Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najważniejsze wydarzenia roku 2009 w powiecie staszowskim

Marcin JAROSZ [email protected]
5 lutego. W Połańcu podpisana zostaje umowa na wykonanie koncepcji oraz dokumentacji technicznej mostu na Wiśle. Projekt wart będzie ponad 7 milionów złotych
5 lutego. W Połańcu podpisana zostaje umowa na wykonanie koncepcji oraz dokumentacji technicznej mostu na Wiśle. Projekt wart będzie ponad 7 milionów złotych fot. Marcin Jarosz
Mijający rok przyniósł nam wiele emocji. Prezentujemy przegląd najważniejszych wydarzeń mijającego roku w powiecie staszowskim

Styczeń

Jak zwykle hucznie przywitaliśmy pierwsze chwile nowego roku. Kolejny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i kolejny rekord. Powiat staszowski ofiarował do puszek niemal 80 tysięcy złotych. Rozpoczyna się wielka akcja profilaktyczna dla kobiet. Specjalny cytomammobus rozpoczyna swoją pracę na terenie powiatu. W Rytwianach kwitnie idea budowy domu kultury. Staszowski szpital otrzymuje certyfikat ISO, a staszowscy policjanci nowe i szybkie radiowozy. Rozpoczynają się bale studniówkowe. Radni debatują nad stworzeniem w mieście sztucznego lodowiska.
Ten miesiąc ma też przykry wymiar, 23 stycznia umiera urodzona w Sichowie Dużym Anna Maria Radziwiłł. Dzień wcześniej umiera Ernest Gałek zastępca burmistrza Połańca.

Luty

Pojawiają się pierwsze informacje o problemach w hucie szkła w Staszowie. W radzie miasta burza wywołana decyzją o przesunięciu z listy podstawowej na listę rezerwową projektu przebudowy drogi powiatowej na terenie gminy Staszów w ramachschetynówek.
W Połańcu podpisana zostaje bardzo ważna umowa, na wykonanie dokumentacji technicznej mostu na Wiśle. Bardzo gorąco także na sesji Rady Gminy w Szydłowie. Tam po burzliwych obradach radni decydują o likwidacji szkoły podstawowej w Potoku.
Po spadku z 3 ligi Pogoń Staszów przeżywa ciężki okres. Treningów nie wznawiają gracze stanowiący trzon zespołu. Luty kończy się przyznaniem i wręczeniem przez Staszowską Izbę Gospodarczą "Stambułek" dla najlepszych firm regionu.

Marzec

Rolnicy z gminy Staszów są zbulwersowani wysokością podatku rolnego i zapowiadają bojkot opłat. Zapaść w grzybowskim Siarkopolu. Firma prawie nie wydobywa siarki, jeszcze mniej jej sprzedaje. Zaczynają się redukcje etatów. Z kolei staszowskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, Subor Staszów i Ekoplon w Grabkach Dużych otrzymują "Gazele Biznesu" przyznane przez Puls Biznesu.
W Staszowie dzięki porozumieniu pomiędzy gminą a Uniwersytetem imienia Jana Kochanowskiego w Kielcach po kilku latach przerwy rozpoczynają się intensywne prace mające na celu uruchomienie ośrodka zamiejscowego kieleckiej uczelni wyższej. Nadal niejasna jest sytuacja co do przyszłości szkoły podstawowej w Potoku. Z Radą Gminy nie zgadza się kurator oświaty, która nie zezwala na likwidację placówki.

Kwiecień

Tragedia w gminie Szydłów, osiemnastoletnia dziewczyna ginie pod kołami ciągnika. Dwa dni później pogrążeni w żałobie rodzice tracą dach nad głową. Z pomocą idą im mieszkańcy gminy.
Połaniec przystępuje do ogromnego, małopolskiego projektu i chce walczyć o pieniądze na budowę kolektorów słonecznych, niestety bez sukcesu. Na terenie elektrowni Połaniec dochodzi do manifestacji pracowników spółek podległych elektrowni.
Miesiąc kończy się aferą w staszowskiej Radzie Miasta. Tym razem radni kłócą się o absolutorium dla działań burmistrza. Minimalną większością burmistrz Andrzej Iskra zyskuje aprobatę dla dotychczasowych działań. Przed decydującym egzaminem stają gimnazjaliści. Dobry wynik otwiera im drogę do dobrych szkół.

Maj

Pierwsze dni miesiąca to radosne święto obchodów Konstytucji 3 Maja. Staszowska fundacja Farma postanawia wyjść z akcją na miasto, a konkretnie na staszowski rynek. Na sztalugach mieszkańcy mogą obejrzeć zestawienie starych i nowych fotografii charakterystycznych oraz nieco zapomnianych miejsc w Staszowie.
Nadzieja w Grzybowie, gdzie tamtejszy "Siarkopol" zaczyna wznawiać dostawy swojego surowca. Mieszkańcy Ziemblic interweniują w sprawie obiecywanego od lat remontu drogi powiatowej przebiegającej przez wieś.
Podczas sesji Rady Miasta burmistrz Andrzej Iskra nagradza młodych i zdolnych z terenu gminy, wśród nich Małgorzatę Bańkę, uczennicę staszowskiego "ekonomika", laureatkę 25 edycji seminarium astronomicznego w Toruniu. Maj kończy się tanecznie za sprawą 5 edycji Turnieju Tańca o puchar Tadeusza Wrześniaka, gdzie o laury walczy ponad 200 par z całego kraju.

Czerwiec

Im cieplej tym więcej imprez w regionie. W Szydłowie odbywa się trzecia edycja pleneru rzeźbiarskiego, a w Kurozwękach startują Dni Ukrainy w powiecie staszowskim, którego gwiazdą jest zespół "Barvinok" z Winnicy. Na finiszu jest akcja "Pomóżmy dzieciom lepiej spędzić wakacje" organizowana przez Artura Garbackiego. Dzięki niej, kilkaset dzieci skorzystało z atrakcji za pieniądze zebrane w punktach handlowych i usługowych na terenie kilku powiatów województwa.
Policjanci ćwiczą swoje umiejętności na kompleksie stawów w Golejowie. Po raz kolejny podnoszony zostaje problem braku dostatecznego bezpieczeństwa na terenie kompleksu wypoczynkowego.
W Sielcu odbywają się Szklarki z zespołem "Zakopower". W Staszowie rozpoczyna się plener "Słowo i Obraz" realizowany przez Staszowski Ośrodek Kultury i Kielecki Oddział Związku Literatów Polskich.
Koniec miesiąca to zmiany na stanowisku prezesa Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej. Miejsce odwołanego Mariusza Zdeba zajmuje Wojciech Wącirz. W ostatnich dniach miesiąca na szydłowskim placu zamkowym zbrojni walczą o miecz Króla Kazimierza Wielkiego. Podczas imprezy zaprezentowana zostaje również pierwsza w historii grodu lokalna moneta, "4 Władysławy".

Lipiec

Młodzież z Farmy rozpoczyna akcję "Kulturalna (re)animacja", w programie między innymi kino letnie, na którym prezentowane jest "Miasteczko 2", film młodych twórców będący odpowiedzią na dokument "Miasteczko" z 1956 roku w reżyserii Jerzego Ziarnika.
12 lipiec - sądna niedziela w Staszowie. W kościele pod wezwaniem świętego Bartłomieja podczas mszy świętej młody mężczyzna pod wpływem narkotyków rani nożem trzy kobiety a później wbija go sobie w gardło. Dzięki szybkiej akcji lekarze ratują mu życie. Kobiety po kilku dniach opuszczają staszowski szpital.
Staszowianin Tomasz Adam uwiecznia na zdjęciach srebrzyste obłoki nad Staszowem, niezwykłe zjawisko atmosferyczne, które może być efektem zorzy polarnej. W Kurozwękach po raz kolejny można zabłądzić w największym w Polsce labiryncie kukurydzy, który ma kształt Koziołka Matołka. Natomiast do pałacu Popielów zjeżdżają najlepsi polscy pianiści w ramach 2 edycji odbywającego się tutaj Festiwalu Chopinowskiego.

Sierpień

Letnie imprezy w rozkwicie a na scenach same gwiazdy. W Kurozwękach na wielkim, dzikim westernie, rządzi "T. Love", a w Szydłowie tłumy owacyjnie witają Krzysztofa Krawczyka. W Połańcu gra legendarny "Dżem", a w Staszowie odbywa się festiwal TOTU, którego gwiazdą jest zespół Farben Lehre. Golejów gości piękne panie walczące o tytuł Miss Lata 2009.
Sierpień to czas wielu inwestycji w regionie. W Połańcu rusza przebudowa drogi krajowej numer 79 przebiegającej przez miasto, przebudowa rynku oraz centrum kultury i kina Pegaz.
W Staszowie pat z przekształceniami w przychodni zdrowia przy ulicy Wschodniej. Personel przychodni nie zgadza się na zmiany proponowane przez burmistrza Andrzeja Iskrę. W proch obraca się idea budowy nowoczesnej przychodni zdrowia i przedszkola integracyjnego.
Koniec miesiąca to informacja o bohaterskim wyczynie dwójki ochroniarzy, którzy na terenie elektrowni Połaniec z narażeniem własnego zdrowia w porę pospieszyli na pomoc tonącemu w Wiśle mężczyźnie.

Wrzesień

Dopełnieniem serii znakomitych koncertów w regionie jest występ Budki Suflera na stadionie Pogoni w Staszowie, który gromadzi pod sceną kilka tysięcy fanów. W Kurozwękach sensacyjne znalezisko. Mieszkający niegdyś tutaj Antoni Kilijanek wskazał miejsce, w którym w czasach wojny ukrył dokumenty w szklanej butelce, przekazane przez porucznika Wojska Polskiego, obrońcę Twierdzy w Modlinie. Być może jest to oryginalny, spisany po polsku, akt kapitulacji twierdzy.
W Staszowie dobiega końca przebudowa czterech ulic w centrum miasta na które gmina otrzymała dofinansowanie w ramach schetynówek. Gmina Szydłów szykuje się do wielkiej inwestycji polegającej na przebudowie rynku i renowacji murów obronnych. W Sichowie Dużym na terenie majątku Radziwiłłów powstaje Dom i Biblioteka Sichowska.
Spór na kolejnej sesji staszowskiej Rady Miasta. Radni zgadzają się na kredyt w wysokości 6 milionów złotych a następnie odrzucają propozycję podwyżki pensji dla burmistrza Andrzeja Iskry.

Październik

Miesiąc zaczyna się smutnej wiadomości. W Warszawie umiera Maciej Radziwiłł, potomek fundatorów klasztoru kamedułów, Pustelni Złotego Lasu w Rytwianach.
Wielkie zmiany na terenie elektrowni Połaniec. Dotychczasowa wizytówka zakładu, czyli dwa, 250-metrowe kominy idą do rozbiórki. Połowa miesiąca przynosi totalne zimowe zaskoczenie. Mokry śnieg łamie gałęzie drzew i linie energetyczne. Bez prądu jest kilka tysięcy gospodarstw.
W październiku rozpoczynamy wielką akcję "Mała ojczyzna, duża sprawa", w której prezentujemy obecne kadencje rad miast i gmin oraz ich włodarzy. Dzień Papieski po raz kolejny gromadzi w kościołach tysiące wiernych. Nieziemsko bawimy się też z "Pierwszakami", a najpopularniejszym dzielnicowym powiatu jest Robert Boroń z posterunku w Oleśnicy.
Finał miesiąca to kolejne spory w staszowskiej Radzie Miasta. Z funkcją wiceprzewodniczącego żegna się Czesław Maciej Dyl. Radni nie wyrażają też zgody na komunalizację staszowskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej.
W grzybowskim Siarkopolu koniec marzeń o powrocie koniunktury. Zamiast ożywienia, ruszają zwolnienia grupowe, największa redukcja obejmuje kopalnię w Osieku. Staszowska policja spotyka się z mieszkańcami na kolejnej debacie dotyczącej bezpieczeństwa. Dobre humory zebranym psuje nieco sprzeciw samorządowców dotyczący planowanej likwidacji niektórych posterunków policji na terenie powiatu.
W przeddzień 1 listopada na skrzyżowaniu dróg w Czernicy w makabrycznym wypadku samochodowym ginie jedna osoba. Jednym z powodów jest to, że jedyny znak na drodze powiatowej w obrębie skrzyżowania leżał w rowie.

Listopad

Jak co roku oddajemy cześć i pamięć bliskim zmarłym na cmentarzach. Początek miesiąca to również pierwsze przetarcie przyszłych maturzystów z próbnym egzaminem z matematyki.
Wybucha afera z unijnymi dotacjami dla firm przyznanymi przez zarząd województwa, tworzony przez Platformę Obywatelską i Polskie Stronnictwo Ludowe. Pod lupę brana jest też dotacja dla firmy, której współwłaścicielem jest działacz Platformy - Grzegorz Strzała.
W Staszowie rusza wielka inwestycja, czyli renowacja parku miejskiego wraz z terenami zielonymi i zalewem nad Czarną. W Bogorii trwają poszukiwania kandydata do objęcia funkcji komendanta straży gminnej.
Handlujący na placu targowym "Zieleniak" skarzą się podczas jednej z sesji rady miasta na zarządcę placu, który ich zdaniem nie dba o teren handlowy i żąda zbyt wysokich opłat.
Rozpoczynają się ogromne inwestycje w staszowskim szpitalu, najpierw w pobliżu budynków zamontowanych zostaje 180 solarów, które mają pomóc w ogrzaniu wody. Podpisana zostaje również umowa na budowę nowoczesnego bloku operacyjnego za prawie 11 milionów złotych, którego budowa rozpocznie się na początku 2010 roku.
Koniec miesiąca to wielka awaria wodociągu w gminie Bogoria. Przez niemal dwa dni pozbawiła ona wody około 30 procent gospodarstw domowych na terenie gminy.

Grudzień

Na sesję Rady Miasta wraca pomysł komunalizacji staszowskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej. Radni po rozmowach z nowym zarządem spółki oraz burmistrzem zgadzają się na przejęcie firmy pod skrzydła gminy. Górnicy z Grzybowa czczą swoją patronkę, świętą Barbarę. Święto w minorowych nastrojach.
Pierwsze mocniejsze przymrozki i pierwsze tragedie na drogach. W Józefowie Witowickim w gminie Bogoria kierowca hondy ginie po tym, jak auto wpada w poślizg i uderza w betonowe barierki. Połowa miesiąca to kolejny atak zimy i fala tęgich mrozów. Przez kilka kolejnych nocy temperatura powietrza spada miejscami do minus 20 stopni Celsjusza. Mróz unieruchamia kilkanaście autobusów staszowskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej.
Na koniec roku wraca jak boomerang sprawa budowy Domu Kultury i Domu Strażaka w Woli Wiśniowskiej. Burmistrz Iskra za wszelką cenę chce rozpocząć budowę, a rada za wszelką cenę nie chce do tego dopuścić. Kuriozum dopełnia fakt, że radni najpierw są za (podczas uchwalania budżetu na 2009 rok inwestycja została ujęta w tak zwanym planie wydatków wieloletnich0, aby po kilku miesiącach wycofać swoje poparcie dla tej inwestycji, nakazując burmistrzowi wykreślenie jej z tegorocznego budżetu.

Ostatnie dni tego roku, to przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia oraz szaleństwo Sylwestrowej Nocy i kolejne życzenia, tym razem na nowy 2010 rok.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie