Licealiści z ostrowieckiego "Broniewskiego" zaprezentują się we Francji

Dodano: 28 maja 2010, 13:49 Autor:

Polskie tańce ludowe - poloneza i krakowiaka - na francuskim karnawale w Gennevilliers, zaprezentują uczniowie liceum imienia Władysława Broniewskiego w Ostrowcu.

Uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego imienia Władysława Broniewskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim, podobnie jak ich koledzy przed kilkoma laty, wezmą udział w karnawale w Gennevilliers. Bliźniacze miasto we Francji obchodzi swoje święto w połowie czerwca.

POWRÓT DO SZKOLNEJ TRADYCJI

Od wielu lat liceum imienia Broniewskiego współpracuje z wieloma placówkami we Francji, głównie w bliźniaczym mieście Ostrowca - Gennevilliers. Dopóki przy szkole działał Zespół Pieśni i Tańca, młodzież wielokrotnie reprezentowała miasto i kraj we Francji, prezentując polskie tańce ludowe. W tym roku postanowiono powrócić do tradycji. Od kilku miesięcy grupa pierwszo- i drugoklasistów intensywnie trenuje hołubce i trudne przejścia.

- Dokonując selekcji, szukaliśmy uczniów znających język francuski, by mogli się porozumieć na miejscu. Zgłosiło się ponad 50 chętnych, dlatego zwracaliśmy uwagę na umiejętności taneczne i zapał do ćwiczeń - mówi Grażyna Chudzińska, która przez wiele lat współ prowadziła w „Broniewskim” Zespół Pieśni i Tańca.

NAUKA OD PODSTAW

Do Gennevilliers młodzież poleci 17 czerwca razem z oficjalną delegacją z Ostrowca. Na miejscu dwunastoosobowa grupa zaprezentuje się w czasie karnawałowej parady ulicznej, a potem na koncercie galowym. Zatańczy poloneza i krakowiaka.

- Wcześniej nie mieliśmy kontaktu z takimi tańcami - mówi Patrycja Szałapska. - Na początku mieliśmy trochę obaw i było ciężko, szczególnie z hołubcami. Teraz już jest łatwiej, poza tym poznaliśmy się lepiej.
- Cieszymy się, że przy okazji możemy pojechać do Francji, zwiedzić Paryż i poznać ten kraj - dodaje Ela Woźniak.
- Nie wstydziliśmy się uczyć tych tańców - zapewniają Bartek Zakrzewski i Michał Madej. - To nasza tradycja i mamy okazję pokazać ją zagranicą.

Do Francji, oprócz opiekunek Grażyny Chudzińskiej i Alicji Samot pojadą Marta Hauer, Patrycja Szałapska, Natalia Podczasi, Elżbieta Woźniak, Ewelina Urbańska, Roksana Klechowska, Michał Madej, Patryk Chrobot, Piotr Krzak, Piotr Tokarski, Bartłomiej Zakrzewski i Konrad Suswał.

Czytaj więcej o:
  • broniewski
  • Francja
  • liceum
  • Ostrowiec
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

W Ostrowcu zbierane są dary dla powodzian

Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
  • Sprawdź gdzie otrzymasz najtańszy kredyt!​

alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Najpopularniejsze

Na kogo zagłosujesz w drugiej turze wyborów prezydenckich?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 72.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 0-801-164-279

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 42106419

Napisz na Skype: interwencje

Serwisy społecznościowe

echodnia.eu jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.echodnia.eu jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.