Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piwnice muszą zostać. Potrzebny jest nowy projekt przebudowy kieleckiego Rynku

Lidia Cichocka [email protected]
Pod chodnikiem, na którym stoi Marcin Świderski, kierownik robót drogowych znajdują się piwnice.
Pod chodnikiem, na którym stoi Marcin Świderski, kierownik robót drogowych znajdują się piwnice. Fot. Łukasz Zarzycki
Największym problemem budowlańców remontujących kielecki Rynek są piwnice. Najpierw ta przy ul. Warszawskiej, która mimo protestów właściciela została zasypana. Wcześniej przy ul. Orlej trafiono na sklepienie innej piwnicy tego samego właściciela. I ją chciano zasypać, ale protest trafił do Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego i sprawa jest w trakcie załatwiania. - Czekamy na decyzję - mówi Monika Czekaj, zastępca dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg.

Janusz Cedro, Wojewódzki Konserwator Zabytków:

Janusz Cedro, Wojewódzki Konserwator Zabytków:

- Nie ma potrzeby zasypywania wszystkich piwnic, które znajdują się pod płytą Rynku. Jeśli ich stan techniczny na to pozwala i nie stanowią zagrożenia dla ruchu powinny zostać i być użytkowane.

Inna sytuacja panuje na południowej pierzei Rynku, gdzie w trakcie prac odsłonięto sklepienia innej piwnicy.- Z dokumentacji nie wynikało, że ona tam jest - mówi Grażyna Świderska, współwłaścicielka Zakładu Instalacji Sanitarnych, który remontuje Rynek. - To problem, bo sklepienie nie mieści się pod zaprojektowaną płytą Rynku.

Nie było ich na mapie

Czy projektant, biuro Chodor Projekt popełnił błąd? - Tych piwnic nie było na mapach - bierze w obronę projektanta Monika Czekaj.- Już po wykonaniu projektu, kiedy wyszła sprawa z piwnicą przy Orlej zapytaliśmy właścicieli kamienic o piwnice wchodzące w Rynek. Nawet nie wszyscy nam odpowiedzieli.
Fakt istnienia piwnic w Rynku nie dziwi natomiast Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. - Wiadomo, że tam gdzie były podcienia, tak jak przy Rynek 15, będą także piwnice - mówi Janusz Cedro i dodaje, że należy się liczyć z kolejnymi piwnicami i utrudnieniami. To on zdecydował, że piwnica ma pozostać. - Jest w dobrym stanie technicznym i nie ma potrzeby jej zasypywania - wyjaśnia.

Piwnica służy jako magazyn znajdującego się nad nią sklepu. Jak więc będą wyglądały prace w tym miejscu? - Inwestor musi zlecić projektantowi uszczegółowienie projektu - wyjaśnia inspektor nadzoru budowlanego Henryk Sztorc. - Musimy wiedzieć, jak ją zabezpieczyć.

Dłużej czekać nie mogą

Inspektor ma nadzieję, że Chodor Projekt odda dokumentację w ciągu miesiąca. - Harmonogram jest bardzo napięty, nie możemy dłużej czekać.

Tymczasem dobiegły końca wykopaliska na placu św. Tekli. - W ich sąsiedztwie wykonaliśmy przyłącza wody, kanalizację sanitarną i deszczową, rozpoczynamy wznoszenie fundamentów szaletu - wylicza Grażyna Świderska. - A jak plac oddadzą archeolodzy przejdziemy na ich miejsce, poza mediami wykonamy tam fundamenty pod kioski kwiatowe.

Na Rynku betonowane jest miejsce pod fontannę i zaczyna się układanie kanalizacji. Także na ulicy Małej kończą się prace przy wymianie instalacji kanalizacyjnej i wodnej, zakładane jest nowe oświetlenie a przy okazji sieć monitoringu. Równolegle postępują prace na kawałku ulicy Leśnej, gdzie także wymieniane są wszystkie sieci.

- Prace postępują zgodnie z harmonogramem i jedyny problem to piwnice, jeśli uporamy się z nimi termin oddania w maju - czerwcu 2011 roku będzie aktualny - mówi Grażyna Świderska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie