Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pokrzywki w doniczce

Agata KOWALCZYK [email protected]
Kazimiera Wiśniewska pokazuje koleusy wyhodowane w Rejonowym Przedsiębiorstwie Zieleni w Kielcach.
Kazimiera Wiśniewska pokazuje koleusy wyhodowane w Rejonowym Przedsiębiorstwie Zieleni w Kielcach. Agata Kowalczyk
Koleus, czyli pokrzywka brazylijska, ma wiele odmian o najdziwniejszych kolorach i niezwykłych kształtach liści. Paleta barw jest bardzo bogata, od kremowej, żółtej, pomarańczowej, do czerwonej i bordowej. Nie ma drugiej tak barwnej rośliny doniczkowej.

W naszej strefie klimatycznej koleus jest często sadzony na rabatach i skrzynkach balkonowych, wówczas jest traktowany jako roślina jednoroczna, ale można się nim cieszyć także w doniczce na parapecie przez cały rok. W ogrodzie można mu zapewnić dyskretne towarzystwo innych roślin, ale samotnie także dobrze wygląda, tworząc kolorowe plamy. Koleus ma też odmianę o drobnych liściach, czerwono-białych z zielonymi żyłkami, która wygląda wspaniale w wiszących pojemnikach.

Ten gatunek lubi miejsce jasne i słoneczne, w zacienionym traci atrakcyjne zabarwienie, ale nie toleruje także bezpośredniego słońca, bo jego liście zielenieją. Od wiosny do lata wymaga ciepłego i przewiewnego stanowiska, a zimą temperaturę należy obniżyć do 10-15 stopni Celsjusza.

Rośliny umieszczamy w zwykłej ziemi ogrodniczej albo substracie torfowym. W lecie podlewamy obficie, najlepiej ciepłą wodą, w zimie ograniczamy je, ale nie doprowadzamy do wyschnięcia bryły korzeniowej. Koleusy, rosnące w doniczce, dobrze jest od czasu do czasu wykąpać. Inne potrzeby wodne ma odmiana o drobnych liściach, oszczędnie podlewamy ją w lecie, a od listopada do kwietnia nieco obficiej.

Koleusy nawozimy w sezonie wegetacyjnym co dwa tygodnie nawozem nie zawierającym wapnia.
W lutym czy marcu po zimowym spoczynku rośliny trzeba przyciąć i przesadzić do większej doniczki
Rozmnażanie jest bardzo proste. W lecie ukorzeniamy sadzonki wierzchołkowe, a wiosną wysiewamy nasiona. Najpiękniejsze są młode rośliny, więc najlepiej jest co roku je odmładzać.

Koleus jest bardzo odporny na niesprzyjające warunki panujące w mieszkaniu, rzadko dopadają go choroby i szkodniki. W suchym powietrzu mogą pojawić się mszyce. Zainfekowaną roślinę, która szybko traci atrakcyjność, najlepiej jest wyrzucić.

Edward Galus, zastępca dyrektora Rejonowego Przedsiębiorstwa Zieleni w Kielcach:
- Koleusy to piękne rośliny, o wyjątkowej palecie barw. Są łatwe w uprawie i można się nimi cieszyć przez cały rok jako kwiatkami doniczkowymi, a nie tylko w skrzynkach balkonowych podczas sezonu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie