Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Remont miejskich dróg opóźnia się, bo w magistracie brakuje inżynierów

KaT
W ramach tegorocznej inwestycji przy Zakładowej zostanie wybudowany chodnik.
W ramach tegorocznej inwestycji przy Zakładowej zostanie wybudowany chodnik. fot. Klaudia Tajs
Z chwilą wykonania projektu technicznego, władze Tarnobrzega zabierają się za od dawna zapowiadany remont części ulicy Zakładowej. Jednak prace mogą opóźnić się, bo miasto nie ma wystarczającej liczby pracowników budowlanych.

Tak, tak, już nie pieniądze, lecz deficyt wykwalifikowanych pracowników budowlanych, a dokładniej inżynierów spowalnia tempo prac na ulicy Zakładowej w Tarnobrzegu. Ulicy, o remont której upomina się od dawna dyrekcja tarnobrzeskiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu. Upominają się także liczni przedsiębiorcy, których firmy zlokalizowane są na terenie tarnobrzeskiej strefy ekonomicznej, do której prowadzi właśnie ulica Zakładowa. O modernizację nawierzchni, budowę chodników i przebudowę skrzyżowania, upominają się coraz głośniej mieszkańcy pobliskich domów i wszyscy, którzy korzystają z poboczy Zakładowej.

200 TYSIĘCY NA POCZĄTEK

Na kompleksowy remont Zakładowej potrzeba około 1 milion złotych. W tegorocznym budżecie, miasto zarezerwowało tylko 200 tysięcy złotych. Remont ruszy, ale brakuje tych, którzy będą nadzorować prace.

- Pieniądze w budżecie są i powoli zabieramy się do pracy, ale jak już mówiłem szczerze do radnych na sesji, nie mamy możliwości zatrudnienia drogowców za takie pieniądze, za które zatrudnia ich rynek - tłumaczy Andrzej Wójtowicz, wiceprezydent Tarnobrzega. - Mieliśmy trzech specjalistów i jeden już zrezygnował. Ludzie uciekają do prywatnych firm, gdyż płacą więcej od zarobków prezydenta. Mamy określone możliwości płac. Ogłaszaliśmy kilka konkursów, ale ludzie z takimi uprawnieniami nie chcą pracować w urzędzie miasta. Dziś mamy zatrudniamy dwóch specjalistów od budownictwa drogowego.
I tak już ogromny zakres robót dla miejskich drogowców, zwiększył się po powodzi. - Wykaz remontowy obejmuje 63 drogi - wylicza wiceprezydent. - Na każdej z tych dróg musi być wykonany kosztorys. Ci ludzie pracują przez całą dobę, dlatego musimy ich też zrozumieć.

CHCEMY ZROBIĆ WSZYSTKO

Ulica Zakładowa spośród miejskich ulic wyznaczonych do modernizacji w tym roku, miała być wykonana jako jedna z pierwszych. - To, co zaplanowaliśmy na maj, zrobimy później, ale na pewno zrobimy - zapowiada Andrzej Wójtowicz.

Roboty ruszą z chwilą wykonania projektu technicznego. Zarezerwowane 200 tysięcy złotych pozwoli na zmianę nawierzchni przy siedzibie Agencji Rozwoju Przemysłu i budowę ciągu chodników, po jednej ze stron drogi. Pojawił się także pomysł zagospodarowania ogromnego placu, który w czasach działalności kopalni siarki, pełnił funkcję dworca autobusowego. - Plac chcemy zlikwidować całkowicie z możliwością zasiania trawy - zapowiada wiceprezydent. - Zaobserwowaliśmy, że część placu już dziś tiry wykorzystują jako parking, dlatego myślimy o urządzeniu miejsca postojowego pod ciężki sprzęt. Czy w ramach tych pieniędzy uda nam się to zrobić? Pewnie nie. Ale docelowo, ten wybetonowany plac zmodernizujemy.

Projekt nie przewiduje rozwiązań technicznych samego skrzyżowania ulicy Zakładowej z Wisłostradą w osiedlu Nagnajów, które, zgodnie z opinią ekspertów musi być gruntownie przebudowane i wzbogacone o dodatkowy wiadukt, zjazd i lewoskręt. Prace pochłoną około 30 milionów złotych, których dziś miasto nie jest w stanie wygospodarować.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie