Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czym zwalczać gorączkę u dzieci?

Oprac. KAK
Metody obniżania podwyższonej temperatury ciała można podzielić na niefarmakologiczne i farmakologiczne. Przy stanie podgorączkowym lub niewysokiej gorączce dobrze przez dziecko tolerowanej należy się ograniczyć tylko do tych pierwszych, a w przypadku wysokiej temperatury, bezwzględnie przy gorączce przekraczającej 39°C stosuje się również leki.

- Leczenie farmakologiczne jest też zawsze wskazane u dzieci z przewlekłymi chorobami układu krążenia, oddechowego, ośrodkowego układu nerwowego oraz u małych dzieci, które przeszły epizod drgawek, chociaż nie zawsze jest to postępowanie skutecznie zapobiegające kolejnym napadom. - mówi lek.med. Dorota Pakuła z Wojewodzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego przy ul. Langiewicza 2 w Kielcach.

Niefarmakologiczne metody obniżania temperatury ciała

To przede wszystkim metody znane naszym babciom czyli: ochładzanie dziecka - nieprzegrzewanie, lekkie ubranie i okrycie, właściwa temperatura otocznia nieprzekraczająca 20-25 °C , wywietrzony pokój, chłodne, suche okłady na przykład lód owinięty w tkaninę, kąpiele w letniej wodzie w korzystnej temperaturze wody o 0,5-1 °C niższej od ciepłoty ciała dziecka.

Efekty powinno dać także pojenie płynami o temperaturze pokojowej, w ilości zapewniającej podstawowe zapotrzebowanie na płyny oraz uzupełnienie dodatkowej utraty przez zwiększone pocenie i parowanie.

Farmakologiczne metody obniżania temperatury ciała

Lekiem obniżającym gorączkę jest acetaminofen czyli popularny paracetamol. Nienarkotyczny lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy, który może być stosowany już od pierwszych dni życia, także u wcześniaków. Może być bezpiecznie stosowany przez dłuższy czas. Przeciwwskazaniem do stosowania paracetamolu jest znaczne zniszczenie miąższu wątroby. Dawkowanie doustne leku u dzieci do 35 kg wynosi 10-15 mg/kg co 4-6 godzin, dawki doodbytnicze 20-30 mg/kg co 6 godzin. Nie należy przekraczać dobowej dawki 90mg/kg.

- Alternatywnymi lekami przeciwgorączkowymi są tak zwane NLPZ czyli niesteroidowe leki przeciwapalne, z których w pediatrii największe znaczenie ma ibuprofen. - mówi lek. med. Dorota Pakuła - Leki te dopuszczone są do stosowania u dzieci powyżej 3 miesiąca życia, przez okres 3-5 dni. NLPZ, oprócz działania przeciwbólowego i przeciwgorączkowego, mają ponadto działanie przeciwzapalne, co może być dodatkowo korzystne w leczeniu gorączki spowodowanej chorobami infekcyjnymi.

Ibuprofen pozbawiony jest działania hepatotoksycznego czyli trującego dla wątroby, możliwe jest jednak wystąpienie innych działań ubocznych: krwawienia z przewodu pokarmowego, zapalenie błony śluzowej żołądka i dwunastnicy, owrzodzenia przełyku, żołądka i dwunastnicy, bakteryjne nadkażenie skóry w czasie ospy, niewydolność nerek, objawy astmatyczne. Dawkowanie doustne i doodbytnicze leku wynosi 5-10mg/kg co 4-6 godzin.

Wybór pierwszego leku zależy często od preferencji i wcześniejszego doświadczenia rodziców. Oba leki mają udokumentowaną skuteczność i stosunkowo niewielką toksyczność. Mogą być stosowane w monoterapii, jednak dla uzyskania trwałego obniżenia gorączki zaleca się terapię skojarzoną. Podawanie dwóch leków naprzemiennie ma na celu nie tylko zwiększenie skuteczności leczenia przeciwgorączkowego, ale także zmniejszenie ryzyka działań niepożądanych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie