Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jakie imię dla tetrapoda? Zaproponuj i zgarnij kasę!

Lidia CICHOCKA
Fot. Aleksander Piekarski
Najstarsze na świecie ślady zwierzęcia czteronożnego, odkryte w Zachełmiu, mają promować region świętokrzyski. - Możemy powiedzieć, że tetrapod spadł nam z nieba - stwierdził Adam Jarubas, marszałek województwa świętokrzyskiego.

Nad tym, jak je wykorzystać, by promowały, ale także przysparzały finansowych korzyści, zastanawiają się od kilkunastu dni wszyscy. Regionalna Organizacja Turystyczna postanowiła uczynić z tetrapoda logo szlaku archeogeologicznego. Na jego zbudowanie dostaliśmy od Unii Europejskiej blisko 30 milionów złotych. - W czasie opracowywania szlaku, wiodącego od Bałtowa, przez Krzemionki, Wietrznię, Kadzielnię, Zelejową, nie było Zachełmia, ale już jest - informuje Małgorzata Wilk-Grzywna z Regionalnej Organizacji Turystycznej. Szlak z pełnym opisem, tablicami i gadżetami go promującymi ma być gotowy w 2011 roku. Dlatego już teraz Regionalna Organizacja Turystyczna ogłasza konkurs na logo i nazwę tetrapoda. Na wizerunki czeka do końca lutego. Projekty (może je nadsyłać każdy) najpierw ocenią internauci, a potem 10 najlepszych komisja. Na zwycięzcę czeka atrakcyjna nagroda (wartości 5 tysięcy złotych).

Wójt gminy Zagnańsk na 19 lutego zwołał sesję, na której odkrywcy przedstawią radnym wyniki swoich badań. Wtedy łatwiej będzie decydować o wydaniu pieniędzy na zagospodarowanie terenu. Wójt Zbigniew Zagdański przyznaje, że do urzędu dzwonią ludzie, pytający o przewodnika, który oprowadzi po kamieniołomie, pokaże tropy. Jednak tablice informujące o tym, co jest ciekawego w Zachełmiu, nie pojawią się tak szybko. - Musimy robić to zgodnie z przepisami - mówi wójt. Na razie nie ma tam ani parkingu, ani zaplecza.

Oferta szlaku archeogeologicznego z tetrapodem z Zachełmia zostanie zaprezentowana na targach turystycznych w Berlinie. - Ale w ofertach biur pojawi się za rok, tyle to trwa i do tego czasu zdążymy się przygotować na przyjęcie turystów - ocenia realne szanse Małgorzata Wilk-Grzywna.

Szczegółowe informacje pojawią się wkrótce w Internecie. Będą także zabawki, gry planszowe i internetowe, bo takie odkrycia poruszają wyobraźnię dzieci i młodzieży. - Chcemy dotrzeć do producenta serialu "Było sobie życie", by dokręcił odcinek poświęcony naszemu tetrapodowi - zapowiada Łukasz Wilczyński, zajmujący się promocją.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie