Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żeby zlikwidować kolejki w szpitalach, każdy musiałby co miesiąc oddać NFZ ...15 zł

KAK
Na leczenie rocznie wydajemy około 55 mld złotych, z tego blisko połowę na operacje i zabiegi w szpitalach. W kolejkach do specjalistów w ciągu roku czeka około 650 tysięcy chorych. Skąd wziąć brakujące pieniądze i ile kosztowałoby to przeciętnego Polaka, żeby polepszyc sytuację? Wyliczył to biznesowy serwis Money.pl.

Aby zlikwidować zatory wystarczyłoby zwiększyć wydatki o 3 mld złotych. By znaleźć te pieniądze trzeba by podnieść składki zdrowotne do 9,55 proc. Oznacza to, że zarabiający średnią krajową płaciłby miesięcznie o 15 złotych więcej - wylicza Money.pl.

W 2009 roku leczyło się w Polsce 26,3 mln osób, czyli 70 proc. spośród 37,4 mln ubezpieczonych. Koszty leczenia wyniosły w sumie ponad 55 mld złotych, to prawie tyle, ile wyniósł cały budżet NFZ.
Rocznie, jak wynika z danych NFZ, do szpitali trafia około 9 mln pacjentów. Ich leczenie kosztuje państwo 23 mld złotych, a dodatkowo - z prywatnych wydatków - na ten cel idzie 600 mln złotych. Jednak około 650 tysięcy osób musi czekać w kolejkach na przyjęcie do szpitala i wykonanie zabiegu.
Czas oczekiwania trwa od kilku tygodni do nawet blisko dwóch lat.

Jak oszacowała Polska Izba Ubezpieczeń, by zniwelować kolejki do szpitali, a co za tym idzie do zabiegów i operacji, rocznie dodatkowo trzeba by wydać 3 mld złotych. Taka kwota - według PIU - wystarczyłaby do zakontraktowania przez NFZ brakujących zabiegów. Miejsc w szpitalach i specjalistów jest pod dostatkiem.

Jak policzył Money.pl, by podwyższyć wpływy do kasy NFZ o 3 mld złotych, każdy z ubezpieczonych musiałby płacić miesięcznie średnio o 15 złotych więcej niż w tej chwili. Rocznie daje to więc daninę wyższą o 180 złotych. By osiągnąć taki poziom, trzeba by podwyższyć składkę zdrowotną do poziomu 9,55 proc. miesięcznych zarobków.

Różnica, w porównaniu z tym, co już dziś przeznaczamy ze swoich pensji, wydaje się niewielka. Składka zdrowotna, czyli to, co płacimy do NFZ stanowi obecnie 9 procent miesięcznego wynagrodzenia. Czyli Polak zarabiający średnią krajową (w marcu tego roku wynosiła ona 3316 zł brutto) płaci na leczenie 257 złotych miesięcznie. Rocznie daje to 3084 złote.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie