Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wakacyjna przypadłość z tropików - "zemsta faraona". Przeczytaj, jak jej zapobiec

Luiza BURAS-SOKÓŁ
Jeśli owoce i warzywa, to tylko sparzone! Ten sposób obróbki termicznej pozwoli pozbyć się bakterii niebezpiecznych dla przewodu pokarmowego.
Jeśli owoce i warzywa, to tylko sparzone! Ten sposób obróbki termicznej pozwoli pozbyć się bakterii niebezpiecznych dla przewodu pokarmowego. Łukasz Zarzycki
Egipt, Tunezja, Turcja - popularne kierunki wakacyjnych wojaży kuszą ciepłym klimatem i pięknymi plażami. Niestety na nieostrożnych turystów czekają tam zdrowotne pułapki. Organizm na odmienną florę bakteryjną może zareagować w nieprzyjemny, czasem groźny sposób.

Ostra biegunka, bóle brzucha, podwyższona temperatura - to właśnie objawy niekorzystnego wpływu innej flory bakteryjnej na układ pokarmowy. Żeby ich uniknąć trzeba zastosować się do kilku zasad.

UWAGA NA WODĘ!

Mimo upału, w tropikach lepiej zrezygnować z kostek lodu w napojach. Najprawdopodobniej będą one zrobione z nieprzygotowanej wody.
(fot. Łukasz Zarzycki)

Głównym źródłem bakterii wywołujących biegunkę podróżnych jest woda. Ta nieprzygotowana, kranowa może spowodować w naszym organizmie duże spustoszenie. - Przede wszystkim należy unikać napojów z kostkami lodu, które mogą być zrobione właśnie z takiej nieprzygotowanej wody. Trzeba pić tylko wodę butelkowaną. Radziłbym także zwracać uwagę na zakrętki i sprawdzać, czy butelka nie była wcześniej otwierana i napełniana ponownie - przestrzega doktor Paweł Pabjan, zastępca ordynatora oddziału obserwacyjno-zakaźnego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach. Jeśli mamy ochotę na warzywa lub owoce, których w egzotycznych krajach jest pod dostatkiem, przetrzyjmy je chusteczką, bo także mogły być myte w wodzie z kranu. - Lepiej zwracać uwagę na to, czy sałatki przyrządzane są ze sparzonych warzyw lub dla pewności po prostu ich unikać - radzi doktor Pabjan. - Dzieciom poleca się picie coca-coli, a dorosłym alkoholu, oczywiście w rozsądnych dawkach - dodaje z uśmiechem.

Zdradliwe mogą okazać się dostępne na każdym kroku kolorowe lemoniady, posiłki spożywane w ulicznych budkach gastronomicznych czy próbowanie wszystkiego, co znajduje się na stole. Do egzotycznych potraw przyzwyczajajmy żołądek stopniowo.

DLA PECHOWCÓW - LEKI

Jeśli, mimo profilaktyki nie uda nam się ustrzec przed biegunką podróżnych, o skuteczny lek możemy poprosić rezydenta, który z pewnością nim dysponuje. Nie jest prawdą rozpowszechnione przekonanie, że polskie farmaceutyki nie poradzą sobie z nabytą w tropikach biegunką. - Zalecanym w takiej sytuacji lekiem jest Ciprofloxacyna. Jest to lek wydawany na receptę, ale przed planowanym wyjazdem możemy poprosić lekarza o jego przepisanie. Wystarczy jedno opakowanie na rodzinę - wyjaśnia doktor Paweł Pabjan. - Jeśli wystąpi gorączka i częste wypróżnianie, lek należy przyjmować dwa razy dziennie przez pięć dni. Można także wziąć ze sobą Gastrolit, czyli tak zwaną kroplówkę doustną, który uzupełni organizm w elektrolity - dodaje specjalista.

Radzi również, by w przypadku objawów nasilonych, bądź innych zmian chorobowych (na przykład krwawej biegunki) natychmiast udać się do lekarza. - Może to być zakażenie amebą, które także następuje drogą pokarmową - przestrzega.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie