Serwis jest częścią Echo Dnia
Jesteś tu: Strona główna KULTURA KULTURA - TEATR Artykuł

Bajka po chińsku z czerwonym smokiem i teatrem cieni zafascynowała widzów (wideo)

Dodano: 18 października 2009, 16:45 Autor:

Z ogromną tremą wystąpili aktorzy Teatru Lalki i Aktora Kubuś w najnowszym spektaklu Córka Króla Smoka. I trudno się dziwić, bo chińską bajkę w ich wykonaniu oceniali koledzy z teatru lalkowego w Szanghaju.

Bajkę napisała na motywach chińskich opowiadań dyrektor teatru Irena Dragan i ona sztukę wyreżyserowała. Opowieść o miłości między istotami z dwóch różnych światów jest uniwersalna, ale sposób jej pokazania zupełnie inny. I reżyser, i scenograf Urszula Kubicz-Fik zafascynowane tamtejsza kulturą starały się polskim dzieciom pokazać jej jak najwięcej. Na scenie pojawiają się więc i ogromne lalki znane z opery pekińskiej, teatr cieni, tańce ludowe, wycinanki, czerwony smok, który wychodzi do publiczności, brzmi chińska muzyka (brawa dla kompozytora Piotra Salabera).

W rezultacie powstało widowisko urzekające urodą, a lalkom i aktorom towarzyszą projekcje motywów znanych z chińskich obrazów, wycinanek, które scenę zamieniają w niezwykłe bajkowe światy. Jedyne uwagi, jakie można mieć do spektaklu to te, że słowa piosenki otwierającej spektakl brzmią niezbyt zrozumiale i głosy aktorów z teatru cieni są słabo słyszalne w ostatnim rzędzie.Na potrzeby tej sztuki aktorzy musieli się nauczyć posługiwania nie tylko lalkami z teatru cieni, ale także tańca z szarfami czy chorągwiami a na scenie wsparł ich najprawdziwszy mistrz kung fu Waldemar Kęćko. I nic dziwnego, że po spektaklu, kiedy umilkły brawa Zheng Guofang z szanghajskiego teatru mówił, iż jest pod wrażeniem sztuki, zapraszał kielczan na międzynarodowy festiwal do Sznaghaju, bo tak pięknym spektaklem mają szanse.

Radca ambasady Chin pan Ding także gratulował Irenie Dragan tak pięknego popularyzowania chińskiej kultury. A w dowód uznania dla działalności Ireny Dragan, popularyzowania kultury innych krajów a także przypadającego w tym roku jubileuszu 40-lecia pracy prezydent Kielc, Wojciech Lubawski wręczył nagrodę – imponującą statuetkę. – Pani Irena jest pierwszą osoba obdarowaną w ten sposób – podkreślał wiceprezydent Czesław Gruszewski.

Czytaj więcej o:
  • Córka króla smoka
  • Kubuś
  • teatr
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najczęściej czytane
Brak ankiety.
Galerie
  • Dni Starachowic 2015
  • Dni Starachowic
  • Świętokrzyska Gala Kabaretowa
  • Wystawa ceramicznych rzeźb w Pińczowie
  • XII Międzynarodowy Plener Malarski - Pocztówki Chęcińskie 2015
  • Piknik Obywatelski w Skarżysku

Informacje z Twojego powiatu

  • Najlepsze studia na Wszechnicy - sprawdź ofertę!

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 0-801-164-279

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 42106419

Napisz na Skype: interwencje

Serwisy społecznościowe

echodnia.eu jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.echodnia.eu jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.