Jesteś tu: Strona główna Porady Artykuł

Reklamacja usługi - znaj swoje prawa

Dodano: 15 marca 2010, 0:05 Autor:

Co robić kiedy nie jesteś zadowolony z wykonanej przez specjalistę usługi? Reklamować - masz do tego prawo
Reklamacja usługi - znaj swoje prawa

Warto wiedzieć

Co roku 15 marca - więc także dziś - obchodzimy Światowy Dzień Praw Konsumenta. Po raz był on świętowany w 1983 w rocznicę przemówienia prezydenta Johna Kennedy'ego, wygłoszonego w roku 1962 w Kongresie Stanów Zjednoczonych. Dotyczyło ono projektu ustawy o ochronie praw konsumenta.
Z jego ust prezydenta USA padło wówczas słynne już dziś zdanie: "Konsumenci to my wszyscy”.

Pierze na głowie zamiast trwałej ondulacji, remont, który skończył się katastrofą i niesprawne po naprawie auto. Radzimy jakie są twoje prawa, jeśli ktoś źle wykonał zleconą mu usługę.

W codziennym życiu bardzo często korzystamy z pomocy usługodawców. Czy chodzi o naprawę obuwia, samochodu czy zrobienie trwałej albo zaplombowanie zęba nasze prawa są podobne. Kategorycznie powinniśmy żądać wykonania zlecenia z takimi efektami jakich oczekiwaliśmy. Jeśli coś naszym zdaniem jest nie tak, możemy dochodzić się zniżki, poprawienia efektów pracy usługodawcy lub zwrotu kosztów. I to nie tylko samej usługi.

U FRYZJERA I DENTYSTY
Fryzjer za długo trzymał farbę na włosach i włosy łamią się oraz wypadają, a kolor kompletnie nie odpowiada wcześniej ustalonemu. Co w takiej sytuacji? Trzeba złożyć reklamację na piśmie i zażądać poprawienia usługi w wyznaczonym terminie. Jeżeli fryzjer nie dokona poprawek albo w ogóle nie jest możliwe usunięcie wad - włosy są spalone i nie ma dla nich ratunku - można zażądać zwrotu zapłaconej ceny za usługę. Dodatkowo można domagać się odszkodowania.

- Jeżeli trzeba było iść do innego fryzjera na zabiegi "ratujące” włosy, albo kupić kosmetyki konieczne są rachunki, aby udowodnić poniesioną szkodę i wystąpić o odszkodowanie - wyjaśnia Włodzimierz Zieleziński, miejski rzecznik praw konsumentów w Radomiu.

Podobnie jest w przypadku dentysty. Prawo do reklamacji zachowujemy przez rok od dnia wykonania usługi. Jeśli w tym czasie wypadnie plomba, albo ząb zacznie boleć lekarz jest zobowiązany bezpłatnie dokonać poprawek. Jeśli by jednak odmówił lub nie zdążył w wymaganym czasie można domagać się zwrotu pieniędzy zapłaconych za leczenie.

- W obydwu przypadkach podstawą do dochodzenia swoich praw powinien być dowód, że właśnie ten fryzjer czy dentysta wykona usługę. Warto więc żądać paragonu, który jest dowodem umowy zawartej między usługodawcą a klientem - mówi Włodzimierz Zieleziński.

W WARSZTACIE I PRZY REMONCIE
O wiele poważniejsze i kosztowniejsze może być wykonanie fuszerki przy naprawie samochodu. Aby ustrzec się przed większą szkodą lepiej przed zapłaceniem za naprawę zażądać rachunku, faktury za części i pokazania wymienionych elementów. Właściciele większości dobrych warsztatów samochodowych sami zresztą mają takie zwyczaje.

- Jeżeli "naprawa” spowoduje kolejne uszkodzenia, a przywrócenie stanu poprzedniego okaże się niemożliwe, bo samochód w wyniku wielokrotnych napraw utracił bezpowrotnie niektóre swoje cechy, to klient może domagać się dodatkowego odszkodowania pieniężnego - mówi miejski rzecznik konsumentów.

Podobnie jest w przypadku remontu. Byliśmy bardzo zapobiegliwi, spisaliśmy umowę, a efekt pracy fachowca jest straszny... Czy wykonawca pozostanie bezkarny? Klient powinien wówczas złożyć reklamację, najlepiej na piśmie, jasno precyzując usterki i swoje oczekiwania. Pisemna forma reklamacji może okazać się niezbędna, gdyby spór przeciągał się w czasie. Wówczas najlepiej zgłosić się po pomoc do rzecznika praw konsumentów, poprosić o rozpatrzenie jej przez polubowny sąd konsumencki (działający przy Inspekcji Handlowej lub skierować z pozwu cywilnego do sądu).

Czytaj więcej o:
  • bubel
  • reklamacja
  • usługa
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
  • Sprawdź gdzie otrzymasz najtańszy kredyt!​

alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Najpopularniejsze
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 0-801-164-279

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 42106419

Napisz na Skype: interwencje

Serwisy społecznościowe

echodnia.eu jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.echodnia.eu jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.