Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ośrodek Dziedzictwa Kulturowego i Tradycji Rolnej Ponidzia w Chrobrzu upamiętni utwór Wojciecha Belona

Irena IMOSA
Portret Wojciecha Belona, który przekazany zostanie do Stacji Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego na Połoninie Wetlińskiej jako dar Ponidzia.
Portret Wojciecha Belona, który przekazany zostanie do Stacji Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego na Połoninie Wetlińskiej jako dar Ponidzia. Irena Imosa
W sobotę, 31 lipca w panteonie rzeźby drewnianej stanie kolejne dzieło upamiętniające utwór literacki. Będzie to "Majster Bieda" - wiersz barda Ponidzia.

Wiersz stał się jednym z najbardziej znanych tekstów piosenek wykonywanych przez stworzony przez Wojciecha Belona zespół Wolna Grupa Bukowina.

Czwarta rzeźba
"Majster Bieda" będzie czwartą w kolei rzeźbą upamiętniającą dzieła literackie, jakie zdobią chroberski park wokół Pałacu Wielopolskich. W ubiegłym roku odsłonięto tu rzeźby: "Nagi sad" - Wiesława Myśliwskiego, "Wawrzek syn Wawrzyńca" - Józefa Mortona i "Beldonek" - Adolfa Dygasińskiego.

Autorem rzeźby "Majster Bieda" jest znany zakopiański artysta Piotr Klamerus, dawny przyjaciel Wojtka Belona. Piotr Klamerus pochodzi z góralskiej rodziny o artystycznych tradycjach. Mieszka i tworzy w Chochołowie. Jest nauczycielem Liceum Plastycznego imienia Antoniego Kenara w Zakopanem, którego sam jest absolwentem. Prowadzi zajęcia z rzeźby i ceramiki. W swojej karierze artystycznej miał także wieloletnią przygodę artystyczna jako autor scenografii i projektant kostiumów teatralnych i filmowych. Współpracował z krakowskimi: Teatrem Stu Krzysztofa Jasińskiego i Teatrem Bagatela. Jest autorem wielu wystaw indywidualnych, a jego prace znajdują się w prywatnych kolekcjach na całym świecie.

Recital i obraz

Uroczystość odsłonięcia "Majstra Biedy" uświetni recital gitarowy Ryszarda Styły, krakowskiego artysty, publicysty, także przyjaciela Wojtka. Fundatorami dzieła są Małgorzata i Konstanty Miodowiczowie - siostra i szwagier Wojciecha Belona. W programie sobotniego popołudnia w Chrobrzu przewidziano także inne atrakcje, w tym przekazanie portretu Wojciecha Belona dla stacji Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego na Połoninie Wetlińskiej, w której pracował jako ratownik górski.

- Czynimy starania, aby w tym roku w naszym panteonie rzeźby drewnianej stanęły kolejne dzieła. Chodzi o upamiętnienie dorobku Stefana Żeromskiego, czy Zbigniewa Nosala, co wiąże się z finałem i ogłoszeniem wyników ogólnopolskiego konkursu na reportaż o tematyce wiejskiej. Być może uda się także upamiętnić rzeźbą V tom "Przygód Koziołka Matołka", wydanego właśnie w ramach projektu Stowarzyszenia G5. Kontynuacja dzieła Kornela Makuszyńskiego nosi tytuł "Królewskie Ponidzie", a pierwowzorem rzeźby mógłby stać się rysunek Ani Rędzińskiej, przedstawiający Koziołka Matołka w szatach królewskich - wylicza Adam Ochwanowski, kustosz Ośrodka w Chrobrzu.

Sobotnią uroczystość organizują Ośrodek Dziedzictwa Kulturowego i Tradycji Rolnej Ponidzia, Stowarzyszenie Kulturalno-Historyczne Beldonek oraz Pińczowskie Samorządowe Centrum Kultury. Początek o godzinie 16.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie