Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białowieża dobra na każdą porę roku

Marzena Kądziela
W Rezerwacie Pokazowym Żubrów
W Rezerwacie Pokazowym Żubrów Marzena Kądziela
Strogonow z sarny, schab z dzika w leśnych grzybach, zupa borowikowa czy pierogi z mięsem z żubra to tylko niektóre dania w eleganckich hotelach. Ale prawdziwie królewskie jedzenie to nie jedyna atrakcja Białowieży.
Bialowieza na kazda pore roku

Białowieża na każdą porę roku

W Białowieży mieszka na stałe 2500 osób. W minionym roku odwiedziło ją 150 tysięcy turystów. Pozwala na to baza noclegowa, która w zależności od zasobności naszego portfela, oferuje przeróżne wygody i atrakcje.

W czterogwiazdkowym hotelu Żubrówka na przykład oprócz luksusowych pokoi, myśliwskiego wystroju, wykwintnej kuchni czy licznych zabiegów w SPA, możemy zimą liczyć na kulig, a w razie braku śniegu na przejażdżkę bryczkami zakończoną wspólnym z regionalnymi muzykantami ogniskiem.

Po takim ognisku, następnego ranka dobrze jest udać się do Miejsca Mocy - czyli leśnej głuszy, wśród której znajdziemy nietypowy kamienny krąg. Według miejscowych podań w tym miejscu najłatwiej pozyskać pozytywną energię i… podjąć decyzję walki z nałogami.

Lekcja przyrody w interaktywnym muzeum

Muzeum Przyrodniczo - Leśne Białowieskiego Parku Narodowego to jeden z najlepszych tego typu obiektów jakie widziałam. Godzinna wędrówka po podświetlanych stanowiskach do złudzenia przypominających puszczę, wśród śpiewu ptaków i porykiwania zwierząt to prawdziwa lekcja przyrody. Nasz przewodnik niezwykle interesująco opowiadał o żubrach, wilkach, rysiach, bocianach czarnych, owadach, systemach korzeniowych drzew.

Drzewa wprawiające w osłupienie

Białowieża zewsząd otoczona jest Puszczą Białowieską, o czym najlepiej przekonać się wspinając się na wieżę obserwacyjną budynku muzeum. Gdy chcemy zobaczyć, jak wyglądała cztery tysiące lat temu, trzeba udać się do obszaru ochrony ścisłej. Za bramą z 1930 roku rozpościera się pierwotny las liściasty lipowo - dębowo - grabowy wprawiającymi w osłupienie swym dostojeństwem i wielkością.

Odwiedziny u króla puszczy

Musimy odwiedzić też króla puszczy - żubra. Mimo iż w Puszczy Białowieskiej w części polskiej żyje około 400 tych potężnych zwierząt, trudno je dostrzec podczas spaceru. Dlatego warto odwiedzić Rezerwat Pokazowy Żubrów. Tam dowiemy się, że ostatni żubr żyjący na wolności zginął w 1919 roku. Od 1929 roku na teren puszczy ponownie ściągnięto zwierzaki, które są największym magnesem przyciągającym tu turystów z całego świata.

W rezerwacie możemy obejrzeć też stado wilków ze śmiałym przywódcą, jelenie, które w marcu zgubią swoje ogromne poroża, łosie, sarny, rysie, a także żubronie, czyli krzyżówki żubrów z bydłem domowym.

Świetnie oznakowane szlaki piesze i rowerowe, gościnni gospodarze i przede wszystkim dziewicza przyroda powodują, że do Białowieży warto się wybrać o każdej porze roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie