Serwis jest częścią portalu echodnia.eu

Uczestnicy I edycji

Uczestnicy II edycji

Zmień się na zdrowie

Podaj swój wzrost w centymetrach oraz aktualną wagę ciała.

cm
kg

Zmień się na zdrowie » Zmień się na zdrowie

12 stycznia 2010 - 16:00

Jedz mandarynki! Pomagają chronić przed nowotworem

Mandarynki są nie tylko smaczne, ale też bardzo zdrowe.

Mandarynki są nie tylko smaczne, ale też bardzo zdrowe. (archiwum)

Zima to doskonały czas na cytrusy. To właśnie w tym okresie roku ich właściwości nabierają dla nasz szczególnego znaczenia i przydatności. Pełne witamin i składników mineralnych będą zdrową przegryzką w mroźne dni.

Mandarynki to prawdziwa kopalnia witaminy C, wpływającej na odporność organizmu. Podczas, gdy 100 gramów jabłka zawiera 7 miligramów tej cennej witaminy, jedna mandarynka ma jej trzy razy więcej – 24 miligramy. Mandarynki są także źródłem witamin z grupy A i B, które między innymi mają dobroczynny wpływ na nasz wzrok i poprawiają kondycję skóry. Znajdziemy w nich również potas, wapń, fosfor, magnez, żelazo i cynk. Są niskokaloryczne (40 kalorii w 100 gramach), mogą więc być idealną słodką przekąską dla osób dbających o linię.

Przeprowadzone przez japońskich naukowców badania dowodzą z kolei, że spożywanie dużych ilości mandarynek może zmniejszyć ryzyko zachorowania na nowotwór, miażdżycę czy cukrzycę. Prozdrowotne właściwości wykazują zawarte w cytrusach pektyny, czyli mieszanina cukrów, zmniejszające poziom złego cholesterolu, a także znajdujący się w skórce związek o nazwie salvestrol Q40, który w tkance nowotworowej przekształca się w toksyczną substancję niszczącą guza.

opr. /LB/

Zmień się na zdrowie - serwis specjalny portalu regionalnego echodnia.eu

email:

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press sp z o.o.