Serwis jest częścią Echo Dnia
Jesteś tu: Strona główna KULTURA RADOMSKA KULTURARADOM - INNE WYDARZENIA Artykuł

Tragiczne i nieznane losy polskich zakonnic...

Dodano: 26 maja 2010, 9:00 Autor:

Książka jako hołd złożony bohaterskim kobietom, które nie uległy władzy PRL i w ten sposób napisały piękną kartę historii.
Wywózki sióstr uzasadniano  koniecznością likwidowania niemieckich wpływów w środowiskach zakonnych – mówiła siostra Agata (z prawej) w rozmowie z Renatą Metzger, dyrektorem Resursy Obywatelskiej

Wywózki sióstr uzasadniano koniecznością likwidowania niemieckich wpływów w środowiskach zakonnych – mówiła siostra Agata (z prawej) w rozmowie z Renatą Metzger, dyrektorem Resursy Obywatelskiej (fot. Fot. Barbara Koś)

Publikacja "Siostry zakonne w obozach pracy w PRL w latach 1954- 1956” zdobyła tytuł Książki Historycznej Roku 2009, a także Nagrodę Czytelników.

Publikacja "Siostry zakonne w obozach pracy w PRL w latach 1954- 1956” zdobyła tytuł Książki Historycznej Roku 2009, a także Nagrodę Czytelników. (fot. fot. Barbara Koś)

Doktor habilitowany, siostra Agata Mirek, pracownik naukowy Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego podjęła próbę przedstawienia jednej z kart najnowszej historii żeńskich wspólnot zakonnych w Polsce, jaką było przetrzymywanie ponad tysiąca sióstr zakonnych w obozach pracy przymusowej w latach 1954-1956.

- Była to tak zwana Akcja "X-2" – mówiła Agata Mirek. - Operacji wysiedlenia zakonnic i likwidacji domów zakonnych, dokonano w 1954 przez władze PRL.

Represje, jak przypomniała siostra Agata Mirek, objęły dziesięć zgromadzeń. Wśród nich - sióstr elżbietanek i sióstr świętej Jadwigi. Wysiedlono w ten sposób ponad 1500 sióstr zakonnych z klasztorów na terenie województw: opolskiego, wrocławskiego i ówczesnego stalinogrodzkiego czyli katowickiego.

-Wywiezienia uzasadniano koniecznością likwidowania niemieckich wpływów w środowiskach zakonnych – mówiła siostra Agata.- Posługiwano się wtedy słowem rewizjonizm, z którym trzeba było walczyć.

W akcji brali udział funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa, milicji, Rady Narodowej i tak zwany czynnik społeczny. Przygotowano środki transportu i miejsca odosobnienia.

3 sierpnia 1954 w nocy milicja wtargnęła do domów zakonnych. Zakonnicom pozwolono zabrać tylko najpotrzebniejsze rzeczy i wywieziono je do obozów pracy w całej Polsce.

W latach 1956-1958, jak pisze Agata Mirek, zakonnice odzyskały wolność. Nie miały jednak do czego wracać. Władze zagrabiły siostrom ponad trzysta obiektów, w tym szpitale, domy opieki, przedszkola, sierocińce oraz grunty i budynki klasztorne. Do dziś państwo nie zwróciło zgromadzeniom około 30 procent zagrabionego bezprawnie mienia.

-Pisząc tę książkę, która jest moją rozprawą habilitacyjną, wykorzystałam przede wszystkim materiały Instytutu Pamięci Narodowej – tłumaczyła siostra Agata.

W 2002 roku Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach rozpoczął śledztwo w sprawie operacji X-2, jednak zostało ono umorzone ze względu na śmierć sprawców i niewykrycie części winnych.

Książka jest bardzo bogata. Autorka zaczyna rozdziałem: komunizm w walce z Kościołem katolickim i żeńskim ruchem zakonnym w Europie a kończy opisem akcji X-2, przedstawieniem życia codziennego zakonnic w obozach pracy aż po likwidację obozów i powrót sióstr na Ziemie Zachodnie.

Uzupełnieniem spotkania był film "Operacja X 2”, którego twórcy wykorzystali wypowiedzi zakonnic deportowanych w latach pięćdziesiątych do obozów pracy.

Publikacja "Siostry zakonne w obozach pracy w PRL w latach 1954- 1956” zdobyła w Konkursie im. Oskara Haleckiego tytuł Książki Historycznej Roku 2009, a także Nagrodę Czytelników jako najlepsza książka naukowa opisująca losy Polski i Polaków w XX wieku. Książka otrzymała również Feniksa 2010, wyróżnienie Stowarzyszenia Wydawców Katolickich.

Czytaj więcej o:
  • książka
  • PRL
  • zakonnice
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Brak ankiety.
Newsletter
Galerie
  • Enej i Poparzeni Kawą Trzy w G2
  • Lay D Funk w Szkole Muzycznej
  • Koncert charytatywny w G2
  • T.Off w Piątej Klepce
  • Koncert w Szkole Muzycznej
  • Kamil Bednarek w G2

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 0-801-164-279

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 42106419

Napisz na Skype: interwencje

Serwisy społecznościowe

echodnia.eu jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.echodnia.eu jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.