Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Macie CB radio? Przeczytajcie, czym może was zaskoczyć drogówka!

/mag/
mmlublin.pl/archiwum
Jak uniknąć kłopotów przy spotkaniu "mobilka" z policjantem?

Komenda Główna Policji stoi na stanowisku, że aktualnie przepisy nie zabraniają kierowcom korzystania z CB radia. Opinia policyjnego biura prawnego może jednak pomóc funkcjonariuszom w kontroli "mobilków".

No i co, radyjko nie pomogło?

To pierwsze pytanie, które zadają policjanci po zatrzymaniu auta z długą anteną CB. Teraz drogówka może zwracać uwagę na jeszcze inne sprawy.

Opinia z komendy głównej mówi wprost:

"Należy (…) wyraźnie podkreślić, że o ile sama rozmowa przez CB radio nie jest zabroniona, to w niektórych okolicznościach kierujący, korzystając z CB radia, swoim zachowaniem może przyczynić się do utrudnienia lub spowodowania zagrożenia bezpieczeństwa lub porządku w ruchu drogowym, za co może zostać pociągnięty do odpowiedzialności."

Powołują się tutaj na art. 3 ust. 1 kodeksu drogowego, który mówi o tym, że uczestnik ruchu jest obowiązany zachować ostrożność i unikać wszelkiego działania, które mogłoby spowodować zagrożenie bezpieczeństwa ruchu drogowego lub narazić kogokolwiek na szkodę.

Jeśli chcecie odwołać się od mandatu, również może być z tym różnie.

Policyjni prawnicy uważają, że:

"(…) kierowcy, którzy zostali ukarani mandatem karnym za korzystanie w trakcie jazdy z CB radia, nie są uprawnieni do bezwzględnego prawa ubiegania się o uchylenie mandatu karnego, a tym samym zwrotu uiszczonej grzywny. Każdy tego typu przypadek powinien być rozpoznany w trybie indywidualnym (…)."

A pozwolenie na radyjko jest?

Chociaż przepisy nie wymagają już zezwolenia na CB radio. Nie ma też obowiązku posiadania i okazywania na żądanie policji świadectwa homologacji czy deklaracji zgodności takiego urządzenia.

Piszą o tym tak: "Istnieje jednak możliwość, że CB radio znajdujące się w pojeździe może nasunąć podejrzenie, iż znajduje się ono w obrocie, choć nie spełnia wymogów formalnych. Zdarzają się przypadki sprowadzania urządzeń spoza granicy Polski, których parametry pracy nie zawsze są zgodne z polskimi przepisami."

W przypadku pojawienia się uzasadnionych wątpliwości, co do użytkowanego sprzętu, naturalnym zachowaniem jest próba zweryfikowania (w miarę możliwości na miejscu kontroli), czy znajdujące się w pojeździe CB radio zostało dopuszczone do obrotu na polskim rynku.

Na portalu firmy Samar, badającej polski rynek samochodowy, podpowiadają, że ułatwieniem w takim przypadku będzie okazanie policjantowi świadectwa homologacji lub deklaracji zgodności.

Ostrzegają jednak, że w przypadku braku takiego dokumentu, użytkownik może być narażony na konieczność zabezpieczenia urządzenia do czasu wyjaśnienia sprawy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie