Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ratuj dziecko, gdy się zakrztusi! Fundacja AKogo? Ewy Błaszczyk uczy, jak pomóc, gdy maluch się zadławi (video, zdjęcia)

Iwona ROJEK
Mnóstwo kielczan z ogromnym zainteresowaniem brało udział w warsztatach prowadzonych przez Magdę Niedźwiecką.
Mnóstwo kielczan z ogromnym zainteresowaniem brało udział w warsztatach prowadzonych przez Magdę Niedźwiecką. A. Piekarski
Tłumy kielczan przyszły w sobotę na Plac Artystów, gdzie odbywała się kampania edukacyjna i warsztaty na temat ratowania dzieci, gdy się zakrztuszą. Na całodniową akcję zorganizowaną przez fundację AKogo, prowadzoną przez aktorkę Ewę Błaszczyk przyszli zarówno rodzice z dziećmi jak i dziadkowie. Spotkanie zakończy się recitalem artystki.

[galeria_glowna]

BUDZIK

BUDZIK

Wszyscy, którzy chcą wesprzeć budowę kliniki "Budzik" dla dzieci w śpiączce mogą wysłać sms o treści "Budzimy" pod numer 73101.

- Takie akcje są niezwykle potrzebne, bo naprawdę nie wiadomo jak się zachować, gdy dziecko się zadławi - mówili kielczanie Karolina i Czarek Niesiołowscy, którzy przyszli na warsztaty z 9-miesięcznym synkiem Aleksandrem. - Człowiek wpada w panikę, a należałoby zareagować działać szybko i skutecznie.

Kampanię rozpoczęła aktorka Ewa Błaszczyk, założycielka i prezes fundacji AKogo, która aktywnie działa na rzecz wybudowania w Polsce, w Międzylesiu pierwszej kliniki "Budzik". Będą tam mogły być leczone dzieci po ciężkich urazach mózgu, przebywające śpiączce. - Bardzo się cieszę się z tego powodu, że w Kielcach doszło do zorganizowania takiej akcji -- mówiła znana aktorka. - Te warsztaty mogły się odbyć dzięki wsparciu Izabeli i Marka Bujwickich z funduszu One By One Amway oraz Anny Łoś z rady resuscytacji, którzy też wspierają budowę kliniki. Na co dzień nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak mała chwilka nieuwagi może spowodować straszne nieszczęście - uczulała. - Moja córka po zakrztuszeniu syropem już wiele lat przebywa śpiączce. Wiele dzieci po zadławieniu szybko traci przytomność, a opiekunowie są bezradni. Musimy zdobywać wiedzę jak ratować dziecko, bo mamy tylko kilka minut na to, żeby mu skutecznie pomóc.

Sprawdź czy kaszle
Na scenie zaprezentowano scenkę, co powinno zrobić młode małżeństwo, kiedy ich dziecko zadławi się. - Matka musi jak najszybciej zacząć dzwonić po pogotowie, a ojciec przystąpić do ratowania - podkreślała pielęgniarka Martyna Kubica, z polskiej rady resuscytacji. - Ale ratowanie musi być przeprowadzone umiejętnie, nie na oślep, bo takim można bardziej zaszkodzić. W namiotach obok sceny przez cały dzień odbywała się nauka odpowiedniego postępowania. Ratownik Magda Niedźwiecka tłumaczyła, że najpierw trzeba szybko sprawdzić, czy dziecko po zadławieniu może w ogóle kaszleć i mówić. Jeśli jest to niemożliwe rodzic musi odwrócić je głową do ziemi, następnie uderzyć pięć razy w okolice między łopatkami, potem położyć na plecy, sprawdzić, czy ma coś w ustach, gdy nie da się tego wyjąć, jeszcze raz powtórzyć tę samą czynność. Nie należy przedmiotu wyciągać na siłę, gdy utknie w gardle. A gdy straci maluch przytomność, należy przystąpić do reanimacji usta w usta i masażu serca do czasu przyjazdu karetki. Kielczanie słuchali i uczyli się ratować pociechy z ogromnym zaangażowaniem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie