Jesteś tu: Strona główna Radomskie Artykuł

Paweł Janeczek spoczął wśród bohaterów (zdjęcia)

Dodano: 20 kwietnia 2010, 19:00 Autor:

Paweł Janeczek spoczął wśród bohaterów (zdjęcia)

(fot. fot. Łukasz Wójcik)

We wtorek w Warszawie odbył się pogrzeb Pawła Janeczka, pochodzącego ze Zwolenia, osobistego ochroniarza Lecha Kaczyńskiego. Zginął na służbie w Smoleńsku.
Paweł Janeczek
Miał 37 lat. Urodził się i wychował w Zwoleniu. Trenował w sekcjach judo w Zwoleniance, potem Radomiaku. Pracował w brygadzie antyterrorystycznej radomskiej policji, potem w Biurze Ochrony Rządu. Był ochroniarzem prezydentów: Aleksandra Kwaśniewskiego i Lecha Kaczyńskiego. Jego pasją były sporty walki i motoryzacja, biegał też w maratonach. Pośmiertnie awansowany do stopnia kapitana. Prywatnie mąż dziennikarki Joanny Racewicz. Osierocił dwuletniego synka.

Paweł Janeczek Miał 37 lat. Urodził się i wychował w Zwoleniu. Trenował w sekcjach judo w Zwoleniance, potem Radomiaku. Pracował w brygadzie antyterrorystycznej radomskiej policji, potem w Biurze Ochrony Rządu. Był ochroniarzem prezydentów: Aleksandra Kwaśniewskiego i Lecha Kaczyńskiego. Jego pasją były sporty walki i motoryzacja, biegał też w maratonach. Pośmiertnie awansowany do stopnia kapitana. Prywatnie mąż dziennikarki Joanny Racewicz. Osierocił dwuletniego synka.

W ostatniej drodze Pawła, towarzyszyły mu, oprócz najbliższej rodziny – żony, synka, rodziców i siostry z mężem - delegacje z Jego rodzinnego miasta, ze Zwolenia, koledzy z Biura Ochrony Rządu, radomskiej policji, agencji ochroniarskich, przyjaciele i znajomi.

SĄ DUMNI

- Jesteśmy z klasy II A liceum w Zwoleniu. Nie znaliśmy Pawła Janeczka osobiście, niektórzy nawet nie wiedzieli, że człowiek z naszego miasta ochrania prezydenta. Teraz jesteśmy dumni z Niego – powiedział Piotr Holewa.

Zanim rozpoczęło się nabożeństwo Paweł Janeczek został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, został awansowany na stopień kapitana, a szef Biura Ochrony Rządu nadał mu Odznakę Honorową BOR.

ZOSTAWIŁEŚ PUSTKĘ

Nabożeństwo odbywało się w kaplicy Domu Pogrzebowego na terenie cmentarza. Przed pierwszym czytaniem podczas liturgii Ewangelii, rozległ się głośny płacz dziecka. - To nasz synek, Igor. W piątek skończy dwa lata - powiedziała Joanna Racewicz, znana dziennikarka telewizyjna, żona Pawła, która za chwilę odczytała tekst Pisma Świętego. - Miłość nigdy nie ustaje Pawełku, mój "Janosiku” - zakończyła czytanie.

Janosik to pseudonim Pawła Janeczka, który mu nadali koledzy. - W obliczu tej strasznej tragedii można zadać pytanie: "Boże, co nie tak było w niebie z zastępami aniołów, że potrzebowałeś najlepszych. Może teraz będą Cię lepiej ochraniać, nieustannie? – mówił ksiądz celebrujący żałobną mszę. – Paweł był wielkim patriotą i miał jeden cel: chronić innych nie patrząc na okoliczności. Wyrósł poza formę czasu, poza politykę. Był lojalny, sumienny i dbał o innych. Powiem może nieparlamentarnie: straciliśmy ludzi tak wielkich, tak nieobliczalnych, że jeżeli ktoś na ziemi lub w niebie będzie chciał skrzywdzić ich najbliższych, to oni są w stanie zrobić niezłą rozpierduchę.

RÓŻA DO GROBU

Przy grobie najpierw odegrano hymn Polski, potem odegrano melodię z piosenki Stinga "Englishman in New York”, którą Paweł lubił. Były salwy honorowe. I płacz mamy, i żony, i cichy szloch uczestników pogrzebu. Niektórzy ukradkiem ocierali łzy. Gdy trumnę z ciałem opuszczano do grobu, żona rzuciła czerwoną różę.

Paweł Janeczek został pochowany w Alei Zasłużonych. Spoczął obok innych ofiar katastrofy rządowego samolotu w Smoleńsku 10 kwietnia.

Czytaj więcej o:
  • galeria
  • katastrofa
  • Paweł Janeczek
  • pogrzeb
  • Radom
  • Smoleńsk
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Najpopularniejsze

Czy katastrofa w Smoleńsku zbliży Polskę z Rosją?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 658.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 0-801-357-266

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 42106419

Napisz na Skype: interwencje

Serwisy społecznościowe

echodnia.eu jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.echodnia.eu jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.