Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żelazowa Wola. W dworku nad Utratą (zdjęcia)

Marzena Kądziela
Marzena Kądziela
Fryderyk Chopin mieszkał tu niespełna rok, mimo to dworek w Żelazowej Woli jak żadne inne miejsce kojarzone jest z jego życiem i twórczością. Od maja Dom Urodzin Fryderyka Chopina i otaczający go park udostępniony jest turystom po generalnym remoncie.
Park w Zelazowej Woli

Żelazowa Wola. Spacer po pięknym parku

Gdy znajdziemy się w Żelazowej Woli, niewielkiej miejscowości oddalonej od Warszawy o 50 km, na pewno zauważymy nowoczesny budynek zbudowany z naturalnego kamienia, drewna i szkła. To wejście do parku, w którym stoi dworek, a właściwie jego oficyna, w której urodził się Fryderyk Chopin. Dworek należał do rodziny Skarbków. Mikołaj Chopin, ojciec genialnego kompozytora, znalazł tu w 1802 roku posadę guwernera. Osiem lat później, 22 lub 1 marca, przyszedł na świat jego syn Fryderyk. Chopinowie mieszkali w dworskiej oficynie jeszcze kilka miesięcy. Pod koniec 1810 roku przenieśli się do Warszawy.

WIELE ZMIAN

Sławę Żelazowej Woli zawdzięczamy miłośnikom Chopina i jego muzyki, którzy w 1928 roku wykupili posiadłość i powołali Komitet Budowy Domu Chopina. W czerwcu 1939 roku obiekt został oddany zwiedzającym.
Po wojnie dworek i park były wielokrotnie przebudowywane, jednak dopiero pięć lat temu rozpoczęto remont kompleksu należącego do Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina na wielką skalę. Od maja tego roku możemy podziwiać jego efekty.

Co zmieniło się w Domu Urodzin Chopina? Przede wszystkim już na wejściu wita nas nowoczesny, przestronny, przeszkolony budynek, w którym oprócz kas biletowych znajduje się sklep z pamiątkami, a także toalety. Po wykupieniu biletu dostajemy bezpłatnie audioprzewodnika, który włącza się automatycznie, gdy przekraczamy kolejne miejsca w parku. Oprócz informacji na temat mijanych miejsc w parku nazwanych Preludium, Polonez, Mazurek, Barkarola, Scherzo i Nokturn w słuchawkach słyszymy także muzykę wielkiego kompozytora.

PUSTE WNĘTRZA I MALOWNICZY PARK

Wnętrza oficyny, w której przyszedł na świat Fryderyk Chopin, zostały prawie całkowicie pozbawione wyposażenia. Turyści oglądają jedynie zdobione dwa fortepiany, kilka portretów, nuty. Po rodzinie Chopinów nie zachowały się tu żadne meble czy pamiątki.

Po wyjściu z dworku wkraczamy do cudownego parku, w którym zasadzono tysiące nowych krzewów, drzew, kwiatów. Spacer alejkami, wzdłuż sadzawki, rzeki Utraty, kwitnących roślin, mostków niezwykle relaksuje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie