacja mogła zaważyć na decyzji kapituły do Spraw Profesorów Oświaty przy Ministerstwie Edukacji Narodowej, ale jest ona jedynie wycinkiem w morzu osiągnięć i dokonań Staniszewa, który w ubiegłym roku obronił doktorat z zakresu filozofii sztuk walki na amerykańskim International University w Missouri.

MACEDŃSKA KREW

Aleksander Staniszew, jest z pochodzenia Macedończykiem, ale urodził się w stolicy Bułgarii - Sofii. Jego ojciec Bogdan Staniszew był doktorem ekonomii i wielkim pasjonatem lotnictwa w tym szybownictwa. Przed wybuchem II wojny światowej do Pińczowa zwabiła go sława słynnej w Europie Szkoły Szybowcowej Polichno - Pinczów i kapitalne warunki do uprawiania tej dyscypliny sportu. Tutaj poznał matkę Aleksandra, rodowitą pińczowiankę, Krystynę Bochniak - osobę wykształconą, absolwentkę dwóch fakultetów - pedagogiki i germanistyki, późniejszą długoletnią nauczycielkę w pińczowskim "Kołłataju". Państwo Staniszew sprowadzili się na Ponidzie, gdy ich syn Aleksander miał roczek.

DŁUGA DROGA

Aleksander Staniszew jest absolwentem krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej, w której w latach 1974 - 1980 studiował na Wydziale Metali Nieżelaznych o kierunku Hutnictwo ze specjalnością Przeróbka Plastyczna. Po uzyskaniu dyplomu przez trzy lata pracował w jednym z ponidziańskich zakładów przemysłowych, po czym został kierownikiem administracyjno-gospodarczym w Liceum Ogólnokształcącym imienia Hugona Kołłątaja i pracował na tym stanowisku do 1987 roku.
W latach 1986 i 1987 ukończył w Kielcach Studium Pedagogiczne na Oddziale Doskonalenia Nauczycieli oraz Studia Podyplomowe Wychowania Fizycznego na Wyższej Szkole Pedagogicznej.

Od 1987 roku do chwili obecnej pracuje w tym samym Liceum Ogólnokształcącym imienia Hugona Kołłątaja w Pińczowie jako nauczyciel dyplomowany wychowania fizycznego. W 2002 roku uzyskał dyplom trenera II klasy karate po ukończeniu Podyplomowych Studiów Trenerów Sportu na Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu. Bardzo ważnym osiągnięciem było zdobycie w 2003 roku Dyplomu Menedżera Sportu po ukończeniu Podyplomowych Studiów na Uniwersytecie Jagiellońskim z zakresu Zarządzania Organizacjami Sportowymi w Strukturach Unii Europejskiej.

PASJA ŻYCIA

Przygoda Aleksandra Staniszewa z karate Shorin-Ryu rozpoczęła się w 1973 roku. Jest jednym z nielicznych europejczyków, którzy mogą poszczycić się studiowaniem karate u mistrza Katsuya Miyahiry - sukcesora najstarszej szkoły karate na świecie, posiadającego status "narodowego skarbu kultury Japonii" oraz profesora Kenyu Chinena, który jest prezydentem światowej federacji tej dyscypliny sportu. Jest on od wielu lat mistrzem Aleksandra Staniszewa, który od 1981 roku stworzył prawne, rzeczowe i organizacyjne struktury funkcjonowania tej dyscypliny w Polsce Europie i świecie. Aleksander Staniszew szkoli instruktorów karate Shorin-Ryu w wielu krajach świata.

WIELE KSIĄŻEK

Aleksander Staniszew jest autorem dwóch specjalistycznych książek "Lekcja karate" i "Kata bunkai applications" oraz kilkudziesięciu fachowych artykułów dotyczących historii, metodyki nauczania karate i kobudo, a publikowanych w specjalistycznych magazynach sztuk walki, zarówno krajowych jak i zagranicznych. Aktualnie Aleksander Staniszew pełni funkcję Prezydenta Polskiej Unii Shorin-Ryu Karate Kobudo, jest prezesem Pińczowskiego Klubu Shorin-Ryu i wiceprezesem Polskiej Federacji Karate z siedzibą w Krakowie. Pełni też wiele innych prestiżowych funkcji międzynarodowych w karate. Może poszczycić się wykształceniem w Shorin-Ryu Karate oraz w Kobudo wielu mistrzów, a także prawie 300 instruktorów sportu karate.

NAJLEPSI WYCHOWANKOWIE

- W gronie swoich najwybitniejszych wychowanków wymienić muszę posiadaczy czarnych pasów i stopni 3 Dan - Dorotę Wites, która jest absolwentką "Kołłataja", a teraz moją koleżanką z pracy, gdyż jest nauczycielką w pińczowskim liceum, Włodzimierza Lato czy mojego zmarłego tragicznie syna Michała, którzy wielokrotnie zdobywali tytuły mistrzów Polski. Duże sukcesy osiągnęli także Katarzyna Modrzewiecka, a ostatnio Tomasz Mataczyński, który zdobył puchar świata juniorów. Tomasz w tym roku znakomicie zdał maturę w "Kołłataju" i jest już studentem Akademii Medycznej w Warszawie.

Miasto Pińczów uhonorowało Aleksandra Staniszewa tytułem osobowości Roku 2007 i był to pierwszy w dziejach taki splendor przyznawany przez Kapitułę powołaną uchwałą Rady Miejskiej. Aleksander Staniszew był także pińczowskim radnym w dwóch poprzednich kadencjach, ale obecnie nie zamierza już kandydować do samorządów lokalnych.

AKADEMIA GÓRNICZO-HUTNICZA PAMIĘTAŁA

Z okazji odbywającego się w czerwcu tego roku jubileuszu 90-lecia istnienia krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej, połączonego ze zjazdem absolwentów i wielką fetą rocznicową, uczelnia doceniła swoich najwybitniejszych w dziejach absolwentów. Senat odnalazł grono 25 najwybitniejszych postaci, które osiągnęły światowe sukcesy w dziedzinach innych aniżeli kierunek jaki ukończyli w murach krakowskiej uczelni. Osobom tym rektor profesor Antoni Tajduś zorganizował w gmachu głównym wystawę ich osiągnięć i prezentację sylwetek. W tym gronie, obok Aleksandra Staniszewa, znaleźli się między innym światowej sławy śpiewak operowy Wiesław Ochman, znakomity artysta plastyk Edward Lutczyn.

RODZINA

Państwo Halina i Aleksander Staniszew mieszkają w centrum Pińczowa. Pani Halina od wielu lat jest pracownikiem administracyjnym w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Pińczowie. Jej pozazawodową pasją jest śpiew, a realizuje się w słynnym chórze parafialnym Joannis Cantores, stworzonym przez zmarłego niedawno księdza kanonika Józefa Zdradzisza. Tragiczna śmierć syna Michała, który był nauczycielem języka angielskiego, była niesamowitym ciosem dla rodziców. Dziś cieszą się z osiągnięć i sukcesów dwóch pozostałych synów.

26-letni Mateusz absolwent Politechniki Świętokrzyskiej jest zdolnym inżynierem informatykiem i pracuje w warszawskiej stacji TVN, a jego specjalnością są realizacje filmów animowanych. Najmłodszy syn Marcin jest uczniem III klasy Liceum imienia Kołłątaja. Wszyscy w mieście doskonale znają głowę rodziny - pana Aleksandra i wszyscy zgodni są w jednym : ten człowiek jest niesamowicie skromny, a jego cechą jest to, że bez przerwy pracuje. O efektach tej pracy z pewnością nie udało nam się wszystkiego napisać.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie