Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Plakaty najwybitniejszych twórców

/bk/
- Cieszę się, że mogę radomianom pokazać moje prace – mówił podczas symbolicznego otwarcia Galerii  Lech Majewski.
- Cieszę się, że mogę radomianom pokazać moje prace – mówił podczas symbolicznego otwarcia Galerii Lech Majewski. Fot. Barbara Koś
"Mistrzowie plakatu" - pod takim hasłem prezentowane będą w Galerii Plakatu Teatru Powszechnego dzieła wybitnych twórców.

Galeria mieści się w foyer teatru na parterze i pierwszą ekspozycję otwarto w czwartek, 31 grudnia, podczas Wieczoru Sylwestrowego w teatrze. Są to dzieła Lecha Majewskiego, współpracującego także z radomską sceną.

- Cieszę się, że mogę radomianom pokazać moje prace - mówił podc zas symbolicznego otwarcia Galerii Lech Majewski.

Inicjatywa Galerii należy do Zbigniewa Rybki, dyrektora Teatru Powszechnego, który sam należy do wielkich miłośników plakatu i popularyzuje ten gatunek wśród innych. Będąc szefem teatru imienia Siemaszkowej w Rzeszowie nie tylko stworzył tam podobną galerię ale był inicjatorem i organizatorem rzeszowskiego Biennale Plakatu Teatralnego.

Koncepcja wystawy i jej projekt graficzny jest autorstwa Justyny Czerniakowskiej, ilustratorki i plakacistki, absolwentki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych i uczennicy profesora Lecha Majewskiego. Ona też opracowała piękny katalog wystawy, wydany przez Teatr Powszechny.

Na pierwszej ekspozycji oglądać można plakaty Lecha Majewskiego ilustrujące sztuki teatralne, festiwale, książki i filmy. Są wśród nich plakaty towarzyszące także radomskim przedstawieniom: monodramowi "Kamień na kamieniu" i dramatom "Hiob" i "Król Edyp". Piękny jest plakat do "Hioba": na czarnym tle widnieje czerwona plama dłoni.

Artysta w dużej mierze operuje znakiem i płaską sylwetką. Charakterystyczne jest zestawienie czerni, bieli, czerwieni i żółci a także wprowadzania ciepłego tła lub detalu.

Po niedawnej prezentacji plakatów Franciszka Starowieyskiego w "Elektrowni" "Bykowi chwała!" jest okazja aby obejrzeć teraz drugiego z mistrzów plakatu polskiego.

Lech Majewski ma 62 lata. Pochodzi z Olsztyna, ale najpierw uczęszczał do Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu, a potem . studiował na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom uzyskał w 1972 roku w pracowni Henryka Tomaszewskiego, którego uważa za swojego mistrza. Obecnie jest kierownikiem Katedry Projektowania Graficznego macierzystej uczelni w stopniu profesora zwyczajnego. Prowadzi dyplomową Pracownię Projektowania Wydawniczego dla studentów IV i V roku.

Jest autorem szeregu plakatów jazzowych, między innymi plakatu anonsującego szesnastą edycję zamojskiego Festiwalu Wokalistów Jazzowych czy też plakatu "Był jazz". Kilkakrotnie podjął popularny wśród artystów polskiej szkoły plakatu temat "Cyrk". Wymownymi, "sylwetkowymi" plakatami są: "Umiera człowiek potrzebna krew" (współpraca z Romualdem Sochą) z 1971 roku, "Szaleństwo miłości", "Dupont Lajoie" czy konstruktywistyczny projekt "Cyrk" wyróżniający się niezwykłą geometryczną urodą. Typograficzną pomysłowością zaskakuje plakat "Międzynarodowe zawody Narciarskie o Memoriał Bronisława Czecha i Heleny Marusarzówny", gdzie narciarze zjeżdżają po typograficznym stoku.

Majewski jest też autorem plakatów rysunkowych. Jego prace znalazły się na tokijskiej liście najważniejszych plakatów europejskich i amerykańskich lat 1945-90 opracowanej przez międzynarodowe jury. Pełni funkcję przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie. Sam jest laureatem kilku innych Biennale Plakatu Polskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie