Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Kielcach zostanie zainstalowany Wielki Zderzacz Hadronów

/pawie/
Tak wygląda jedna z części Wielkiego Zderzacza Hadronów. To moduł do rejestracji promieniowania przejścia w detektorze ATLAS.
Tak wygląda jedna z części Wielkiego Zderzacza Hadronów. To moduł do rejestracji promieniowania przejścia w detektorze ATLAS. archiwum prywatne
Unikatowy model Wielkiego Zderzacza Hadronów, największego urządzenia badawczego, jakie kiedykolwiek zbudował człowiek, będzie można podziwiać od przyszłego tygodnia w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

- To wydarzenie nie ma precedensu w historii kieleckiej nauki. Takiej ekspozycji jeszcze u nas nie było - podkreśla Ryszard Biskup, rzecznik prasowy UJK.

Interaktywna wystawa "Wielki Zderzacz Hadronów - Jak to działa?" odwiedziła już najważniejsze ośrodki akademickie w kraju. Oglądały ją dziesiątki tysięcy osób. Ekspozycja dotrze do Kielc 17 października. We foyer budynku G przy ulicy Świętokrzyskiej 15 zostanie zainstalowany model zderzacza i modele czterech wielkich detektorów. Pracownicy naukowi instytutu będą opowiadać o historii powstania urządzenia, jego działaniu i celu badań prowadzonych z jego wykorzystaniem.

Wystawa otwarta będzie dla szerokiej publiczności przez cztery dni. W sobotę 17 października 2009 od godziny 14 do 17, w niedzielę 18 października od godziny 12 o 17, w sobotę 24 października od godziny 12 do 17 i w niedzielę 25 października od godziny 12 do 17. Dla grup zorganizowanych wystawa będzie dostępna od poniedziałku do piątku od 19 do 23 października w godzinach od 10 do 15.

- Z uwagi na specyfikę ekspozycji konieczne są wcześniejsze uzgodnienia telefoniczne. Proszę kontaktować się z panią Agnieszką Wojtaszek-Szwarc pod numerem telefonu 507 896 957. Serdecznie wszystkich zapraszamy - mówi Ryszard Biskup.

CO TO JEST WIELKI ZDERZACZ HADRONÓW?

To największe urządzenie badawcze zbudowane przez człowieka. Projektowanie i budowa trwała blisko 20 lat, koszt osiągnął sumę kilkunastu miliardów złotych. Urządzenie powstało wysiłkiem kilku tysięcy fizyków i inżynierów z wielu krajów w laboratorium Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych - CERN w Genewie.

W wydrążonym pod ziemią tunelu w kształcie rowerowej dętki o długości 27 kilometrów umieszczone są dwie próżniowe rury. Krążą w nich w przeciwne strony protony rozpędzone niemal do prędkości światła. W czterech punktach rury przecinają się. Tutaj rozpędzone protony zderzają się ze sobą, produkując tysiące nowych cząstek, rejestrowanych przez ogromne detektory - to naszpikowane elektroniką urządzenia rozmiarów wielopiętrowych budynków. Warunki powstałe podczas takich zderzeń przypominają te, jakie panowały we wczesnym Wszechświecie, gdy był on bardzo mały i niewyobrażalnie gorący. Badania prowadzone przy wykorzystaniu Wielkiego Zderzacza Hadronów pozwolą poznać naturę najdrobniejszych cegiełek materii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie