Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kielecka mapa biedy. Sprawdź, w których rejonach miasta mieszkają najbogatsi, a gdzie wciąż panuje bieda

Agata KOWALCZYK [email protected]
Najwięcej ubogich na Herbach i w Śródmieściu, najbogatsze są osiedla Ślichowice i Świętokrzyskie.

Najlepiej w Kielcach żyć na Ślichowicach i w osiedlu Świętokrzyskim. Tam mieszka najmniej biednych rodzin. Najwięcej ubogich jest na Herbach i w śródmieściu.

Radni uchwalili aktualizację strategii rozwiązywania problemów społecznych w latach 2007-2013. Taki dokument musi mieć każda gmina a nowelizacje była konieczna z powodu zmian przepisów czy powstania Miejskiego Biura Pracy, z którym współpracuje Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie.

SZOKUJĄCE DANE

Dane zawarte w raporcie są zatrważające. W Kielcach aż 98 mieszkańców na 1000 korzysta z pomocy opieki społecznej. To najwyższy wskaźnik w kraju.

Bieda nie rozkłada się równomiernie. Najwięcej ubogich rodzin mieszka na Herbach, 20 procent mieszkańców osiedla korzysta z pomocy. Niewiele lepiej jest w śródmieściu i Białogonie. Najwyższy poziom życia wykazują mieszkańcy osiedla Świętokrzyskiego i Ślichowic. Trzecie miejsce zajmuje Kielecka Spółdzielnia Mieszkaniowa. W czołówce jest także Uroczysko i Barwinek. Środek zestawienia zajmuje Czarnów i Jagiellońskie. Do wyliczeń wzięto pod uwagę liczbę bezrobotnych i osób korzystających z opieki społecznej.

- Dokument jest pomocny nie tylko dla pracowników opieki społecznej, powinni z niego korzystać urzędnicy innych sfer działania miasta przy podejmowaniu decyzji. Na przykład w Białogonie czy Herbach nie wolno lokować więcej budynków socjalnych, aby nie pogłębiać biedy. 25 procentowa stopa biedy występuje w slumsach, a do takiej nie chcemy dopuścić - mówi Marek Scelina, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Kielcach. - Najbiedniejsze dzielnice wciągu 20 lat trzeba poddać procesowi rewitalizacji społecznej.

MIASTO SIĘ STARZEJE

Kielce są miastem osób starzejących się, ubywa osób młodych, w wieku produkcyjnym, a długości życia będzie rosła. Do 2035 roku kobiety średnio będą żyły prawie 83 lata a mężczyźni 77 lat. W 2015 roku prawie 20 procent kielczan będzie miała ponad 60 lat, a 2050 roku ta liczba podwoi się. Teraz najwięcej osób w wieku 45-65 mieszka w Kieleckiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

- W polityce społecznej kładziemy nacisk na dwa kierunki: opieka nad dziećmi i młodzieżą, aby uchronić najmłodszych przed patologią oraz pomoc ludziom starszym. Starzejące się społeczeństwo to narastający problem. Miasto musi rozbudować sieć klubów seniora, zakładów opiekuńczych, służby zdrowia i zwiększyć dofinansowanie domów opieki społecznej - informuje dyrektor. - Dla opieki społecznej pojawi się choćby taki problem jak bloki czteropiętrowe bez wind w starzejącym się osiedlu Kieleckiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie