Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rekordowa inwestycja już gotowa. Przez węzeł Kielce - Północ jeździmy szybko i bezpiecznie. Odsłaniamy tajemnice tej gigantycznej budowy

Jarosław SKRZYDŁO
"Dwupasmówką" w kierunku Barczy podróżuje się tak wygodnie, jak autostradą.
"Dwupasmówką" w kierunku Barczy podróżuje się tak wygodnie, jak autostradą. Tomasz Wągrowski
Takiej inwestycji drogowej jeszcze w Świętokrzyskiem nie było. Węzeł Kielce - Północ jest rekordowy pod wieloma względami. Nie miało być u nas autostrad, jednak wybudowany obiekt niemal niczym się od nich nie różni. Wreszcie jeździmy bezpiecznie i komfortowo.

Przełomowe inwestycje

Przełomowe inwestycje

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad prowadzi kilka niezwykle ważnych inwestycji drogowych na terenie regionu. Największą jest budowa fragmentu "siódemki" między Skarżyskiem a Występą. To 17 kilometrów drogi ekspresowej, z węzłami i wieloma wiaduktami. Koszt wynosi 643 miliony złotych. Budowany jest także drugi, nowy most w Sandomierzu na Wiśle w ciągu drogi krajowej numer 77. To pierwszy etap inwestycji, która zakłada także między innymi budowę ulicy Lwowskiej bis i dróg dojazdowych. Koszt budowy przeprawy to 80 milionów złotych. Kolejną kolosalną inwestycją jest budowa wylotu wschodniego z Kielc do Cedzyny. W jej ramach zostanie wybudowany między innymi tunel koło kieleckiej Galerii Echo. Cała inwestycja kosztuje 284 miliony złotych.

Każdy, kto przez ostatnich 30 lat wyjeżdżał z Kielc w stronę Warszawy, może przecierać dziś oczy ze zdumienia. Stara, zmasakrowana i niebezpieczna droga krajowa numer 7 jest już historią. W Dąbrowie, Kajetanowie, Zabłociu i Barczy mamy inny krajobraz. Jedziemy nowiutką "dwupasmówką", pokonując wiadukty, łuki, zakręty. Jest szeroko i bezpiecznie. Na prawo i lewo ekrany dźwiękochłonne. Jesteśmy pod Kielcami, 500 metrów od starej "siódemki", ale miejsca już nie poznajemy. To zupełnie inny świat. Zapachniało u nas drogową, zachodnią Europą. To właśnie węzeł Kielce - Północ.

Dziś mamy dzieło dokończone, choć historia powstania węzła jest długa jak brazylijska telenowela. Ewa Sayor, szefowa kieleckiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), która była inwestorem inwestycji, mówi tak: - Zarys węzła Kielce - Północ był już projektowany na przełomie lat 70. i 80. ubiegłego wieku. Wówczas droga numer 7 miała być autostradą. Ostatecznie od tego odstąpiono, zdecydowano się na budowę zwykłego i niezbyt bezpiecznego skrzyżowania "siódemki" i drogi 73 w Kajetanowie. Miało być ono tymczasowe, na jakiś czas, jak się okazało - istniało ono dużo dłużej.

- Projektowanie obecnego węzła Kielce - Północ trwało bardzo długo. Przez ten czas zmieniało się wiele przepisów dotyczących spraw lokalizacyjnych drogi, uzyskiwania decyzji środowiskowych czy też pozyskiwania gruntów. Także przetarg na wykonawstwo inwestycji bardzo się przeciągał - za sprawą odwołań. Wreszcie jednak udało się wybrać wykonawcę, który praktycznie terminowo, z niewielkim poślizgiem, wybudował drogę - opowiada Ewa Sayor.

KILKA WĘZŁÓW W JEDNYM

Nowo wybudowany węzeł Kielce - Północ obejmuje ponad siedmiokilometrowy odcinek ekspresowej drogi S-7 od miejscowości Występa do Wiśniówki oraz ponaddwukilometrowy dwujezdniowy odcinek drogi krajowej numer 73 klasy głównej, przyspieszonej od Wiśniówki do granic Kielc. Oprócz trasy zasadniczej są jeszcze kilometry dróg bocznych dla ruchu lokalnego i wiele obiektów inżynieryjnych.
Dzięki inwestycji i nowoczesnym rozwiązaniom komunikacyjnym powstało bezpieczne i bezkolizyjne połączenie ekspresowej "siódemki" Warszawa - Kielce - Kraków z drogą krajową numer 73 Wiśniówka - Kielce - Tarnów. Mieszkańcy Kielc i pobliskich miejscowości zyskali szybki i wygodny wylot w stronę Warszawy i Krakowa, a kierowcy jadący drogą S-7 bezpieczne połączenie ze stolicą województwa świętokrzyskiego.

Węzeł Kielce - Północ jest bardzo rozległy. W zasadzie pod jego nazwą mieszczą się jeszcze inne, mniejsze węzły drogowe. Zasadniczym i najbardziej okazałym elementem całej inwestycji jest węzeł w Wiśniówce u zbiegu ekspresowej "siódemki" i drogi krajowej 73, z łącznicami w kierunku Warszawy, Krakowa (kielecka obwodnica) i Kielc. Ważny jest także węzeł w Barczy, w miejscu dawnego skrzyżowania drogi numer 7 z drogą wojewódzką numer 750, prowadzącej w kierunku Zagnańska.

