Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bez wypłaty - W Świętokrzyskiem tych zaległości jest już prawie 4 miliony złotych!

Anna NIEDZIELSKA
Co piąta skontrolowana przez Inspekcję Pracy świętokrzyska firma nie płaci pracownikom tak, jak powinna. To oficjalne dane wynikające z kontroli, które od stycznia przeprowadził Okręgowy Inspektorat Państwowej Inspekcji Pracy w Kielcach.

Nie płacą nam

Nie płacą nam

* w co piątej z 363 skontrolowanych firm wypłaty dla pracowników były nieprawidłowe;
* 34 pracodawców nie płaciło pensji w ogóle;
* 96 pracodawców płaciło ze znacznym opóźnieniem;
* dotyczyło to 2477 pracowników zatrudnionych w świętokrzyskich firmach;
* wszystkie potwierdzone zaległości to 3 miliony 807 tysięcy 767 złotych.

Nie wiadomo, w ilu firmach z naszego regionu ludzie nie dostają pensji, ale się na to nie skarżą.

Sytuacja jest o tyle alarmująca, że zaległości w terminowych wypłatach pensji od ubiegłego roku wzrosły w porównaniu do pierwszego półrocza ubiegłego roku o 52 procent - o ponad 1,3 miliona złotych.

TRZY GRUPY

- Pracodawców, którzy nie wypłacili pracownikom należnych im świadczeń, można podzielić na trzy grupy. Pierwsza to ci, którzy "płacą nie wszystko", czyli z braku wiedzy źle naliczają stawki. Druga to patologiczne wprost działanie wbrew prawu, szczególnie jeśli idzie o brak ewidencji czasu pracy i unikanie płacenia za nadgodziny czy dodatkową pracę w dni wolne - mówi Barbara Kaszycka z Okręgowego Inspektoratu Państwowej Inspekcji Pracy w Kielcach. - Trzecia to ci, na których pracownicy złożyli skargę, bo nie dostali płacy od kilku miesięcy i nie widzą szans na odzyskanie pieniędzy.

Takie skargi trafiają też do centrali związków zawodowych. Te jednak same przyznają, że szanse ukarania nieuczciwego pracodawcy są niewielkie, tym bardziej że ludzie, mimo braku wypłat, boją się o pracę.

Co robić, gdy pracodawca nie płaci?

Co robić, gdy pracodawca nie płaci?

Nie czekać na zaległości większe niż jedna pensja, szczególnie jeśli szef unika rozmowy z załogą czy związkami zawodowymi na ten temat. Złożyć pisemną skargę do Inspekcji Pracy, sprawdzić w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, czy były odprowadzane składki od naszych zarobków i w urzędzie skarbowym - czy był potrącony podatek. Jeśli nie, w tych dwóch instytucjach też należy złożyć pisemne skargi.

STRASZENIE ZWOLNIENIAMI

- Niestety, często pracodawcy wprost szantażują związki, gdy te chcą rozmawiać o problemie. Mówią: albo opóźnienia wypłat, albo zwolnienia załogi - powiedział Kazimierz Pasternak z Zarządu Regionu Świętokrzyskiego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Solidarność.
Statystyki w porównaniu do ubiegłego, kryzysowego roku są dużo gorsze. Co powoduje takie postępowanie pracodawców?

- W wielu przypadkach może to być brak płynności finansowej firmy. Niestety, od wielu lat pokutuje u nas zwyczaj płacenia z dużym opóźnieniem za wykonanie zleceń. Dlatego wielu pracodawców, szczególnie w branży budowlanej, w pewnym momencie nie ma pieniędzy na wypłaty i przenosi swoje problemy na pracowników - stwierdza Ryszard Zbróg, prezydent Staropolskiej Izby Przemysłowo-Handlowej w Kielcach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie