Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stowarzyszenie ESTEKA świętowało siódme urodziny

Grzegorz LIPIEC, [email protected]
Stowarzyszenie ESTEKA włącza się do wielu inicjatyw, organizowanych w Tarnobrzegu. Jedną z nich jest choćby Jarmark Charytatywny "Miasto Aniołów”.
Stowarzyszenie ESTEKA włącza się do wielu inicjatyw, organizowanych w Tarnobrzegu. Jedną z nich jest choćby Jarmark Charytatywny "Miasto Aniołów”. Fot. Grzegorz Lipiec
Grupa przyjaciół stworzyła jedno z najprężniej działających stowarzyszeń w Tarnobrzegu. Kilkanaście osób z ESTEKI wspólnie wytycza sobie kolejne cele i wkrótce z ich inicjatywy w grodzie nad Wisłą powstanie na przykład nowoczesny ośrodek hipoterapii.

Stowarzyszenie ESTEKA

Kawalerzyści uświetniają także miejskie uroczystości patriotyczne. Na zdjęciu: członkowie ESTEKI w strojach 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich w trakcie
Kawalerzyści uświetniają także miejskie uroczystości patriotyczne. Na zdjęciu: członkowie ESTEKI w strojach 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich w trakcie Święta Odzyskania Niepodległości w Tarnobrzegu.

Kawalerzyści uświetniają także miejskie uroczystości patriotyczne. Na zdjęciu: członkowie ESTEKI w strojach 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich w trakcie Święta Odzyskania Niepodległości w Tarnobrzegu.

Stowarzyszenie ESTEKA

Organizacja pozarządowa, założona w 2003 roku przez grupę przyjaciół, którzy poznali się, działając w harcerstwie. Początkowo działali pod nazwą Tarnobrzeski Klub Kawaleryjski, jednak w 2008 rok postanowili zmienić swój szyld na Stowarzyszenie ESTEKA. Inicjatorzy takich przedsięwzięć jak Festiwal Piosenki Harcerskiej "Śpiewograniec", Parada Mikołajów, organizatorzy wypoczynku letniego dla dzieci i młodzieży na obozie w Sielpi. Pomysłodawcy budowy w Tarnobrzegu ośrodka hipoterapii, który będzie kosztował 16 milionów złotych. Więcej o stowarzyszeniu dowiesz się ze strony www.sttk.pl.

Członkowie Stowarzyszenie ESTEKA postanowili uczcić swoje urodziny, organizując wystawę "Siedem lat ESTEKI". Na zwiedzających czekają w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tarnobrzegu mnóstwo zdjęć ze wszystkich imprez organizowanych przez stowarzyszenie, ułańskie mundury oraz makiety prezentujące ośrodek hipoterapii, który zostanie wybudowany w okolicach tarnobrzeskiego osiedla Dzików. Co udało się zrobić ESTECE w ciągu tych kilku lat?

WYCZERPAŁA SIĘ NASZA ROLA W HARCERTSWIE

Siedem lat temu grupa znajomych, która razem działała w harcerstwie, postanowiła stworzyć zupełnie nowe stowarzyszenie, dzięki któremu pojawiłaby się możliwość realizacji własnych pomysłów, niekoniecznie związanych tylko i wyłącznie z wychowaniem młodzieży. Jak wspomina Robert Kędziora, działalność Związku Harcerstwa Polskiego była ukierunkowana tylko na kwestie wychowawcze dzieci i młodzieży.

- Oczywiście, w harcerstwie wpaja się słuszne idee patriotyczne i wychowawcze, ale nam marzyło się zupełnie coś innego i tak postanowiliśmy założyć Tarnobrzeski Klub Kawaleryjski. Pierwszą inicjatywą było zorganizowanie letniego wypoczynku dla kilkudziesięciorga dzieci z Tarnobrzega - wspomina Robert Kędziora, wiceprezes Stowarzyszenia ESTEKA. - Potem zaczęły się pojawiać kolejne pomysły: Parada Mikołajów, cały czas organizowaliśmy Ogólnopolski Festiwal Piosenki Harcerskiej "Śpiewograniec", Akcja Letnia, kolonie i wiele innych.

Wystarczy tylko dodać, że teraz na letni wypoczynek jeździ prawie tysiąc młodych tarnobrzeżan, na "Śpiewograńcu" śpiewa prawie 300 harcerek i harcerzy z całej Polski, a do Parady Mikołajów włącza się kilkaset osób. Nie zapominajmy o tłumach dorosłych oraz tych młodszych tarnobrzeżan, które przybywają na plac Bartosza Głowackiego, aby dostać skromny upominek od "gości z Laponii". Kawalerzyści z Tarnobrzega nie zapominają również o historii i kontynuują chlubne tradycje polskich ułanów.

Janusz Szwed, prezes Stowarzyszenia ESTEKA z Tarnobrzega:

ESTEKA to również Parada Mikołajów, objeżdżająca cały Tarnobrzeg.
ESTEKA to również Parada Mikołajów, objeżdżająca cały Tarnobrzeg.

ESTEKA to również Parada Mikołajów, objeżdżająca cały Tarnobrzeg.

Janusz Szwed, prezes Stowarzyszenia ESTEKA z Tarnobrzega:

- W nietypowy sposób, bo przez organizację wystawy prezentującej naszą dotychczasową działalność, postanowiliśmy uczcić siódme urodziny Stowarzyszenia ESTEKA. Stawiamy przed sobą również trudne zadania na przyszłość, jak budowa ośrodka hipoterapii oraz stworzenie centrum wsparcia dla organizacji pozarządowych oraz wolontariatu. Jak na razie myślimy jednak o organizacji 17. edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Harcerskiej "Śpiewograniec", który to odbędzie się już w ten weekend w Tarnobrzegu.

- Dlaczego? W okresie międzywojennym, kiedy to pułk stacjonował we Lwowie, trafiło do niego wielu mieszkańców Tarnobrzega i okolic, między innymi: Stanisław Czynciel z Tarnobrzegu, Władysław Tychanowicz z Dzikowa, Zbigniew Tychanowicz z Dzikowa, Jan Sudoł z Dzikowa, Mieczysław Czech z Wielowsi oraz Stanisław Turbiarz z Sokolnik - opowiada Robert Kędziora. - Nie można żyć w oderwaniu od historii, poza tym nasi ułani uatrakcyjniają wszystkie miejskie uroczystości patriotyczne.

HIPOTERAPIA ORAZ POMOC STOWARZYSZENIOM

Nie jest jednak tajemnicą, że dla ESTEKI najważniejszym celem jest wybudowanie ośrodka hipoterapii EURATUS. W projekt budowy centrum rehabilitacji zaangażowali niemal wszystkie swoje siły.

- Budowa ośrodka hipoterapii na osiedlu Dzików to dla nas sprawa priorytetowa. Mamy wsparcie wielu znamienitych osób, takich jak choćby aktor Piotr Szwedes, a i władze miasta patrzą na nasz pomysł przychylnym okiem - mówi wiceprezes stowarzyszenia. - Cała inwestycja nie należy do tanich i będzie kosztować aż 16 milionów złotych.

Hipoterapia polega na usprawnieniu i przywracaniu zdrowia poprzez kontakt z koniem oraz jazdę konną. Jak zgodnie twierdzą terapeuci, to obecność zwierzęcia sprawia, że jest to wyjątkowa i niepowtarzalna metoda terapeutyczna, dająca zupełnie nowe możliwości.

Gdzie można zobaczyć ekspozycję?

Na wystawie pamiątek Stowarzyszenia ESTEKA w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tarnobrzegu prezentowana jest między innymi koncepcja zagospodarowania
Na wystawie pamiątek Stowarzyszenia ESTEKA w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tarnobrzegu prezentowana jest między innymi koncepcja zagospodarowania przyszłego ośrodka hipoterapii Euratus za zamkiem dzikowskim.

Na wystawie pamiątek Stowarzyszenia ESTEKA w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tarnobrzegu prezentowana jest między innymi koncepcja zagospodarowania przyszłego ośrodka hipoterapii Euratus za zamkiem dzikowskim.

Gdzie można zobaczyć ekspozycję?

Wystawa "Siedem lat ESTEKI" w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tarnobrzegu potrwa do 12 marca. Ekspozycję można zwiedzać od godziny 10 do 17. Wstęp wolny.

- Dzięki kontaktowi z koniem pacjenci mogą odzyskać w pewnym stopniu sprawność fizyczną i psychiczną. Hipoterapia to najatrakcyjniejsza forma usprawniania dzieci - tłumaczy Kędziora.
Stowarzyszenie ESTEKA przygotowuje się również do realizacji kolejnego ciekawego projektu. - Postaramy się stworzyć centrum wspierania organizacji pozarządowych oraz wolontariatu. Będzie to miejsce, w którym każde stowarzyszenie uzyska niezbędną poradę, dotyczącą pozyskania środków finansowych na różnego rodzaju przedsięwzięcia - mówi Robert Kędziora.

I TY MOŻESZ POMOĆ ESTECE

Przypomnijmy, że ESTEKA to organizacja pożytku publicznego, której każdy z nas może przekazać 1 procent swojego podatku. W czerwcu poprzedniego roku okazało się, że ESTEKA z jednego procenta uzbierała prawie 25 tysięcy złotych.

- W porównaniu z rokiem poprzednim, uzyskaliśmy dwukrotnie więcej pieniędzy w ramach akcji 1 procent. Nasze stowarzyszenie pozyskało w ten sposób prawie 25 tysięcy złotych. Zdecydowaliśmy, że zostaną one przekazane na organizację letniego wypoczynku dla dzieci oraz budowę ośrodka hipoterapii w Tarnobrzegu - tłumaczy Janusz Szwed, prezes Zarządu ESTEKI.

Pokaz fechtunku w wykonaniu członków ESTEKI.
Pokaz fechtunku w wykonaniu członków ESTEKI.

Pokaz fechtunku w wykonaniu członków ESTEKI.

Na dofinansowanie akcji letniej w 2010 roku Zarząd przeznaczył prawie 7,4 tysiąca złotych, natomiast wszelkie działania zmierzające do powstania w Tarnobrzegu ośrodka hipoterapii zostaną wsparte kwotą ponad 17 tysięcy złotych.

- Kiedy rozpoczynaliśmy działania związane z 1 procentem, z góry wiedzieliśmy, że chcemy te pieniądze przeznaczyć na te dwa cele. Z wypoczynku letniego korzystają dzieci, których rodziców zwyczajnie nie stać na takie wyjazdy - mówi Robert Kędziora, wiceprezes stowarzyszenia. - Natomiast na budowę ośrodka hipoterapii potrzebujemy aż 16 milionów złotych. Znaczną część tej kwoty będziemy starali się pozyskać z pieniędzy unijnych, a to, co uzyskaliśmy z 1 procenta oraz z darowizn od sponsorów wykorzystamy na przygotowanie dokumentacji i opracowań, potrzebnych przy składaniu wniosku o dofinansowanie budowy ośrodka.

W 2009 roku na letnich obozach organizowanych przez Stowarzyszenie ESTEKA wypoczywało 941 osób.
W 2009 roku na letnich obozach organizowanych przez Stowarzyszenie ESTEKA wypoczywało 941 osób. Fot. Robert Kędziora

W 2009 roku na letnich obozach organizowanych przez Stowarzyszenie ESTEKA wypoczywało 941 osób.
(fot. Fot. Robert Kędziora)

URODZINOWA EKSPOZYCJA

Właśnie pod wpływem ogromnej liczby przedsięwzięć członkowie ESTEKI postanowili zebrać wszystkie pamiątki, prezentujące dotychczasowy dorobek stowarzyszenia i zaprezentować go tarnobrzeżanom.
Wystawę "Siedem lat ESTEKI" otworzył Józef Turbiarz, potomek Stanisława Turbiarza z Sokolnik, który służył w 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich. Po krótkim pokazie fechtunku wiceprezes Stowarzyszenia ESTEKA zaprezentował zebranym gotową wizualizację zagospodarowania ośrodka hipoterapii Euratus. Wystawa w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tarnobrzegu "Siedem lat ESTEKI" potrwa do 12 marca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie