Jesteś tu: Strona główna Porady Artykuł

Jak zmienić nazwisko

Dodano: 31 marca 2010, 8:11 Autor:

Podpowiadamy, jakie warunki należy spełniać, aby zmienić własne dane osobowe.
Jak zmienić nazwisko

Zdarza się, że imię lub nazwisko, które nosimy, nie podoba się nam lub wręcz jest dla nas wstydliwe. Polskie prawo dopuszcza ich zmianę, ale osoba, która chce tego dokonać, musi mieć do tego ważne powody, a nowe imię lub nazwisko muszą spełniać określone warunki.

Zgodnie z przepisami imię lub nazwisko można zmienić tylko z ważnych powodów. Są one szczegółowo określone w ustawie o zmianie imienia i nazwiska z 2008 roku.

POWODY NAPRAWDĘ WAŻNE
Najważniejszym powodem, który umożliwia zmianę danych osobowych, jest posiadanie imienia lub nazwiska ośmieszającego lub nie licującego z godnością człowieka.
Można zmienić jedno i drugie na imię i nazwisko, których rzeczywiście używamy, także wtedy, gdy zostały nam one zmienione bezprawnie, można spolszczyć obco brzmiące dane osobowe lub odwrotnie, zapisać tak, by łatwo się było nimi posługiwać za granicą. Ponadto Urząd Stanu Cywilnego pozytywnie rozparzy wniosek osoby pragnącej mieć nazwisko zgodne z przepisami prawa państwa, którego obywatelstwo również posiada.

- Zgodnie z tymi przepisami imię lub nazwisko można zmienić tylko z ważnych powodów. Nie wolno więc ubiegać się o to w przypadku, gdy po prostu nie podoba się nam nasze imię i chcemy zmienić je na takie, które nosi nasza ulubiona piosenkarka czy aktorka albo na takie, które akurat jest na topie. To błahe powody i prawo nie zezwala w takim przypadku na zmianę danych osobowych – mówi Krzysztof Skuza, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Kielcach. - Taki wniosek spotka się w urzędzie z odmową. Ale zdarza się, że noszone imię lub nazwisko potrafi nam skutecznie zatruć życie, dlatego jeśli potrafimy chęć zmiany przekonująco uargumentować, taka zmiana jest możliwa, trzeba tylko podporządkować się określonym zasadom - dodaje.

HISTORYCZNE NIE
- Zgodnie z prawem nie można wybrać nazwiska historycznego, wysławionego w dziedzinie kultury, nauki, działalności politycznej, społecznej albo wojskowej, chyba że osoba ubiegająca się o zmianę nazwiska posiada członków rodziny o tym właśnie nazwisku.
Nowe nazwisko nie może składać się z więcej niż dwóch członów. Imion też nie może być więcej niż dwa. W Kielcach procedura ta trwa jedynie tydzień.

- W kieleckim urzędzie najczęściej składane są wnioski odnośnie zmiany nazwisk. Głównie składają je osoby rozwiedzione, które nie zdążyły wrócić do poprzedniego nazwiska w ciągu ustawowo na to przewidzianych trzech miesięcy od chwili orzeczenia rozwodu. Jeśli chodzi o zmianę imion, to przede wszystkim są to zmiany kosmetyczne, które polegają na tym, że mamy zapisane w dokumentach imię na przykład Bożenna, a na co dzień używamy imienia Bożena czy w akcie widnieje Marianna, a używamy imienia Maria. Zmiany takie służą przede wszystkim uporządkowaniu dokumentów i nie ma w tym nic sensacyjnego. W tym roku w naszym urzędzie wydaliśmy już 33 decyzje w sprawach zmian imion i nazwisk, w ubiegłym takich przypadków było 88 - dodaje.

W przypadku osób niepełnoletnich przy zmianie danych osobowych niezbędna jest zgoda obojga rodziców, ewentualnie jednego z nich, jeśli drugie nie ma pełnej zdolności do czynności prawnych, nie żyje, jest nieznane lub pozbawione władzy rodzicielskiej. Jeśli dziecko skończyło 13 lat, wymagana jest również jego zgoda.

Czytaj więcej o:
  • nazwisko
  • USC
  • zmiana
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Najpopularniejsze
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 0-801-164-279

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 42106419

Napisz na Skype: interwencje

Serwisy społecznościowe

echodnia.eu jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.echodnia.eu jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.