Szpital w Opatowie z nowymi oddziałami (zdjęcia)

Dodano: 28 czerwca 2010, 16:27 Autor:

Szpital w Opatowie wzbogacił się o tomograf komputerowy. Do tej pory na badania pacjenci jeździli do innych szpitali.

Szpital w Opatowie wzbogacił się o tomograf komputerowy. Do tej pory na badania pacjenci jeździli do innych szpitali. (fot. Michał Leszczyński)

Po kilkunastu latach oczekiwań w końcu otwarto oddział wewnętrzny, pracownię radiologiczną oraz oddział ratunkowy w nowym skrzydle szpitala w Opatowie, budowanym od prawie 20 lat. – Doczekaliśmy się – mówili z radością lekarze.

Jak po grudzie

Szpital w Opatowie powstawał w wielkich bólach i nadal jego budowa nie została zakończona. Pierwsze łopaty wbito w ziemię na początku lat 90. Budowę wielokrotnie wstrzymywał brak pieniędzy. Pojawiły się też poważne problemy z kasą po utworzeniu nowych województw i powiatów. Nie obyło się bez prokuratorskich śledztw, a nawet aktów oskarżenia. Od 2004 roku dyrektorzy zmieniali się cztery razy. Od ponad roku szpitalowi szefuje Wojciech Kielisz z wykształcenia nauczyciel, prywatnie mąż Krystyny Kielisz, burmistrza Opatowa. Szpital był też kością politycznej niezgody. Pomiędzy partyjnymi działaczami dochodziło do kłótni, który z samorządów dał na budowę najwięcej pieniędzy. Jesienią ubiegłego powiat opatowski podjął uchwałę o dzierżawie szpitala. Dokument tak rozwścieczył pracowników lecznicy, że z transparentami pikietowali na ulicach Opatowa. Obecnie sprawa prywatyzacji ucichła. Nieoficjalnie mówi się, że do czasu wyborów samorządowych nikt nie zaryzykuje oddania placówki w prywatne ręce, co niewątpliwie polepszyłoby kondycję opatowskiej lecznicy, która ubiegły rok zamknęła zyskiem 115 tysięcy złotych.

Do tej pory budowa szpitala w Opatowie pochłonęła 91 milionów złotych. Do istniejącego, mniejszego budynku dostawiono drugi, czteropiętrowy gmach. Nowa część z zewnątrz wygląda już ładnie, ale w środku zagospodarowano parter, podpiwniczenie i czwarte piętro, gdzie znalazł się oddział wewnętrzny. Pierwsze, drugie i trzecie piętro nadal stoją niezagospodarowane.

JEST WSZYSTKO

Kazimierz Kotowski, starosta opatowski powiedział, że pierwsi pacjenci do nowouruchomionych oddziałów prawdopodobnie trafią tu w poniedziałek. Oddział wewnętrzny ma prawie 70 łóżek. Sale są trzyosobowe. Każda ma osobną łazienkę. Pomieszczenia całego szpitala są klimatyzowane.

Nowy oddział robi ogromne wrażenie. Wszystko nowe, błyszczące i pachnące. Na "wewnętrznym” jest też sala do intensywnego nadzoru kardiologicznego. Przy każdym z łóżek sprzęt czeka na pacjentów. Oddział wyposażano w niezbędne urządzenia między innymi tak zwane echo serca. Na parterze umieszczono oddział radiologii, zwyczajowo zwany rentgenem. Najokazalszym urządzeniem jest tomograf komputerowy. Dzięki niemu, pacjenci nie będą musieli jeździć na badanie do Sandomierza czy Kielc.

Oddział wyposażono też w kilka nowoczesnych aparatów rentgenowskich. Dostęp do sal, w których wykonuje się prześwietlenia promieniami X, możliwy jest dwoma korytarzami. Pierwszym dotrą leżący na łóżkach pacjenci szpitala, drugim pacjenci ze skierowaniami. Jak podkreślali lekarze, jest to jeden z nowocześniejszych oddziałów tego typu w województwie.

PRZECINANO WSTĘGĘ

Tymczasem oddział ratunkowy to miejsce, do którego trafią chorzy przywiezieni karetkami pogotowia. Oddział ma kilka gabinetów zabiegowych, izolatkę, obszerną łazienkę oraz główną salę zabiegową z defibrylatorami, przenośnym usg i aparatem rentgenowskim w oddzielnym pomieszczeniu.

W poniedziałek, podczas otwarcia, nie obyło się bez oficjalnej uroczystości. Jak tradycja nakazuje, przecięto wstęgę i przemawiano. Kazimierz Kotowski, starosta opatowski powiedział, że w końcu ziściło się marzenie Opatowa, część nowego szpitala właśnie ruszyła.

Starosta poinformował też, że pomieszczeniem, które dotychczas w starym budynku zajmował oddział wewnętrzny zainteresowana jest firma medyczna. Po wyremontowaniu, chciałaby tam zrobić oddział kardiologii inwazyjnej. Kazimierz Kotowski stwierdził, że na razie propozycja jest dyskutowana.

Czytaj więcej o:
  • Opatów
  • szpital
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
  • Sprawdź gdzie otrzymasz najtańszy kredyt!​

alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Najpopularniejsze

Na kogo zagłosujesz w drugiej turze wyborów prezydenckich?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 77.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 0-801-164-279

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 42106419

Napisz na Skype: interwencje

Serwisy społecznościowe

echodnia.eu jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.echodnia.eu jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.