Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dubiecko pod Przemyślem z zamkiem "Diabła i biskupa"

Michał Leszczyński
Zamek "Diabła i biskupa w Dubiecku"
Zamek "Diabła i biskupa w Dubiecku" Michał Leszczyński
Gdzie na weekend? Kilkadziesiąt kilometrów od Przemyśla w dolinie Sanu leży miejscowość Dubiecko. To tutaj urodził się Ignacy Krasicki, autor miedzy innymi "Monachomachii" "Mikołaja Doświadczyńskiego Przypadków" oraz "Pana Podstolego".
Dubiecko z zamkiem "Diabla i Biskupa"

Dubiecko z zamkiem "Diabła i Biskupa"

Tu mieszkał Ignacy Krasicki

Tu mieszkał Ignacy Krasicki

W 1735 roku w Dubiecku urodził się pisarz Ignacy Krasicki, gdzie spędził dzieciństwo. Biskup warmiński nie bywał tu często, ale rodzinnej miejscowości zawsze pamiętał. W swojej twórczości do rodzinnych stron odwoływał się wiele razy. Przepiękne okolice nie tylko były natchnieniem dla Krasickiego, lecz innych dzisiaj mniej znanych poetów.

Oprócz licznych literackich opisów Dubiecka i malowniczych okolic, po przodkach zachował się przepiękny pałac, gdzie dzisiaj mieści się znakomity, urządzony w duchu dawnej epoki hotel z restauracją. Miejsce może stać się rewelacyjną bazą wypadową na zwiedzanie Przemyśla z jego fortami.

PRZED NASZĄ ERĄ

Pierwsi osadnicy pojawili się w Dubiecku jeszcze przed naszą erą, a z czasów średniowiecza, archeolodzy odkryli owalny gród.

W 1358 roku król Kazimierz Wielki nadał ziemię graniczącą z Dubieckiem Jackowi zwanemu Słoneczko. Dzięki lokalizacji Dubiecka na ważnym szlaku handlowych "węgierskim", przekształcono wieś na miasto lokowane na prawie niemieckim. Miasto straciło prawa miejskie w sierpniu 1934 roku, których nie odzyskało do dzisiaj.

Nazwa Dubiecko wywodzi się od ruskiego słowa "Dub" czyli dąb. Wówczas w okolicy musiało rosnąć mnóstwo dębów. W dawnych dokumentach funkcjonują też nazwy: Dubeczko, Dubeczsko, Dubyeczsko. Najazdy tatarskie, pożary, wojny nie oszczędzały miejscowości. Dokumenty i zapisy spłonęły podczas licznych pożarów. Dzisiaj wiadomo, że wtedy Dubiecko zamieszkiwali szewcy, postrzygacze sukna, kowale, istniały łaźnie i młyn. Głównym zajęciem mieszkańców była uprawa roli.

STRASZYŁ I OBCINAŁ?

Prawdopodobnie po 1476 roku w Dubiecko zaczęli osiedlać się Rusini. Pod koniec XVI wieku, oprócz ludności polskiej i ruskiej, w Dubiecku zamieszkali Żydzi. Od I połowy XVI wieku Dubiecko nie poprzestało w rozwoju. Wszystko za sprawą rodu Stadnickich. Najsłynniejszy jego przedstawiciel Stanisław Mateusz założył tu szkołę dla innowierców i wybudował pałac. Dzięki jego staraniom powstała pierwsza cerkiew wraz z parafią dla tutejszej ludności ruskiej. Najbardziej jednak znanym przedstawicielem Stadnickich był syn Stanisława Mateusza, Stanisław Stadnicki zwany "Diabłem Łańcuckim". Nie miał on najlepszej sławy; napadał stąd na domy, grabił, palił i więził swoje ofiary. Uwielbiał zadawać ból, straszyć, terroryzować poddanych i więzić sąsiadów. Kazał obcinać ręce, języki i uszy. "Diabeł Łańcucki" na szczęście nigdy nie został właścicielem Dubiecka. Ród Stadnickich miejscowość nad Sanem odsprzedał rodzinie Krasickich. Rodzina dbała o swoją miejscowość, rozbudowano też dzisiejszy pałac.

Dubiecko - obecnie wieś (do 1934 miasto) w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie przemyskim, w gminie Dubiecko, nad rzeką San, na Pogórzu Dynowskim; siedziba gminy Dubiecko.

Informacje dla turystów, galerie zdjęć, miejsca noclegowe w gospodarstwach agroturystycznych, kwaterach prywatnych oraz informacje o gminie, położeniu odnajdziemy na stronach:

www.dubiecko.pl - Urząd Gminy Dubiecko
Samorządowy Portal Internetowy Urzędu Gminy Dubiecko.

www.dubiecko.com - nieoficjalna strona gminy Dubiecko

Warto zwiedzić:
- Cerkiew greckokatolicka p.w. Podniesienia Krzyża Świętego, użyczona przez Kurię Greckokatolicką na Kresowy Dom Sztuki, miejsce licznych imprez kulturalnych.
- Kościół parafialny p.w. Niepokalanego Serca NMP z 1934-1952 z XV-wieczną gotycką kropielnicą.
- Pałac z 1771-1790
- Park z unikatowymi gatunkami drzew,założony w XVIII w. przez Różę z Charczewskich, żonę Antoniego Krasickiego i bratową Ignacego Krasickiego
- Prywatne Muzeum Skamieniałości i Minerałów Roberta Szybiaka (ul. Krasickiego 3 - otwarte po uzgodnieniu telefonicznym). Zawiera kilkaset okazów skamieniałości, głównie zebranych na Podkarpaciu. Unikatowym eksponatem jest ptak z oligocenu, znaleziony na Pogórzu Przemyskim.

ZAMEK DIABŁA I BISKUPA

Na uwagę niewątpliwie zasługuje przepiękny osiemnastowieczny zamek. Położony w sporym zresztą przepięknym i niemalże egzotycznym parku, skąd rozciąga się widok za dolinę Sanu. Do zamku wjedziemy przez okazałą bramą. Od razu w oczy rzuca się fosa i udomowione kaczki i gęsi.

Zabytkową budowlę okrzyknięto miejscem urodzin "Diabła i biskupa". Już ten przydomek turysty nie pozostawi obojętnym. W tymże zamku urodził się przecież w 1551 roku znany później z przezwiska wspomniany już "Diabeł Łańcucki" Stanisław Stadnicki, a w 1735 roku Książe Poetów Polskich Ignacy Krasicki, biskup i pisarz.

Dzisiaj w zabytku znajduje się hotel i pałac z okazałym wystrojem. Zamek podniesiono z ruiny i widać, że nikt tutaj nie oszczędzał. Wewnątrz znajduje się trzydzieści miejsc noclegowych w pokojach dwuosobowych z łazienką. Pokoje urządzone na "hrabiowskim" poziomie, a łóżka co najmniej królewskie. Miejsce to urzeka swoim niebanalnym wystrojem bez tandety - meble z epoki, obrazy, boazerie. Kilkucalowa restauracja w stylowych wnętrzach, w podziemiach winiarnia i iście królewskie jedzenie.

CO ZA MIEJSCE!

Zamek to wymarzone miejsce na pobyt w weekend. Co ciekawe, noclegi są na kieszeń nie tylko króla. Za niewielkie pieniądze można zaplanować dwudniowy pobyt i wyruszyć stąd na podbój Przemyśla z jego fortami. W restauracji warto spróbować żur - wyśmienicie przyprawiony na domowej roboty zakwasie według miejscowych receptur. W cenie noclegu wliczono wykwintne śniadanie z rewelacyjną kawą. Warto podkreślić niezwykłą otwartość obsługi, która zna historię miejsca i Dubiecka jak mało kto. Zawsze w każdej sprawie służą poradą. Dla miłośników sączenia drinków, bardzo dobrze zaopatrzony barek. Dech w piersi zapiera wystrój piętra oraz pokój dla nowożeńców z ogromnym łożem z baldachimem.

W okolicy warto odwiedzić liczne cerkiewki i kościoły. Samo położenie Dubiecka, szczególnie latem zwróci uwagę każdego. Dubiecko to wymarzone miejsce dla osób szukających spokoju i ucieczki od codzienności. Gdyby ktoś chciał jednak na chwilę połączyć się ze światem, w każdym pokoju jest dostęp do Internetu.

Znane osoby z Dubiecka: Antoni Bryk - urodzony w Dubiecku, Aleksander Fredro - w latach dziecinnych mieszkał w dworku Dembickich, Ignacy Krasicki - urodzony w Dubiecku. O Dubiecku pisali: Ignacy Krasicki, Aleksander Fredro, Franciszek Karpiński (tutaj napisał kolędę Bóg się rodzi), Aleksandra Konarska (hrabina Krasicka)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie