Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezpłatne dla pacjenta - warto wiedzieć

Anna Niedzielska [email protected]
Nowe zasady refundacji przedmiotów ortopedycznych i środków pomocnicznych

Jakie są zmiany, kto może wystawić zlecenie i jak starać się o refundację naszym czytelnikom podczas głośnego telefonu Echa Dnia wyjaśniała Ewa Sowińska ze świętokrzyskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Oto najciekawsze pytania i odpowiedzi.

* W jaki sposób mam załatwić aparat słuchowy dla mojej babci? Czy muszę iść do specjalisty, czy wystarczy, że zlecenie wypisze lekarz pierwszego kontaktu?
- Podstawą do uzyskania refundowanego przedmiotu ortopedycznego lub środka pomocniczego jest "zlecenie na zaopatrzenie w wyroby medyczne będące przedmiotami ortopedycznymi i środki pomocnicze" wystawione przez określonego specjalistę. Na przykład zlecenie na aparat słuchowy wystawia laryngolog, a na soczewki okularowe - okulista, pas przepuklinowy - chirurg. Tak więc babcia Pani będzie musiała udać się do specjalisty. Natomiast na niektóre środki pomocnicze, jak pieluchomajtki, zlecenie może wystawić lekarz pierwszego kontaktu. Zlecenie musi zostać potwierdzone przez Oddział Wojewódzki NFZ, do którego pacjent należy. Może być potwierdzone osobiście przez pacjenta, inną osobę w jego imieniu lub drogą pocztową.
Ważne miesiąc
Od 1 stycznia 2010 roku zlecenia na wyroby medyczne będące przedmiotami ortopedycznymi oraz środkami pomocniczymi ważne są tylko 30 dni, natomiast środki pomocnicze przysługujące comiesięcznie np. pieluchomajtki, ważne są tylko do końca miesiąca, na który zostały wystawione (nie dłużej jednak niż 30 dni). * Czy oprócz zlecenia wystawionego od lekarza potrzebny jest jeszcze jakiś dokument, na przykład legitymacja rencisty albo dowód osobisty?
- Tak, jedno i drugie. Przy składaniu zlecenia pacjent lub ktoś, kto dostarcza do NFZ jego zlecenie, musi mieć ze sobą - wyłącznie do wglądu - legitymację ubezpieczeniową, podbitą przez pracodawcę (jest ważna przez 30 dni) lub jakikolwiek inny dokument potwierdzający bieżące odprowadzenie składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz dowód osobisty osoby, której dotyczy zlecenie .
* Jak długo się czeka na takie potwierdzenie?**
- To zależy na jakiego rodzaju środek pomocniczy czy przedmiot ortopedyczny jest wystawione zlecenie. Od października 2009 roku NFZ wprowadził system kolejkowy na potwierdzenie i realizację zleceń na aparaty słuchowe na przewodnictwo powietrza dla osób dorosłych, wkładki uszne dla osób dorosłych, indywidualne przedmioty pionizujące dla osób dorosłych, wózki inwalidzkie ręczne dla osób dorosłych, wózki inwalidzkie stabilizujące plecy i głowę. Jeżeli pacjent ma zlecenie na którykolwiek z tych przedmiotów, nie dostaje potwierdzenia od ręki, ale w systemie elektronicznym zostaje wpisany w kolejkę. Jej długość zależeć będzie od liczby zleceń i ilości posiadanych przez NFZ środków. Potwierdzane przedmiotu jest pocztą do chorego. Natomiast w przypadku innych przedmiotów ortopedycznych i środków medycznych, niż wyżej wymienione, potwierdzenia wystawiane są od ręki.
* Czy mając zlecenie od lekarza mogę sama kupić dziadkowi wózek inwalidzki, a potem czekać na zwrot pieniędzy z NFZ?**
- Nie ma takiej możliwości, by pacjent najpierw zakupił sobie dany sprzęt, a dopiero potem ubiegał się o refundację z funduszu. Kolejność postępowania jest jednoznaczna: najpierw posiadanie potwierdzonego przez NFZ zlecenia, potem zakup. Trzeba też pamiętać, że NFZ finansuje przedmioty ortopedyczne lub środki pomocnicze wyłącznie do wysokości limitu określonego w przepisach Ministerstwa Zdrowia. Jeśli cena wybranego przez pacjenta przedmiotu jest wyższa niż cena określona limitem, oddział wojewódzki NFZ pokrywa koszt przedmiotu do wysokości limitu, a różnicę pomiędzy ceną a kwotą refundacji, dopłaca pacjent.
* Korzystam z pompy insulinowej i kiedy byłam w ciąży NFZ refundował mi zestawy do wkłucia. Urodziłam zdrową dziewczynkę i karmię ją piersią. Czy na czas karmienia mogę się ubiegać o refundację tych zestawów?**
- Niestety nie. NFZ refunduje zestawy infuzyjne (wkłucia) do pomp insulinowych tylko dla dzieci do 18 roku życia i kobiet ciąży.
* Na jakim druku ma być zlecenie? Podobno są zmiany …**
- Od 1 stycznia obowiązuje nowy wzór druków, na jakich lekarz wypisuje zlecenie. Istotne jest też, by wszystkie pola należące do zlecającego (czyli lekarza), były wypełnione - bardzo często się zdarza że na druku widnieje tylko PESEL i pieczątka, a nie jest wpisane, jaki przedmiot ortopedyczny czy środek pomocniczy ma być potwierdzony. Wówczas pacjenci muszą się wracać do przychodni i tracą czas.
Gdzie po pomoc**
Dział ds. Środków Pomocniczych i Przedmiotów Ortopedycznych Świętokrzyskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, 25-025 Kielce, ul. Jana Pawła II 9, pokój nr 3 (budynek seminarium), przyjęcia interesantów w dni robocze od godziny 8-16. Informacja telefoniczna: 0 41 36 46 237. Potwierdzenia zlecenia można także dokonać w Punkcie Obsługi Ubezpieczonych Oddziału Świętokrzyskiego NFZ w Sandomierzu, ul. Mickiewicza 34, tel. 0 663 43 15 71. Od 1 stycznia zmieniły się zasady refundowania przez NFZ miedzy innymi środków ortopedycznych, pieluchomajtek, aparatów słuchowych i innych artykułów pomagających w prowadzeniu normalnego trybu życia.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie