Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Potrzebna jest spora suma pieniędzy, by parowóz mógł wozić turystów

Przemysław CHECHELSKI
W tym roku takiego widoku już nie zobaczymy. Parowóz na szlak nie wyjedzie.
W tym roku takiego widoku już nie zobaczymy. Parowóz na szlak nie wyjedzie. Fot. archiwum kolejki
W tym roku zabytkowy parowóz Świętokrzyskiej Kolejki Dojazdowej w Jędrzejowie nie będzie woził turystów. By wyjechał na szlak, potrzebnych jest przynajmniej 120 tysięcy złotych na tak zwaną naprawę rewizyjną kotła.

- Po remoncie kotła dozór techniczny daje pozwolenie na użytkowanie maszyny na pięć lat, potem go przedłuża zazwyczaj o kolejne trzy lub cztery lata. Co osiem, czasami dziewięć lat parowóz musi przejść kolejną tak zwaną naprawę rewizyjną, by mógł przewozić turystów. Nasz parowóz naprawę taką miał ostatnio w 2000 roku - wyjaśnia Edward Choroszyński, prezes Świętokrzyskiej Kolejki Dojazdowej w Jędrzejowie.

KOSZTOWNY PRZEGLĄD

Przegląd parowozu stracił ważność i nie może on być wykorzystywany do celów turystycznych. - Można go użyć na przykład do kręcenia filmu, ale nie do przewozów pasażerów - mówi Choroszyński.

Jak twierdzi, na najtańszą naprawę rewizyjną, która by dopuszczała parowóz ponownie do użytku potrzeba 120 tysięcy złotych. A to jest ogromna suma jak na budżet kolejki. - Sama naprawa rewizyjna nie jest trudna. Bez problemu byśmy ją wykonali sami. Może to jednak robić jedynie firma z licencją, a my takiej nie posiadamy - wyjaśnia prezes Choroszyński.

NIE W TYM ROKU

- W tym roku parowóz na szlak raczej na pewno już nie wyjedzie. Szukamy sponsorów, którzy by na przykład wykupili parowóz i płacili za jego utrzymanie. Może dostaniemy pieniądze od konserwatora zabytków, ale na pewno nie w tym roku - mówi Edward Choroszyński.

Parowóz średnio w roku wyjeżdżał na szlak około 20 razy przy szczególnych okazjach. Jest to niebywała atrakcja. Sprawnych parowozów w całym kraju jest niewiele.

KILKANAŚCIE EGZEMPLARZY

Jędrzejowska kolejka dysponuje parowozem Px48. Został on wyprodukowany w 1948 roku. Dla potrzeb Polskich Kolei Państwowych wyprodukowano 101 tych maszyn. Cztery lokomotywy zostały zbudowane na eksport do Chin, z tego dwie następnie przekazane zostały do Albanii. Obecnie na całym świecie pozostało kilkanaście sprawnych egzemplarzy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie