Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jest dom, będzie tablica upamiętniająca postać Jadwigi Trzcińskiej

Marek MACIĄGOWSKI [email protected]
Na odnowionym domu Jadwigi Trzcińskiej przy ulicy Mazurskiej w Kielcach znajdzie się tablica, upamiętniająca malarkę i jej ojca.
Na odnowionym domu Jadwigi Trzcińskiej przy ulicy Mazurskiej w Kielcach znajdzie się tablica, upamiętniająca malarkę i jej ojca. Fot. Aleksander Piekarski
Sąsiedzi znanej kieleckiej malarki chcą, by na jej domu władze Kielc umieściły napis, upamiętniający postać artystki.

Kim była Jadwiga Trzcińska?

Kim była Jadwiga Trzcińska?

Jadwiga Anna "Prandota" Trzcińska, malarka, urodziła się 8 kwietnia 1933 roku w Warszawie, maturę zdała w Kielcach, w Liceum Błogosławionej Kingi, w roku szkolnym 1950/1951. Przez niecały rok studiowała historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim, a w 1952 r. rozpoczęła studia w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom ukończenia akademii otrzymała w 1958 roku. Była członkiem grupy Wiosna 57. Podróżowała i wystawiała swoją twórczość w krajach europejskich, jej prace znajdują się między innymi w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Biblioteki Narodowej, Muzeum Narodowego w Kielcach, Biura Wystaw Artystycznych w Kielcach oraz w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą, na wszystkich kontynentach. Była pierwszym krytykiem, teoretykiem Kieleckiej Szkoły Krajobrazu i przyczyniła się do współtworzenia zjawiska artystycznego, znanego obecnie w kraju i za granicą. Zmarła w samotności w swym kieleckim domu przy ulicy Mazurskiej w marcu 2005 roku.

Kielczanie chcą, by postać Jadwigi Trzcińskiej i jej ojca - Józefa Trzcińskiego, dowódcy XII Pułku Ułanów Podolskich - przypomnieć na tablicy pamiątkowej na domu przy ulicy Mazurskiej.

Dom kieleckiej malarki Jadwigi Trzcińskiej przy ulicy Mazurskiej przeszedł po jej śmierci na własność miasta. Artystka nie miała rodziny. W 2006 roku Muzeum Historii Kielc otrzymało jej spuściznę artystyczną. W przedwojennym domu po kapitalnym remoncie na każdej z dwóch kondygnacji powstały cztery pokoje oraz wspólne łazienki i kuchnie na każdym piętrze, a na poddaszu apartament, składający się z pokoju i kuchni oraz łazienki z wejściem na korytarzu. W pokojach zamieszkają goście prezydenta i instytucji związanych z miastem, na przykład Targów Kielce.

PRZYPOMNIEĆ WŁAŚCICIELI

- Miasto zyskało budynek, a o dawnych właścicielach zapomniało. Dom jest odnowiony, ale aż się prosi, żeby wmurować przy wejściu tablicę pamiątkową. Pani Trzcińska miała niełatwe życie, była osobą dla Kielc ważną, trzeba o niej przypomnieć - mówi Jadwiga Twardowska-Jankowska, sąsiadka malarki z ulicy Mazurskiej.

O tym, że postać Jadwigi Trzcińskiej zasługuje na pamięć, jest także przekonana Bożena Sabat, kurator pierwszej po śmierci malarki dużej wystawy monograficznej w Muzeum Historii Kielc.
- Jadwiga Trzcińska to postać niezwykle zagadkowa, jej wartościowa twórczość nie została jeszcze w pełni odkryta, ale z pewnością o malarce jeszcze usłyszymy. Niegdyś wystawiała swoje prace w galeriach i muzeach Europy, ale jej życie potoczyło się tak, że zmarła w nędzy i dziś jest niemal zupełnie zapomniana - mówi Bożena Sabat, komisarz wystawy.

PAMIĘTAĆ O OJCU

Na to, że na przypomnienie zasługuje także postać ojca malarki - pułkownika Józefa Trzcińskiego - zwraca uwagę Stanisław Szrek, prezes Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Narodowego.

- To dowódca XII Pułku Ułanów Podolskich. Osiadł w Kielcach z żoną po wypadku, w którym doznał poważnego urazu kręgosłupa. To on wybudował dom przy Mazurskiej. Staraniem Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Narodowego, dzięki kielczanom, nie szczędzącym pieniędzy w czasie kwesty na cmentarzach, w tym roku odnowiliśmy nagrobek pułkownika na kieleckim cmentarzu Starym. Na domu przy Mazurskiej miasto koniecznie powinno umieścić tablicę pamiątkową z informacją, czyj to był dom.

MIASTO PRZYPOMNI

Czy na wyremontowanym budynku znajdzie się odpowiednia tablica?
- Tak, z pewnością. O wmurowaniu tablicy była mowa od początku, choć zrobimy to po zakończeniu inwestycji - mówi prezydent Kielc Wojciech Lubawski. W domu malarki na ścianach mają także zawisnąć jej obrazy.

W ten sposób miasto odwdzięczy się artystce, której dom otrzymało w drodze spadku. Kielczanie zwracają jeszcze uwagę na fakt, że Jadwiga Trzcińska została pochowana na koszt miasta na cmentarzu w Cedzynie.

- Wszystko odbyło się tak szybko, że pochowano ją na cmentarzu komunalnym. A przecież miała grób na cmentarzu Starym. Powinna spocząć razem z rodzicami. Może miasto przeniesie urnę z jej prochami do rodzinnego grobu i ufunduje tablicę na grobie. To niewielki koszt, a ważny gest, z ludzkiego punktu widzenia - mówi Jadwiga Twardowska-Jankowska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie