Grozi im bruk

Dodano: 13 października 2009, 20:43 Autor:

Starachowicka Fabryka Mebli AiB zgłosiła do Powiatowego Urzędu Pracy zamysł zwolnienia grupowego. Pracę może stracić 65 pracowników.
W zakładzie pracuje ponad 100 osób. Na razie samochody pracowników zapełniają parking przed fabryką.

W zakładzie pracuje ponad 100 osób. Na razie samochody pracowników zapełniają parking przed fabryką. (fot. Fot. Monika Nosowicz-Kaczorowska)

Plan zwolnienia 65 osób sprawił, że dziś właściwie nikt nie jest pewny, czy za miesiąc będzie miał pracę.
Niepewni jutra

- Wiem, że mają być zwolnienia grupowe, ale nic poza tym - mówił nam wczoraj mężczyzna spotkany przed zakładem. - Wszyscy się boją, że za miesiąc mogą nie mieć po co wychodzić z domu.
Nie chce podać swojego nazwiska, żeby „nie rzucać się w oczy”. Jak mówi, ma nadzieję, że nie straci pracy.

- Pracuję tu ładnych parę lat. Nie wiem, czy zostanę zwolniony, czy nie. Boję się, że gdyby tak się stało, to w Starachowicach z moimi kwalifikacjami pracy nie znajdę. Co wtedy? Pojęcia nie mam. Trzeba by chyba wyjechać - zastanawia się inny mężczyzna.

- Lepiej o tym nie myśleć - dodaje jego kolega. - W najgorszym razie na zasiłek i trzeba by szukać jakiegoś zajęcia. Żyć za coś trzeba - dodaje.

Czarny scenariusz

Obecnie w firmie zatrudnionych jest ponad 100 osób. Zwolnienia mogą zacząć się 1 listopada i potrwać do 31 stycznia przyszłego roku. Jeśli dojdą do skutku, pracę mają stracić między innymi stolarze maszynowi i montażowi, ale też pracownicy administracyjno-biurowi.

- Pod koniec września Fabryka Mebli AiB zgłosiła do Powiatowego Urzędu Pracy plan przeprowadzenia zwolnienia grupowego. Jako przyczynę dyrektor firmy podaje trudną sytuację ekonomiczną zakładu - mówi Jarosław Nowak, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Starachowicach. - Zmniejszył się popyt na wyroby firmy. Dyrekcja firmy przekazała nam informację, że dekoncentracja produkcji ze względu na wysokie koszty wiąże się z koniecznością przeniesienia produkcji do innego regionu.

Fabryka zostanie

Dyrektor Fabryki Mebli AiB Rafał Śniegulski ma nadzieję, że do najgorszego jednak nie dojdzie.
- Zgłoszenie do Powiatowego Urzędu Pracy planu zwolnień grupowych to nasza asekuracja. Zwolnienia mogą wcale nie nastąpić i mam nadzieję, że tak właśnie się stanie - mówi dyrektor Rafał Śniegulski.

- Zabezpieczamy się na wypadek, gdyby sytuacja fabryki się nie poprawiła. Ustawodawca wprowadził wymóg zgłoszenia planów zwolnień grupowych do Powiatowych Urzędów Pracy na 45 dni przed ich planowanym terminem. Ja mam nadzieję, że to zgłoszenie wycofamy - powiedział dyrektor Śniegulski.
Gdyby jednak nie udało się utrzymać w Starachowicach 65 miejsc pracy, część produkcji ze Starachowic zostałaby przeniesiona na Pomorze - do Sławna, gdzie działa spółka ABWood, należąca do tego samego właściciela co starachowicka Fabryka Mebli AiB.

- Przeniesiona zostałaby produkcja mebli płytowych, wykończonych. Takie rozwiązanie byłoby korzystne ze względu na lepsze dojście do surowca - mówi dyrektor Rafał Śniegulski.
Dyrektor podkreśla, że nie ma planów zamknięcia starachowickiej fabryki. Pozostanie tu produkcja krzeseł.

- W Sławnie nie ma tradycji produkcji takich mebli, a przewiezienie maszyn to nie wszystko. Na decyzję o pozostawieniu w Starachowicach produkcji krzeseł ma wpływ wykwalifikowana kadra - stwierdził dyrektor.

Czytaj więcej o:
  • bezrobocie
  • starachowice
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Ordynatorzy po konkursach

Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Najpopularniejsze

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 0-801-164-279

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 42106419

Napisz na Skype: interwencje

Serwisy społecznościowe

echodnia.eu jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.echodnia.eu jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.