REKORDOWA INWESTYCJA

Tak wielkiej inwestycji drogowej, jaką jest budowa węzła Kielce - Północ, nie było od wielu lat. Może na to wskazywać choćby kwota kontraktu. Węzeł Kielc - Północ, który zaprojektował Transprojekt Gdański, a wybudowała firma Strabag, kosztował ponad 227 milionów złotych. Porównaniem obrazującym rozmach inwestycji mogą być te zrealizowane wcześniej, które jeszcze niedawno określano powszechnie mianem przełomowych. Jedną z nich jest bez wątpienia obwodnica Jędrzejowa o długości ośmiu kilometrów. Kosztowała… 50 milionów złotych. Druga to przejście przez Skarżysko. Długość dwa kilometry - koszt 58 milionów złotych.

Co było największym wyzwaniem przy budowie węzła Kielce - Północ? - Pokonanie warunków gruntowo-wodnych. Wyszły pewne rzeczy, których nie przewidywała dokumentacja geologiczna. Musieliśmy dodatkowo umacniać grunt. Dużą przeszkodą był też fakt, że prace toczyły się, gdy odbywał się normalny ruch. Często musieliśmy zmieniać jego organizację - mówi Waldemar Domrzał, dyrektor budowy z firmy Strabag.

TO NIEMAL AUTOSTRADA

Węzeł Kielce - Północ ma parametry trasy ekspresowej, jednak jadąc nim, czujemy się tak, jakbyśmy podróżowali klasyczną autostradą. Jaka jest różnica? Niuanse, bo tylko o niuansach można mówić, zdradza Andrzej Pająk, zastępca dyrektora do spraw inwestycji w kieleckim oddziale GDDKiA, kierownik projektu węzeł Kielce - Północ: - Zarówno autostrada, jak i droga ekspresowa mają tak zwane minimalne parametry, które powinny być zachowane. Przykładowo - w wyjątkowych sytuacjach dopuszcza się stosowanie skrzyżowań jednopoziomowych, czyli kolizyjnych, na drodze ekspresowej. Jeśli chodzi o węzeł Kielce - Północ, to został on zaprojektowany i wybudowany w najwyższych standardach, jakie stanowią przepisy, mówiące o tym, czym jest droga ekspresowa. Wszystkie skrzyżowania są dwupoziomowe, nie ma kolizji z ruchem lokalnym. Na odcinku leśnym trasa jest ogrodzona tak, jak autostrada, by zapobiec wtargnięciu zwierząt leśnych na jezdnię. Parametry węzła są niemal identyczne do tych, jakie mają autostrady. Jedna z różnic jest taka, że na autostradzie szerokość pasa ruchu wynosi 3 metry 75 centymetrów, a na węźle pas ruchu jest węższy o 25 centymetrów - wyjaśnia dyrektor Andrzej Pająk.

Węzeł ma także swoje ciekawostki. Projektując obiekty inżynieryjne, starano się, by wkomponowywały się one w krajobraz. Wiadukty są pomalowane w trzech kolorach: pomarańczowym, zielonym i niebieskim. - Ciekawostką jest to, że każdy obiekt jest pomalowany w innym odcieniu danego koloru. Mamy zatem różne barwy oranżu czy zieleni. Zwraca też uwagę niebieska kładka dla pieszych w rejonie Zabłocia, która jest ciekawa architektonicznie, jej kształt uwypukla walory krajobrazowe trasy. Wkrótce zostanie ona także iluminowana, będzie się prezentować bardzo efektownie o zmroku i nocą - opowiada Andrzej Pająk.

TRZECI PRZYCZÓŁEK

Budowa węzła Kielce - Północ jest - jak mówi dyrektor Ewa Sayor - trzecim przyczółkiem wielkiego przedsięwzięcia, jakim jest rozbudowa krajowej "siódemki" w województwie świętokrzyskim. - Są już obwodnice Jędrzejowa i Skarżyska. Teraz mamy już węzeł Kielce - Północ. W budowie jest 17-kilometrowy odcinek między nowym węzłem a Skarżyskiem. Zostanie oddany do użytku za rok. W tym roku zamierzamy ogłosić ponadto przetarg na budowę odcinka między Skarżyskiem a granicą z województwem mazowieckim i budowę drugiej jezdni obwodnicy Kielc od Wiśniówki do węzła Chęciny, o długości niemal 23 kilometrów. Oprócz tego w przyszłym roku będzie przetarg na budowę fragmentu między Jędrzejowem a granicą z Małopolską. Wymienione części "siódemki" zostaną zrealizowanie do roku 2012. Najtrudniejszym etapem jest odcinek między Chęcinami a Jędrzejowem, gdyż droga przechodzi przez obszary chronione "Natura 2000". Uzupełniamy obecnie dokumentację o kolejne niezbędne opracowania. Wymieniony fragment drogi będzie budowany w ostatniej kolejności na terenie województwa świętokrzyskiego - informuje dyrektor Ewa Sayor.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie