Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gotowy projekt sztandaru powiatu stalowowolskiego, ale wykonanie pod koniec roku

Zdzisław Surowaniec
Projekt sztandaru powiatu stalowowolskiego.
Projekt sztandaru powiatu stalowowolskiego. fot. archiwum
Powiat stalowowolski będzie miał sztandar. Jest już gotowy wzór. Ale sztandar nie stanie się ozdobą uroczystości dziesięciolecia powstania tej jednostki samorządowej, zaplanowanych na 13 listopada. Do tego czasu nie uda się uzyskać zgody różnych instytucji na jego przyjęcie.

Wzór sztandaru ma zaopiniować komisja heraldyczna oraz ministerstwo spraw wewnętrznych i administracji. A to potrwa kilka tygodni. Zdaniem starosty Wiesława Siembidy, będzie dobrze, jeśli do końca roku uda się uzyskać wszystkie opinie i zlecić uszycie sztandaru.

SAME SYMBOLE

Opis historyczny wzoru graficznego sztandaru jest obszerny. Nic z tego, co znajdzie się na wyszywanym sztandarze, nie jest przypadkowe, wszystko jest symboliczne, związane z historią gmin wchodzących w skład powiatu.

Lewe pole w kolorze zielonym, ze skaczącym jeleniem w kolorze srebrnym, nawiązuje do lesistości powiatu, która stanowi 49,11 proc. całości terenu. Przetrwałe do dziś lasy stanowią resztki dawnej Puszczy Sandomierskiej, która w średniowieczu porastała nie tylko całą południową połać województwa sandomierskiego.

Sześć złotych sześcioramiennych gwiazd na czerwonym polu nawiązuje do tradycji heraldycznej dawnej ziemi sandomierskiej. Gwiazdy umieszczone na tym polu symbolizują także wszystkie gminy, które tworzą obecny powiat stalowowolski.

MYŚLIWSKIE RZEMIOSŁO

Na odwrotnej stronie sztandaru w kolorze czerwonym znajduje się ukoronowany biały orzeł z rozpostartymi skrzydłami, czyli godło państwa polskiego, na terenie którego znajduje się powiat stalowowolski. Barwa płata jest taka sama, jak pole tarczy w herbie Polski.

Drzewce sztandaru zwieńczone jest głowicą zwężającą się ku górze w "ostrze strzały" w kolorze złotym. "Ostrze" symbolizuje rzemiosło myśliwskie i wojenne. W połowie XV wieku na polecenie Króla Kazimierza Wielkiego w Przyszowie "Na Stawie" - w jednym z obecnych sołectw gminy Bojanów zbudowano zamek myśliwski stanowiący jednocześnie twierdzę obronną. Na terenie obecnego powiatu znajdowały się również urządzenia hutnicze i kuźnicze, gdzie produkowano oszczepy i zbroje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie