Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

SMSem w nadciśnienie! Ruszył bezpłatny serwis systematycznego przyjmowania leków na nadciśnienie tętnicze !

Oprac. KAK
serwis prasowy
17 maja to Światowy Dzień Nadciśnienia Tętniczego. Nadciśnienie tętnicze to cichy zabójca, w Polsce cierpi na tę chorobę ponad 8 mln ludzi, na świecie 1,5 miliarda. Z tej okazji, by poprawić regularność przyjmowania leków u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym, w ramach trwającej Ogólnopolskiej Kampanii Edukacyjnej "Lecz Nadciśnienie Skutecznie" został uruchomiony bezpłatny serwis SMS dla pacjentów, przypominający o systematycznym przyjmowaniu leków.

SMSem w nadciśnienie

Regularne przyjmowanie leków na nadciśnienie to podstawowa zasada obowiązująca pacjentów chorych na nadciśnienie. W praktyce okazuje się niestety, że wielu pacjentów zapomina o systematycznym przyjmowaniu leków. 17 maja w ramach ogólnopolskiej Kampanii Edukacyjnej "Lecz nadciśnienie skutecznie" rusza BEZPŁATNY serwis SMS-owy dla pacjentów chorych na nadciśnienie tętnicze. Organizatorzy Kampanii stworzyli pacjentom unikalną możliwość korzystania z bezpłatnego serwisu SMS, przypominającego o codziennym zażywaniu tabletek.
Pacjent może zgłosić chęć przystąpienia do serwisu poprzez stronę www.lecznadcisnienieskutecznie.pl w zakładce "Dla pacjentów" w części "Bezpłatny pilotażowy serwis SMS". W ten sposób będzie mógł bezpłatnie, codziennie otrzymywać SMS z informacją o konieczności zażycia leku.
"Wierzymy, że dzięki codziennemu przypominaniu za pomocą SMS-a o zażyciu leków, przyczynimy się do poprawienia kontroli choroby u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym" - mówi Czesław Ducki, Prezes Fundacji "Żyjmy Zdrowo", organizator Kampanii.

Ogólnopolska Kampania Edukacyjna "Lecz Nadciśnienie Skutecznie"

Celem organizacji obchodów Światowego Dnia Nadciśnienia Tętniczego jest uwrażliwienie społeczeństwa na poważny problem, jakim jest nieleczone lub niewłaściwe leczone nadciśnienie tętnicze oraz jakie mogą być tego konsekwencje. Dokładnie ten sam cel realizuje prowadzona od kilku miesięcy na szeroką skalę Ogólnopolska Kampania Edukacyjna "Lecz Nadciśnienie Skutecznie".
Kampania kierowana jest do pacjentów, lekarzy i farmaceutów oraz dziennikarzy.
Na stronie www.lecznadcisnienieskutecznie.pl dostępne są materiały edukacyjne oraz informacje na temat nadciśnienia tętniczego i prowadzonych w ramach Kampanii działań edukacyjnych. Są to Konferencje Naukowe dla lekarzy i farmaceutów, wykłady podczas Posiedzeń Towarzystw Naukowych, Warsztaty Edukacyjne dotyczące leczenia nadciśnienia dla lekarzy i farmaceutów oraz publikacje naukowe. Łącznie to ok. 200 szkoleń, w których będzie uczestniczyć 8 tys. lekarzy oraz ponad 1 tys. farmaceutów. Jest to więc jedna z największych Kampanii Edukacyjnych, dotyczących nadciśnienia tętniczego w Europie.
Organizatorami Kampanii są: Redakcja "Służby Zdrowia" - najstarszego medycznego pisma w Polsce i Fundacja "Żyjmy Zdrowo", a partnerem akcji jest MSD Polska. Patronat naukowy nad Kampanią objęło Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego oraz Kolegium Lekarzy Rodzinnych, zaś partnerami medialnymi jest TVP oraz I Program Polskiego Radia.

Co to jest nadciśnienie tętnicze

O nadciśnieniu mówimy, kiedy ciśnienie tzw. górne, czyli skurczowe przekracza wartość 140 mm Hg, a ciśnienie tzw. dolne, czyli rozkurczowe przekracza 90 mm Hg. Niestety, bardzo często nadciśnienie nie daje żadnych objawów. Tylko czasami objawia się złym samopoczuciem, rozdrażnieniem, poczuciem zbyt silnego pobudzenia, bólem głowy.
Dlatego jest to choroba podstępna: rozwija się, nie dając objawów, czasem nawet przez kilka lat. Znaczące czynniki ryzyka nadciśnienia to: nadwaga i otyłość, zła dieta, brak ruchu, nadużywanie alkoholu. Szczególnie zagrożone nadciśnieniem są osoby cierpiące na cukrzycę i choroby nerek, pacjenci z podwyższonym poziomem cholesterolu (pow. 190 mg% cholesterolu całkowitego i powyżej 115 mg% cholesterolu LDL), osoby, u których wartość ciśnienia przekracza 135/85 mm Hg.

Można leczyć skutecznie

Konsekwencje nieleczonego lub źle leczonego nadciśnienia to: udar mózgu, przerost lewej komory serca, choroba niedokrwienna serca, niewydolność serca i nerek, choroby naczyń obwodowych.
Ochrona przed tymi chorobami polega na zmianie trybu życia oraz regularnym przyjmowaniu leków i współpracy z lekarzem. Nie wolno na własną rękę odstawiać leków ani zmieniać ich dawkowania. Jeśli po zażyciu leków samopoczucie jest gorsze lub nie ma poprawy we wskazaniach wysokości ciśnienia, trzeba jak najszybciej wrócić do lekarza z prośbą o modyfikację terapii.

Jednym z poważniejszych zaniedbań pacjentów z nadciśnieniem jest rezygnacja z leczenia. Często pacjenci, którzy nie czują poprawy, przestają się leczyć. Po roku od diagnozy rzuca leczenie 20% pacjentów, po 9 latach - ponad 90%. W zależności od liczby tabletek, które pacjent musi przyjąć w ciągu jednego dnia, zmienia się jego chęć współpracy z lekarzem. Zaledwie 30% spośród pacjentów przyjmujących dziennie 8 tabletek przestrzega zaleceń lekarza. Tymczasem, aż 70% pacjentów przyjmuje leki regularnie, zgodnie z zaleceniem lekarza, gdy terapia pozwala na przyjmowanie 1 tabletki dziennie.
Dlatego w krajach UE i w USA od wielu już lat lekarze preferują tzw. terapię złożoną, czyli kombinację dwóch leków w jednej tabletce. W krajach UE leki złożone zaleca 40% lekarzy, w Polsce zaledwie 0,5%.

Nadciśnienie tętnicze na świecie…

Nadciśnienie tętnicze to najpoważniejszy czynnik ryzyka chorób serca, udaru mózgu, chorób nerek oraz cukrzycy. Statystyki światowe biją na alarm! Na nadciśnienie choruje ponad 1,5 miliarda ludzi na całym świecie, a 7 milionów rocznie umiera z tego powodu.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHL) w tym roku zwraca szczególna uwagę na problem zachowania właściwej wagi ciała, odpowiedniego odżywiania, stosowania właściwej diety, uprawiania sportu, gdyż wszystkie te elementy pozwalają na utrzymanie prawidłowego ciśnienie tętniczego we krwi.

...i w Polsce

Na nadciśnienie tętnicze cierpi coraz więcej Polaków. Jak wynika z badań WOBASZ 2005, aż 36% populacji polskiej w wieku 20 -74 lata choruje na nadciśnienie tętnicze. Z kolei z badań NATPOL wynika, że ponad 8,5 mln dorosłych Polaków ma rozpoznane nadciśnienie tętnicze, a drugie tyle jest zagrożone wystąpieniem tej choroby. Chorują częściej mężczyźni niż kobiety - z danych ogólnopolskich wynika, że choruje ponad 40% mężczyzn i ponad 30% kobiet.
Choroba w dużym stopniu jest dziedziczna - szacuje się, że 30-40% przypadków nadciśnienia jest spadkiem po naszych rodzicach i dziadkach. Ale za 60-70% przypadków nadciśnienia odpowiadamy my sami - a dokładnie nasz niezdrowy tryb życia: dieta bogata w sól, mało ruchu, dużo stresu, niskie spożycie ryb, zbyt duże ilości tłuszczu w pokarmach, brak snu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie