Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wiadukt herbski otwarty. Sprawdź, jak zmieni się organizacja ruchu na kieleckich ulicach (zdjęcia)

Agata KOWALCZYK
Wstęgę przecinają od lewej: Wojciech Lubawski, prezydent Kielc, Piotr Wójcik dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Kielcach oraz Sławomir Barczak, dyrektor regionalny Rzeszów Mota Engil
Wstęgę przecinają od lewej: Wojciech Lubawski, prezydent Kielc, Piotr Wójcik dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Kielcach oraz Sławomir Barczak, dyrektor regionalny Rzeszów Mota Engil A. Piekarski
W strugach ulewnego deszczu i przy bijących piorunach otworzono w czwartek nowy wiadukt herbski w ulicy 1-Maja w Kielcach. Jako pierwsi przebiegi i przejechali nim niepełnosprawni. Mimo ekstremalnej pogody nie chcieli zrezygnować z udziału w zawodach.

Wiadukt herbski był remontowany przez 11 miesięcy. Piesi mogą czuć się teraz bezpieczniej, ponieważ chodnik jest oddzielony od jezdni metalową barierką. Szosa jest szersza i bardziej wytrzymała. - Mogą z niej korzystać pojazdy o tonażu do 50 ton, czyli wszystkie dopuszczone do jazdy po polskich drogach. Stary wiadukt nie był dostępny dla ciężkich samochodów, bo widniało ograniczenie do 2,5 tonu - mówi dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Kielcach, Piotr Wójcik.

Nowy obiekt o długości 30 metrów zbudowano od podstaw. Jest wyposażony w ekrany akustyczne, które ograniczają hałas docierający do mieszkańców kamienic stojących w pobliżu
Inwestycja kosztowała 14 milionów 600 tysięcy złotych z tego 6,5 miliona złotych dołożyła Unia Europejska.

Jako pierwsi wypróbowali wiadukt niepełnosprawni poruszający się na wózkach i o własnych siłach. W zawodach na czas wzięło udział blisko 100 osób. Mimo ulewanego deszczu nie chciały zrezygnować z przejazdu, ze zmagań z pogodą i swoimi słabościami. - To dobrze, że wystartujecie w takich warunkach, to sprawdzicie czy wiadukt jest wytrzymały także w deszczu - mówił prezydent Kielc, Wojciech Lubawski.

- To dla mnie wielka radość wziąć udział takiej imprezie. Lubię zawody, a deszcz nie przeszkadza. Nie wiem nawet, które miejsce zajęłam, nie jest to ważne - cieszyła się po dotarciu na mety, Justyna Kuc.
W zawodach na wiadukcie wzięli udział podopieczni domów samopomocy środowiskowej działających w Kielcach i powiecie kieleckim. - Często organizujemy zawody dla osób poruszających się na wózkach czy z innymi ograniczeniami. Dla nich to wielka atrakcja, ale pierwszy raz wystartowali w imprezie związanej z otwarciem tak ważnej drogi. To miłe, że pomyślano o ludziach niepełnosprawnych - przyznaje Maria Wojsa, zastępca prezes Stowarzyszenia Sportu i Rehabilitacji Start, który zajął się organizacja zawodów.

Po godzinie 15 pierwsi kierowcy mieli już przejechać nowym wiaduktem ale... pojawiły się kłopoty z uruchomieniem sygnalizacji świetlnej i otwarcie dla ruchu się opóźniło.

Organizacja ruchu sprzed remontu tylko częściowo wróci do tamtego stanu. Pozostaną światła na skrzyżowaniu Grunwaldzkiej i Piekoszowskiej. Zamontowane je jako tymczasowe ale usprawniły ruch lepiej niż się spodziewano.

Nie wiadomo jeszcze czy zostanie zlikwidowana sygnalizowana na połączeniu Okrzei i Zagnańskiej . - Ocenimy to po otwarciu wiaduktu czy pomagają w ruchu czy przeszkadza - informuje dyrektor Wójcik
Do poprzedniego stanu wróci organizacja ruchu na skrzyżowaniu 1- Maja i Zagnańskiej. Zagnańska będzie drogą podporządkowaną a pierwszeństwo będą mieli kierowcy skręcający w nią z 1- Maja ( przed wjazdem na pierwszy wiadukt).

Radość z otwarcia wiaduktu nie potrwa długo, bo jeszcze w tym roku może być zamknięty pierwszy wiadukt w związku z przebudową ulicy Żelaznej i pojawią się kolejne utrudnienia w ruchu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie