Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Okropny tłok w "dziewiątce"! A wystarczyłby większy autobus

Marcin WALASIK [email protected]
Dwunastometrowe Solarisy, kursujące na linii 9, to w ostatnim czasie bardzo częsty widok.
Dwunastometrowe Solarisy, kursujące na linii 9, to w ostatnim czasie bardzo częsty widok. Szymon Wykrota
Popularną linią jeżdżą codziennie w godzinach szczytu tysiące pasażerów. Dlaczego więc kursują na niej krótkie autobusy?

Kamil Tkaczyk, wicedyrektor do spraw komunikacji Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji w Radomiu:

- W godzinach szczytu na "dziewiątce" powinny kursować wyłącznie tak zwane autobusy wielkopojemne, czyli piętnastometrowe lub przegubowe. Jeśli przewoźnik wysyła krótsze, to później płaci za to kary, które przewidziane są w umowie.

"Dziewiątka" to jedna z najbardziej uczęszczanych linii autobusowych, łączących kilka dużych osiedli mieszkaniowych, dlatego powinny obsługiwać ją wyłącznie długie autobusy. Ostatnio pojawiają się jednak krótkie.

Radomianie przywykli już do tego, że na linii 9 kursują w ciągu dnia tylko piętnastometrowe Neoplany i przegubowe Many. W ostatnim czasie ze zdziwieniem przyglądają się więc dwunastometrowym pojazdom.

ŚCISK W AUTOBUSIE

Wysyłanie przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w Radomiu mniej pojemnych autobusów na tę linię powoduje, że często tworzy się w nich prawdziwy ścisk. Na problem zwracają uwagę szczególnie schorowani ludzie w podeszłym wieku, którzy nie mogą zająć miejsc siedzących.

- Dlaczego wysyłają krótkie autobusy na "dziewiątkę", z której korzysta codziennie tak dużo osób. Czy nikt nie widzi, jaki jest w nich tłok? - pytał zbulwersowany tym faktem pan Kazimierz, który zadzwonił do naszej redakcji.

Najgorzej sytuacja wygląda na odcinku trasy między przystankami przy dworcu PKP i placu Jagiellońskim. Często bywa tak, że załadowany po brzegi autobus, który jedzie z osiedla Prędocinek, nie mieści już pasażerów, którzy oczekują na jego przyjazd na przystanku przy ulicy Traugutta, naprzeciwko placu Małgorzatki.
NIE POWINNI WYSYŁAĆ KRÓTKICH

Jak dowiedzieliśmy się w Miejskim Zarządzie Dróg i Komunikacji, przewoźnik obsługujący tę linię może wysyłać dwunastometrowe autobusy, ale w weekendy i na poranne kursy, kiedy korzysta z niej zdecydowanie mniej osób.

- Nie podejmowaliśmy żadnej decyzji, by w okresie ferii, w dni powszednie, w godzinach szczytu linię 9 obsługiwały autobusy dwunastometrowe. Powinny kursować na niej wozy wielkopojemne, które bez problemu mieszczą pasażerów przy obowiązującym rozkładzie jazdy - informuje Kamil Tkaczyk, wicedyrektor do spraw komunikacji Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji w Radomiu.

Organizatorzy komunikacji miejskiej przypuszczają, że mogło dojść do awarii autobusów przegubowych i stąd na trasie "dziewiątki" pojawiły się krótkie Solarisy. - Na pewno wyjaśnimy sprawę z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacji - zapewnił nas wicedyrektor Tkaczyk.

PRZEWOŹNICY PŁACĄ KARY

W przypadku, gdy przewoźnicy wysyłają na linie autobusy krótsze, niż powinni, muszą liczyć się z tym, że zapłacą za to kary. Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji nalicza je na podstawie rozliczeń, które przygotowywane są w oparciu o system kontroli punktualności autobusów.

- Każdy autobus ma zamontowany za przednią szybą specjalny nadajnik, który wysyła sygnał, gdy przejeżdża nad punktem systemu Lason, nadzorującym punktualność. Dzięki temu wiemy, jaki autobus obsługuje daną linię - wyjaśnia Kamil Tkaczyk.

Wysokość kary, którą organizatorzy komunikacji miejskiej naliczają przewoźnikom, zależy od podpisanej z nimi umowy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie