Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budowa mostu przyciąga do Połańca kolejne inwestycje

Marcin JAROSZ [email protected]
W lutym tego roku podpisano umowę na wykonanie dokumentacji technicznej nowego mostu na Wiśle w Połańcu. Pierwsze wizualizacje powinny być znane za kilka miesięcy.
W lutym tego roku podpisano umowę na wykonanie dokumentacji technicznej nowego mostu na Wiśle w Połańcu. Pierwsze wizualizacje powinny być znane za kilka miesięcy. Marcin Jarosz
Połaniec rośnie w siłę. Budowa mostu na Wiśle otwiera wiele dróg nie tylko dla tego miasta, ale i dla całego województwa świętokrzyskiego.

DROGA KRĘTA, ALE SZCZĘŚLIWY FINAŁ

Wkrótce miną dwa lata od momentu przełomowej dla województw Świętokrzyskiego i Podkarpackiego decyzji. Budowa mostu przez Wisłę wraz ze szlakami drogowymi ma pomóc obu regionom otworzyć się szerzej na świat.

W lutym 2008 roku po ponad 10 latach prac nad ideą budowy mostu na Wiśle w Połańcu marszałkowie województw Świętokrzyskiego i Podkarpackiego doszli do porozumienia w tej kwestii i zdecydowali o jego budowie. Pieniądze na ten cel pochodzić będą w większej części z unijnego dofinansowania, bo wart w kosztorysie niemal pół miliarda złotych projekt otrzymał 66 procentowe dofinansowanie z Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej. To mniej niż wnioskowano, ale samorządy zdecydowały, że znajdą dodatkowe miliony złotych w swoich budżetach i zrealizują inwestycję. - Można zbudować most jednopoziomowy, a inwestycje na drogach rozłożyć w czasie. To obniży koszty, ale pozwoli wybudować most - mówił wówczas wicemarszałek Zdzisław Wrzałka.

Porozumienie poprzedziła dość głośna debata na temat słuszności tej idei, prowadzona głownie po stronie podkarpackiej. Jednym z pomysłów radnych sejmiku było między innymi to, aby budowę mostu finansowa z puli innych projektów. Na szczęście dla tej inwestycji dofinansowanie zostało ściśle przydzielone na tę właśnie budowę, bez możliwości przesunięcia otrzymanych pieniędzy na inną inwestycję.

FIRMA JUŻ KRESKI RYSUJE

Zaznaczone na mapie miasta fragmenty, to strefy inwestycyjne, które miasto chce przygotować dla przyszłych inwestorów. Będą one zlokalizowane u zbiegu drogi krajowej numer 79 (ulica Osiecka) z drogą wojewódzką i mostem, który za kilka lat połączy Świętokrzyskie z Podkarpaciem.
(fot. UMiG Połaniec)

W lutym tego roku w starostwie powiatowym w Staszowie podpisano umowę na wykonanie koncepcji i projektu architektonicznego za ponad 7 milionów złotych. Całość ma być gotowa do końca lutego 2011 roku. Most ma powstać do końca 2013 roku.
- Most na Wiśle znacznie ułatwi podróżowanie mieszkańcom obu województw i skróci drogę do największych miast. Budowa jest bardzo potrzebna, ponieważ istniejące mosty są bardzo obciążone - argumentuje Zdzisław Wrzałka, wicemarszałek województwa.

Ale lokalne samorządy Połańca, Rytwian i Staszowa liczą nie tylko na nowe drogi ale przede wszystkim na to, że będąc na trasie łączącej oba regiony zdołają przyciągnąć do siebie inwestorów. I mimo, że data powstania przeprawy jest dość odległa, to najwięcej dzieje się teraz właśnie w Połańcu. Miasto przeżywa obecnie niemały boom inwestycyjny. Każdy liczy tutaj na to, że za kilka most na Wiśle stworzy dużo więcej możliwości dla tutejszych mieszkańców.

POŁANIEC ZBROI STREFĘ DLA BIZNESU

Te są już teraz, bo decyzja o budowie mostu pociąga za sobą inne inwestycje. W tym roku gmina skorzystała z przebudowy drogi krajowej numer 79 Warszawa - Bytom przebiegającej przez Połaniec i rozpoczęła przebudowę rynku korzystając z unijnego wsparcia. Całość za ponad 4,7 miliona złotych.

Również w tym roku Połaniec jako jedna z kilku gmin w województwie otrzymała ponad 14,5 miliona złotych unijnego wsparcia na tworzenie kompleksowych terenów inwestycyjnych. Całość ma kosztować wedle kosztorysów ponad 24 miliony złotych. Nowe obszary inwestycyjne o powierzchni prawie 50 hektarów mają być gotowe do końca grudnia przyszłego roku. - Mamy szansę stworzyć nowe miejsca pracy, a chętnych na inwestowanie w Połańcu nie brakuje. W tym roku było już kilka ofert, ale naszym problemem jest brak infrastruktury. Tereny inwestycyjne będą miały wymarzoną wręcz lokalizację, bo tuż przy drodze wiodącej do przyszłego mostu - mówi Jacek Tarnowski burmistrz Połańca.

Z MOSTU SAME KORZYŚCI

Most w Połańcu. Koszty i zyski.

Budowa mostu w Połańcu to część projektu o nazwie "Likwidacja barier rozwojowych - most na Wiśle z rozbudową drogi wojewódzkiej numer 764 oraz połączeniem z drogą wojewódzką numer 875". Całkowity koszt projektu wynosi około 457,9 miliona złotych (135,31 milionów euro). Maksymalna wartość dofinansowania wyniesie blisko 239 milionów złotych. Na stronę świętokrzyską przypadnie prawie 95,5 miliona złotych, natomiast dla województwa podkarpackiego 143,5 miliona złotych. Przedmiotem projektu jest przebudowa niemal 17 kilometrowego odcinka drogi wojewódzkiej numer 764 Staszów - Połaniec, wraz z realizacją budowy mostu na rzece Wiśle w miejscowości Połaniec oraz budowa nowego 17 kilometrowego odcinka drogi łączącego nowy most z drogą wojewódzką 875 Mielec - Leżajsk. Inwestycja będzie stanowić alternatywne, dla dróg krajowych numer 9 i 73, bezpośrednie połączenie województw świętokrzyskiego i podkarpackiego.

Zarząd województwa decydując o przyznaniu pieniędzy wziął pod uwagę między innymi lokalizację. - Umiejscowienie terenów inwestycyjnych w bezpośrednim sąsiedztwie mostu łączącego dwa województwa z pewnością wpłynie korzystnie na rozwój gospodarczy - przekonuje Zdzisław Wrzałka.

Dodać trzeba, że będzie to też połączenie dwóch istniejących części Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro - Park "Wisłosan" zlokalizowanych w Mielcu i Połańcu.

Inwestycja współfinansowana w ramach Rozwoju Polski Wschodniej ma też duże znaczenie dla innego projektu zgłoszonego do tego programu. Chodzi tu o rozbudowę drogi wojewódzkiej numer 765 Chmielnik - Osiek, która jest przedłużeniem drogi krajowej numer 78, łączącej województwo świętokrzyskie z przejściem granicznym w Chałupkach. Koszt całkowity projektu wynosi ponad 123 miliony złotych (około 35 milionów euro), z czego w ramach programu województwo świętokrzyskie otrzyma ponad 36 milionów złotych dofinansowania na odcinek drogi z Chmielnika do Staszowa wraz z obwodnicą Kurozwęk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie