Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyniki matur 2010. Sprawdź kto na Podkarpaciu napisał ją najlepiej?

Grzegorz LIPIEC
Damian Gembczyński z tarnobrzeskiego "Kopernika" jest zadowolony z wyników egzaminu maturalnego. Choć, jak przyznaje mogło być lepiej.
Damian Gembczyński z tarnobrzeskiego "Kopernika" jest zadowolony z wyników egzaminu maturalnego. Choć, jak przyznaje mogło być lepiej. Grzegorz LIPIEC
Jak wynika z danych Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie maturzyści z Podkarpacia lepiej niż ich rówieśnicy z Małopolski i Lubelszczyzny poradzili sobie z maturą z matematyki. Do matury najlepiej przygotowują licea, gdzie egzamin zaliczyło ponad 90 proc.

Zdaniem dyrektorów:

O godz. 9 przed sekretariatem „Kopernika” ustawiła się kolejka absolwentów szkoły, czekających na wyniki egzaminu maturalnego.
O godz. 9 przed sekretariatem „Kopernika” ustawiła się kolejka absolwentów szkoły, czekających na wyniki egzaminu maturalnego.

O godz. 9 przed sekretariatem "Kopernika" ustawiła się kolejka absolwentów szkoły, czekających na wyniki egzaminu maturalnego.

Zdaniem dyrektorów:

Maria Orzeł-Łysiak, dyrektor Zespołu Szkół Społecznych nr 1 w Tarnobrzegu: - Jestem bardzo zadowolona z matur napisanych przez absolwentów szkoły. 77 maturzystów doskonale poradziło sobie z egzaminu. Na uwagę zasługuje zwłaszcza średni wynik punktowy z egzaminu matematycznego, który wyniósł 85,5 proc.

Teresa Żyguła, dyrektor Zespołu Szkół im. ks. Stanisława Staszica w Tarnobrzegu: - Przed maturą wiele osób bało się matematyki, a na przykład w naszej szkole zdało ją 100 procent uczniów. Poniżej oczekiwań wypadła matura z języka angielskiego.

Maturę w tym roku na Podkarpaciu zdawało 23 tys. uczniów. We wtorek Okręgowa Komisja Egzaminacyjna podała średnie jej wyniki. Egzamin zdało 79,1 proc. maturzystów z naszego województwa, co jest niższym wynikiem o trzy punkty procentowe od średniej z ubiegłego roku.

PODKARPACIE DOBRE Z MATEMATYKI

W tym roku maturzyści zdawali trzy przedmioty obowiązkowe: język polski, język obcy nowożytny i po raz pierwszy od 25 lat matematykę. Egzamin maturalny z matematyki zdało 87 procent abiturientów szkół średnich na Podkarpaciu. Pozostałe przedmioty obowiązkowe, także wypadły bardzo dobrze: język polski - 95 proc, język angielski - 88 proc, język niemiecki - 91 proc, język rosyjski - 93 proc, język francuski - 97 proc. Podkarpaccy licealiści uzyskali aż 67 proc. możliwych do zdobycia punktów z egzaminu z matematyki i tym samym osiągnęli wyższy średni wynik niż rówieśnicy z tego typu szkół w województwie małopolskim oraz lubelskim.

Maturę najlepiej zdawali na Podkarpaciu absolwenci liceów ogólnokształcących - 91 proc. Zdecydowanie gorszą średnią zdawalność mają takie szkoły, jak: technika - 64,1 proc oraz licea profilowane - 59,4 proc.

SILNY NASZ REGION

Jak się okazuje maturzyści z północnego Podkarpacia plasują się w czołówce rankingu najlepiej zdających. Najwięcej maturzystów zdało maturę w Krośnie (85,7 proc), powiecie stalowowolskim (85,1 proc) oraz w Tarnobrzegu (84,1).

OKE podała, także listę dużych szkół średnich, czyli tych w których zdawało więcej niż 200 uczniów, gdzie wszyscy maturzyści zdali egzamin. Na Podkarpaciu jest 6 takich szkół: IV LO w Rzeszowie, LO w Stalowej Woli, I LO w Jaśle, I LO w Krośnie, I LO oraz II LO w Mielcu.

- Dzięki systematycznej pracy i doskonale przygotowanej kadrze nauczycieli mogliśmy osiągnąć ten sukces - mówi Stanisław Ordon, zastępca dyrektora Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej w Stalowej Woli. - Od pierwszej klasy przygotowywaliśmy uczniów do tego egzaminu, kładąc ogromny nacisk na przedmioty zdawane obowiązkowo na maturze.

W LO im. KEN w Stalowej Woli do matury podeszło 314 absolwentów z bieżącego rocznika oraz 125 poprawiających swój wynik egzaminacyjny z poprzednich lat.

Średnie wyniki maturzystów z Podkarpacia:

Średnie wyniki maturzystów z Podkarpacia:

Język polski
Poziom podstawowy: 56,9 proc. punktów
Poziom rozszerzony: 59,7

Język angielski
Poziom podstawowy: 61,9
Poziom rozszerzony: 67,1

Język francuski
Poziom podstawowy: 70,1
Poziom rozszerzony: 76,3

Język niemiecki
Poziom podstawowy: 61,3
Poziom rozszerzony: 69,5

Język rosyjski
Poziom podstawowy: 62,0
Poziom rozszerzony: 82,2

Matematyka
Poziom podstawowy: 58,3
Poziom rozszerzony: 53,0

Chemia
Poziom podstawowy: 50,0
Poziom rozszerzony: 54,3

Biologia
Poziom podstawowy: 46,3
Poziom rozszerzony: 54,2

Historia
Poziom podstawowy: 56,7
Poziom rozszerzony: 54,7

Fizyka
Poziom podstawowy: 44,4
Poziom rozszerzony: 63,5

Geografia
Poziom podstawowy: 47,9
Poziom rozszerzony: 48,5

WOS
Poziom podstawowy: 54,8
Poziom rozszerzony: 51,5

Źródło: OKE Kraków

POPRAWKA W SIERPNIU

Maturzyści, którzy nie zdali jednego przedmiotu mogą przystąpić do poprawkowego egzaminu maturalnego, odbędzie się on w sierpniu. Podejść do niego może maturzysta, który przystąpił do wszystkich egzaminów obowiązkowych w części majowej oraz czerwcowej i żaden egzamin nie został unieważniony, nie zdał wyłącznie jednego egzaminu w części ustnej lub pisemnej oraz złożył do dyrektora szkoły pisemne oświadczenie o ponownym przystąpieniu do egzaminu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie