Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzyczne Perły Rakowa zabrzmiały w Kurozwękach

Marek Maciągowski
Ada Bujak z zespołu muzyków Zamku Wawelskiego Floripari zachwyciła pięknym sopranem
Ada Bujak z zespołu muzyków Zamku Wawelskiego Floripari zachwyciła pięknym sopranem
W sali balowej pałacu w Kurozwękach zabrzmiały psalmy, hymny i pieśni duchowe arian oraz barokowe utwory ze starych zbiorów kapeli kościoła parafialnego w Rakowie,

Tegoroczny - V koncert cyklu "Muzyczne Perły Dawnego Rakowa" zorganizowany przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Rakowskiej we współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Rakowie i Zespołem Pałacowym w Kurozwękach zatytułowano "Scio cui credidi - wiem, komu uwierzyłem".
Jego przesłaniem było ukazanie historii wielu narodów zamieszkujących Rzeczpospolitą ze szczególnym uwzględnieniem roli Rakowa w szerzeniu ideałów braterstwa wszystkich ludzi. Wykonawcami byli muzycy zamku na Wawelu - Zespół Muzyki Dawnej "Floripari".

Sala była wypełniona po brzegi miłośnikami muzyki dawnej. Przyjechało wielu rakowian, zarówno obecnych mieszkańców, jak też tych, którzy specjalnie na koncert wybrali się do Kurozwęk z wielu miast w Polsce.

Ze śpiewnika braci polskich

Pod kierownictwem artystycznym Aleksandra Tomczyka pięknie zabrzmiały instrumenty z epoki renesansu i baroku, m. in: viole da gamba, wirginał, gemshorny, kornamuz, szałamaja, tamburro militare. Śpiewała obdarzona pięknym sopranem Ada Bujak.

Można było usłyszeć między innymi utwory z "Psalmów Niektórych Króla Dawida, Proroka Bożego [...]" pochodzące ze śpiewnika braci polskich, "Kancjonału rakowskiego", datowanego na rok 1625, które śpiewano podczas uroczystych zgromadzeń chrystiańskiego Zboru Braci Polskich w Rakowie w okresie rozkwitu tutejszej wspólnoty ewangelicznej w latach 1579-1638. Pieśni ariańskie pochodzące z Kancjonału rakowskiego, wydanego w drukarni braci polskich w 1625 w Rakowie dokonali Robert Tomczyk i Henryk Kasperczak.

Po ponad ćwierć wieku

Specjalnie na koncert w Kurozwekach zespół Floripari przygotował prawykonania utworów anonimowych twórców staropolskich ze zbiorów muzykaliów odnalezionych w latach sześćdziesiątych w kościele rakowskim. Utwory te wykonano po raz pierwszy od ponad dwustu siedemdziesięciu lat. Ich transkrypcji dokonała dr Aleksandra Patalas z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Wykonywane były także pieśni prawosławne i żydowskie, utwory dostosowane do tematyki koncertu recytowały gimnazjalistki z Rakowa.

Koncert zrealizowano dzięki współpracy z Urzędem Marszałkowskim i Lokalną Grupa Działania "Białe Ługi". Gościnność i wsparcie okazali też organizatorom Karen i Jan Marcin Popielowie. Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Rakowskiej planuje wydanie płyty z muzykaliami rakowskimi. Pomoc obiecał zespół Floripari. Zdaniem muzyków zamku wawelskiego kompozycje rakowskie należą do najwybitniejszych dzieł muzyki barokowej w Polsce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie