Ochotnicza Straż Pożarna w Końskich ma 110 lat

Dodano: 30 kwietnia 2010, 15:43 Autor:

Metalowa brama i nowoczesne aparaty tlenowe to prezenty, jakie otrzymała na swoje 110 urodziny jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Końskich. Była też msza święta, medale, gratulacje i wspólna biesiada.
Uroczysty marsz poprowadził Naczelnik Ochotniczej Straży Pożarnej Końskie druh Przemysław Bogacki

Uroczysty marsz poprowadził Naczelnik Ochotniczej Straży Pożarnej Końskie druh Przemysław Bogacki (fot. Fot. Jacek Stępień)

Wszystko zaczęło się pod koniec wieku XIX, a dokładnie 16 listopada 1899 roku. Gubernator Radomski wydał zezwolenie na to, aby grono obywateli miasta, które od lat wraz z hrabią Tarnowskim czyniło stosowne starania, mogło wreszcie zorganizować w swoim mieście Ochotniczą Straż Pożarną. Pierwsze zebranie organizacyjne odbyło się 25 kwietnia 1900 roku w obecności 200 osób. Dokonano na nim wyboru zarządu, na czele z prezesem hrabią Juliuszem Tarnowskim. Z inicjatywy jego członków utworzono 5 oddziałów - toporników, oddział wodny, sikawkowy, ratowników a także porządkowy. Z funduszy magistratu oraz ze składek od społeczeństwa zakupiony został potrzebny do działalności sprzęt i umundurowanie.

PATRIOCI

Ochotnicza Straż Pożarna skupiała od początku swego istnienia ludzi, którzy za cel nadrzędny stawiali sobie między innymi krzewienie ducha polskości wykazując przy tym także dążenia niepodległościowe, które wyjątkowo mocno dały się zaobserwować w kluczowych dla polskiej państwowości momentach. Za przykład może posłużyć działalność koneckich strażaków podczas II wojny światowej, którzy pomimo grożących im sankcji ze strony władz okupacyjnych przechowywali między innymi broń dla oddziałów partyzanckich oraz podziemne gazetki i ulotki. Ich aktywność nie ograniczała się jednak wyłącznie do współpracy z oddziałami partyzanckimi, bowiem brali oni także czynny udział w różnych akcjach. Swoje oddanie ojczyźnie koneccy strażacy okupili śmiercią swoich 29 członków.

Obecnie jednostka liczy 50 członków w tym 44 czynnych i 6 honorowych. W jej szeregach służbę pełni kapelan powiatowy strażaków ksiądz kanonik Jan Podsiadło. Obecnym prezesem Zarządu Ochotniczej Straży Pożarnej Końskie jest Jarosław Kowalczyk.

Nowoczesne aparaty tlenowe wręczył strażakom burmistrz Krzysztof Obratański

Nowoczesne aparaty tlenowe wręczył strażakom burmistrz Krzysztof Obratański (fot. Fot. Jacek Stępień)

MSZA ŚWIĘTA I UROCZYSTY APEL

Niedzielne uroczystości rozpoczęła po przemarszu druhów ulicami miasta msza święta koncelebrowana przez księdza dziekana Andrzeja Zaparta. Duchowny podkreślił, że strażacy zawsze byli wierni kościołowi czuwając między innymi przy grobie pańskim. Odniósł się także do postaw prezentowanych przez strażaków w okresie komunistycznym, kiedy to pomimo represji ze strony ówczesnych władz, aktywnie angażowali się w sprawy kościelne.

Po nabożeństwie jednostka udała się na plac przy ulicy Strażackiej, na którym odbył się uroczysty apel, w którym oprócz jubilatów wzięli udział także między innymi poseł Aleksander Bentkowski i wielu innych znamienitych gości. Nie mogło braknąć też kolegów z innych jednostek: z Bedlna, Bedlenka, Dziebałtowa, Kazanowa, Kornicy, Modliszewic, Nieświnia, Paruch, Pomorzan, Proćwina, Sworzyc a także Wąsoszu. Obecni byli także członkowie rodzin koneckich strażaków.

Ochotnicza Straż Pożarna w Końskich w dowód wdzięczności za ciężką pracę została odznaczona jednym z najwyższych odznaczeń związkowych – Medalem Honorowym imienia Bolesława Chomicza.

WARTOŚCIOWE PREZENTY

Prezentem na 110 urodziny dla koneckiej Ochotniczej Straży Pożarnej od Gminy Końskie stanowiła stalowa brama wjazdowa do garażu z napędem elektrycznym a także nowoczesne aparaty tlenowe umożliwiające działanie strażakom w najtrudniejszych dla nich warunkach. Po złożeniu meldunku kończącego oficjalną część uroczystości wszyscy goście w imieniu Ochotniczej Straży Pożarnej zaproszeni zostali na poczęstunek. Całość uroczystości prowadził brygadier Tadeusz Nowakowski

Czytaj więcej o:
  • 110 rocznica
  • Końskie
  • osp
  • straż
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
  • Sprawdź gdzie otrzymasz najtańszy kredyt!​

alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Najpopularniejsze

Czy Sielpia, dzięki wodom geotermalnym, ma szansę stać się znanym uzdrowiskiem?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 22.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 0-801-164-279

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 42106419

Napisz na Skype: interwencje

Serwisy społecznościowe

echodnia.eu jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.echodnia.eu jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.