Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na kleszcza najbezpieczniejszy apteczny zestaw

Oprac. KAK
archiwum
Jeśli na swojej skórze znajdziemy intruza w postaci kleszcza trzeba go jak najszybciej go usunąć. Domowe sposoby, niewprawnie stosowane mogą jeszcze pogorszyć sytuację. Wykorzystaj apteczne zestawy do tej "operacji" - podpowiadają farmacuci z sieci Tanich Aptek.

Kleszcze czasem są niewidoczne gołym okiem, dobrze się maskują - wisząc na źdźbłach trawy i u dołu liścia. Zawsze należy dokładnie obejrzeć ciało po powrocie do domu. Szczególnie bacznie przyglądamy się głowie, pachom, pachwinom.

- Jeśli zauważymy intruza-kleszcza nie praktykujmy starych sposobów, takich jak smarowanie odwłoka kleszcza tłuszczem, benzyną, zgniatanie go czy przypalanie, gdyż jest to najzwyczajniej nieskuteczne - ostrzegają farmaceuci z sieci Tanich Aptek (dokładne adresy w Kielcach i województwie na www.taniaapteka.com.pl) Co więcej, może spowodować wymioty pajęczaka i zwiększyć ryzyko wystąpienia chorób przez nie przenoszonych. Najlepiej chwycić kleszcza pęsetą jak najbliżej skóry i zdecydowanym ruchem pociągnąć go w kierunku przeciwnym do wkłucia.

Ale nie ma co ryzykowac niewprawnego zabiegu domowymi sposobami. Dostępne w aptekach są specjalne urządzenia do usuwania kleszczy. Wystarczy posłużyć się nim w myśl instrukcji i już. Po wyjęciu intruza należy rankę zdezynfekować spirytusem czy wodą utlenioną, a ręce dokładnie umyć mydłem i ciepłą wodą. Miejsce ukąszenia należy obserwować przez kilka tygodni. Jeśli wystąpi wokół niego zaczerwienienie należy zgłosić się do lekarza, gdyż rumień i obrzęk to pierwsze objawy choroby przenoszonej przez kleszcze, zwanej boleriozą. Leczenie trwa około miesiąca i polega na podawaniu antybiotyków.

Aby zmniejszyć ryzyko ukąszenia przez kleszcza wybierając się do lasu należy pamiętać o nakryciu głowy, nosić ubranie z długimi nogawkami i rękawami, obowiązkowo też wkładamy skarpety i wysokie buty. Skuteczne są również preparaty przeciw kleszczom dostępne w aptekach (Fruu 80 ml). Unikajmy przedzierania się przez zarośla i krzaki oraz trącania gałęzi znajdujących się nad naszą głową. Gdy mieszkamy w pobliżu lasu lub gdy często udajemy się do niego na wędrówki, warto pomyśleć o szczepionce przeciwko kleszczowemu zapaleniu opon mózgowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie