Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rarytas prosto z Chmielnika

Marek Maciągowski
Chmielnicka gęś pieczona, która była w naszej "Świętokrzyskiej Książce Kucharskiej" została wpisana na Listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi.

O wpis wystąpili właściciele restauracji Cymes w Chmielniku. W uzasadnieniu napisali, że Chmielnik od dawien dawna kojarzył się z pyszną gęsiną, którą przed wojną serwowało kilka jadłodajni. W polskich i żydowskich restauracjach pojawiła się gęś pieczona, która w ówczesnym czasie była rarytasem. Przygotowanie gęsi wymagało znajomości odpowiedniej receptury i sposobu pieczenia. Restauracje chmielnickie słynęły w całym województwie i w okolicy z serwowania tego dania.

Powrót do tradycji
Po zakończeniu działań wojennych okoliczna ludność wznowiła tradycje chowu i uboju gęsi, na nowo zaczęły działać targowiska. Miejscowi restauratorzy ponownie wprowadzili do jadłospisu pieczoną gęś. Na początku lat pięćdziesiątych Gminna Spółdzielnia otworzyła przy ul. Rynek lokal o wdzięcznej nazwie Pod Gąską. Kontynuowała ona starą dobrą tradycję pieczonej chmielnickiej gęsi z wielką pieczołowitością przygotowując danie wg dawnych przepisów i wprowadzając je do swojego menu. Pieczona gęś cieszyła się wielką popularnością nie tylko wśród mieszkańców miasta, ale również osób przyjeżdżających.

Sekret w czosnku
Chmielnicka gęś ma smak z wyraźną nutą czosnku i soli, charakterystyczny dla pieczonego drobiu i zapach intensywnie czosnkowy.

Halina Płaza, która przyrządza ją w swojej restauracji podaje, że skórka na chmielnickiej gąsce ma być rumiana, brunatno-złocista, lśniąca, jednakowa na całej powierzchni tuszki. Mięso pod skórką powinno być ładnie wybarwione, jasnobrązowe i jednolite.

Przepis jest prosty. Ładną sprawioną gąskę wkładamy na około 6 godz. do słabej solanki. Następnie przenosimy ją do mocnej solanki, gdzie moczyć się powinna jeszcze około 6-8 godz. Po wyjęciu płuczemy w zimnej wodzie tak, aby nadmiar soli wypłukał się. Suchą gęś nacieramy grubą warstwą papki czosnkowej / zmiażdżony czosnek wymieszany z solą, odstawiamy na około 8-10 godz. Po upływie tego czasu przekładamy gęś do gęsiarki. Pieczemy ok. 40 min. bez przykrycia w temp. 180 stopni C, a następnie przykrywamy, zmniejszamy temperaturę do 160 stopni i dusimy 1-1,20 godz.
Na gorące lato wprawdzie to potrawa za ciężka, ale wkrótce będzie listopad i wówczas gęś po chmielnicku będzie jak znalazł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie