Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Robią doskonały interes produkując w Azji maszyny do szycia z logiem słynnej radomskiej fabryki!

Janusz PETZ [email protected]
Izabela Kuchcik z firmy Elram w Rajcu Szlacheckim prezentuje starego radomskiego Łucznika oraz nowe maszyny z Dalekiego Wschodu.
Izabela Kuchcik z firmy Elram w Rajcu Szlacheckim prezentuje starego radomskiego Łucznika oraz nowe maszyny z Dalekiego Wschodu. Fot. Łukasz Wójcik
Zagadka: gdzie produkowane są maszyny do szycia Łucznik - najbardziej chyba rozpoznawalne urządzenie kojarzone z Radomiem?

TAK BYŁO

TAK BYŁO

Maszyny do szycia pod marką Łucznik produkowano w Radomiu przez 58 lat. Potem znak firmowy został sprzedany przez syndyka masy upadłościowej Zakładu Maszyn do Szycia Łucznik wrocławskiej firmie, która wcześniej wytwarzała silniczki do produkowanych u nas urządzeń.

W trzech różnych krajach - w Chinach, Wietnamie i na Tajwanie.

W czasach globalnej gospodarki nikogo już nie dziwi, że buty Adidasa produkowane są w Chinach, samochody Volkswagen w Polsce, a ubrania renomowanych firm włoskich w Malezji. W dziedzinie migracji produkcji, znaków towarowych i marek ma też swój udział Radom.

MIGRACJE ŁUCZNIKA

W 2006 roku, już po ogłoszeniu bankructwa Zakładu Maszyn do Szycia Łucznik, wrocławska grupa kapitałowa Aspa, w skład której wchodzi Aspa Electro stała się właścicielem marki Łucznik. Firma ta kontynuuje tradycję produkcji maszyn do szycia, tyle tylko, że wytwarzane są one na Dalekim Wschodzie.

- W Radomiu mamy centralny punkt serwisowy, gdzie pracują najlepsi fachowcy ze starych Zakładów Metalowych Łucznik. Zajmują się oni serwisowaniem maszyn, ale także kontrolowaniem jakości urządzeń - mówi Janusz Sobków, wiceprezes Aspa Electro.

KTO DZIŚ SZYJE?

Gdy ogłoszono bankructwo Łucznika w Radomiu panowała powszechna opinia, że nikt nie potrzebuje już domowych maszyn do szycia.

Okazuje się jednak, że maszyny do szycia z firmowym znakiem Łucznika cieszą się całkiem niezłym wzięciem, nie tylko na polskim rynku. Eksportowane są do Czech, na Słowację do Rumuni, Bułgarii i Irlandii. W planach jest wejście na rynki na Ukrainie, Białorusi, Litwie i Łotwie.

- Od trzech lat Łucznik notuje stały wzrost sprzedaży. W 2009 roku wyniósł on ponad 10 procent - mówi Justyna Delmanowicz, z firmy reprezentującej spółkę Aspa.

ŁUCZNIK W INTERNECIE

Wrocławskie przedsiębiorstwo zdecydowało się ostatnio na wprowadzenie nowej strategii rozwoju starej radomskiej marki. Zmieniło się nieco logo. - Domowe szycie jest dość modne na zachodzie, ale u nas również coraz więcej ludzi dostrzega, że to bardzo fajne i pożyteczne hobby. Przeprowadziliśmy badania marketingowe i okazało się, że znak Łucznik jest wciąż rozpoznawalny oraz traktowany jako symbol dobrej jakości - mówi Janusz Sobków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie